Kediler Yükseği Neden Sever?

Kediler yükseği oldukça sever, bu hayvan davranışçıları tarafından bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bize düşen ise, bu gerçeği bilimin ağır dilinden biraz kurtarıp daha okunur bir hale getirmek ve sana sunmak! Madem öyle, hadi başlayalım bakalım.

kediler yükseği neden sever

Eğer dikkatli bir kedi gözlemcisiysen, kedilerin sürekli yüksek yerlere tırmandığını görmüşsündür. Bu buzdolabı olur, kitaplığın tepesi olur, televizyon ünitesi olur hiç fark etmez. Tabii dostlarımızın tuhaf davranışlarına hepimiz alışığız. O yüzden böyle yerlerde gezindiklerinde pek de şaşırmıyoruz. Yine de dostumuzu daha iyi anlamak adına kediler yükseği neden sever sorusunu yanıtlamakta fayda var.

KEDİLER YÜKSEĞİ AVCI İÇGÜDÜLERİ YÜZÜNDEN SEVER

Araştırmalara göre patili dostlarımız her ne kadar evcil hayvanlar olsalar da, avcı içgüdülerini hala yitirmediler. O zaman bir taşla iki meyve düşürelim, mesela kedilerin lazerle oynamasının sebebi de bu içgüdüleri! Lafı açılmışken, bu konuyu ele alan yazımızı mutlaka tavsiye ederiz. Devam edelim yükseklik meselesine. Kediler doğal yaşamlarında yüksekliği bir avantaj olarak kullanırlar. Yüksek bir noktadan hem avlarını daha rahat görürler, hem de av olmaktan uzak dururlar. Onlara öyle bir stratejik üstünlük sağlar ki, yüksekte olmak dostlarımızın genlerine kazılı diyebiliriz.

Hal böyle olunca artık avcılık dünyasından uzaklaşmış evcil dostlarımız bile yükseklerde olma ihtiyacı duyar. Sonuçta dedik ya, bu durum genlerinde var. Dostlarımız yüksekteyken:

  • Çevrelerinde olup bitene daha hakimdirler
  • Evin içerisindeki hengameden uzak kalıp kendilerine ait bir bölgeye çekilirler
  • Küçük çocuklar ya da başka evcil hayvanlar, en olmadı misafirler varken yüksek onları güvende hissettirir.

Bir de, eğer evde birden fazla kedi varsa kediler yükseği bir statü sembolü olarak da kullanır. Yani onların dünyasında en yüksekteki kedi, evin kuşkusuz sahibidir. Böylesi durumlarda kedilerin birbirine girmemesi için evdeki yüksek noktaların sayısını artırmak gerek. Yoksa tutuşurlar kavgaya, sonra al önünü alabilirsen…

kediler yükseği neden sever

YÜKSEĞE TIRMANMAK KEDİLERE FİZİKSEL VE ZİHİNSEL OLARAK FAYDALI

Evet, işin içgüdüsel ve stratejik boyutunu ifade ettik fakat yükseğin kediler için yararları sadece bununla kalmıyor. Patili dostlarımız yükseğe tırmanmaktan gerçek anlamda keyif de alırlar. Tırmanma aktivitesinin kendisi hem fiziksel hem de psikolojik olarak dostlarımıza iyi gelir. Tam da bu yüzden her evde dostlarımızı cezbecedek yüksek alanlara ihtiyacımız var. Peki bu yüksek alanları nasıl yaratacağız? Sonuçta buzdolabının tepesi ya da kütüphanenin üstü pek de güvenli olmayabilir sanki. Bizim iki tavsiyemiz var:

  1. Bazı kedi ebeveynleri sırf bu iş için duvarlarına duvar rafları alıyor. Bu rafları alçaktan yükseğe sıralayıp genişliği ve sağlamlığından emin olursan bitti gitti. Kedini raflarda vakit geçirirken görme ihtimalin epey yüksek.
  2. Zaten tam da bu iş için tasarlanmış kedi ağaçlarına yönelebilirsin. Ağaçlar hem dostlarımıza ait bir oyuncak görevi görür, hem de yüksek alan sağlar. Böylelikle kalabalıktan uzaklaşmak ya da sadece eğlenmek istediklerinde ağacı kullanabilirler.

Kediler yükseği neden sever sorusunu böylelikle yanıtlamış olduk. Umarım merakını giderebilmişizdir ve patili dostun için yüksek bir alan sağlama fikrini değerlendirirsin.

Paylaşan heymypet