Evde Ördek Beslemek İçin Bilmen Gereken Her Şey!

Evde ördek beslemek derken? Tamam ördekler de epey şirin ama gerçekten evcil olarak ördek beslenebiliyor mu? Bu sorunun yanıtı evet, eğer yeterince emek verip dikkat gösterirsen gayet de ördek beslenir!

evde ördek beslemek

Evcil tavuğa artık şaşırmıyoruz da, evde ördek beslemek bize hala uzak gelen bir fikir galiba. Halbuki evcil ördekler dünyanın her yerinde popülerlik kazanıyor. Ördek dostlarımızın bakımına yönelik gerekli adımları attıktan sonra neden olmasın ki zaten? Bu adımlar pek kolay olmayabilir ama, şimdiden uyaralım. Yazımızı okumaya devam ettikçe ne demek istediğimizi anlayacaksın.

İlk olarak evcil ördek türleriyle başlayalım:

 • Pekin ördeği
 • Cayuga ördeği
 • Call ördeği
 • Rouen ördeği
 • İsveç ördeği
 • Pufla ördeği
 • Moskof ördeği

ve daha niceleri…

EVDE ÖRDEK BAKMAK İÇİN NELERE İHTİYACIMIZ VAR? 

Bu sorunun yanıtı aslında türden türe değişiklik gösteriyor. Mesela sakinliğiyle nam salan Pekin ördeğinin bakımı daha rahat. Ona kıyasla diğer dostlarımız daha sesli ve yaramaz olabiliyor. Oldu da yaşadığın yerde sesle ilgili sorunlar yaşıyorsan konuşkan türlerden uzak durmalısın. Şöyle bir not da düşmek istiyoruz. Tıpkı diğer kuşlar gibi ördekleri de küçüklüklerinden beri insanlarla fiziksel temasa alıştırmalıyız. Bu sayede dostlarımız daha arkadaş canlısı oluyor. Bu iki konuya değindikten sonra geçelim evde ördek bakmak için evini hazırlamaya.

Başlangıç olarak, ördeklerin bahçe hayvanları olduğunu bilmen lazım. İçinde gezebilecekleri ve istediklerinde yüzebilecekleri bir alana ihtiyaçları var. Kötü hava koşullarında sığınabilecekleri bir kulübe de hiç fena olmaz. Bu arada ördeklerin sık sık tüy döktüğünü de unutmamak lazım. Bu yüzden hem bahçeyi, hem de ufak kulübelerini sürekli temizlemelisin. Dostlarımızın rahatlıkla gezinebileceği bu alanı sağladıktan sonra beslenme alışkanlıklarına bakalım hadi.

evde ördek beslemek

Ördeklerin hepçil olduğunu biliyor muydun? Bundan ötürü türlü yemlerle beslenmeleri gerekiyor. Aslında kuş yemleri satan herhangi bir yerden aldığın yemler dostlarımızın ihtiyacını büyük ölçüde karşılar. Fakat solucanlar ve bezelyeler gibi ek gıdalarla da ördeklerin diyetini desteklemelisin. Böylelikle evde ördek bakımı aşağı yukarı netleşmiş oluyor ve sırada sağlık var!

ÖRDEKLERİN GENEL SAĞLIK SORUNLARI

Bu sağlık sorunlarını en azından ismen bilmende her açıdan fayda var:
 • Yumurta bağlanması, yumurtaların dişi ördeklerde sıkışıp kalması
 • Ağır metal zehirlenmesi, ördekler para veya vida gibi metalleri yutarsa bu hastalık sorun yaratır
 • Aspergillosis, ördek dostlarımızın yattığı yer ıslak kalırsa bu solunum sorunu ortaya çıkar
 • Botulism, ördekler arasında ciddi anlamda bulaşıcı ve bakteriyel bir hastalık
 • Kuş kolerası, pislik yüzünden ördeklerin canını sıkan tehlikeli bir hastalık, aman dikkat!

Bu hastalıklardan çıkaracağımız özet şu: Durgun ve pis su, kötü diyet, zehirlenmeler ve diğer hasta ördeklerle temas dostlarımızın başına bela açar.

Evde ördek beslemek aslında gördüğün gibi bazı açılardan kolay, bazı açılardan da biraz meşakkatli. Yalnız tekrar altını çizmemize izin ver, bahçen yoksa ördek de yok! Tabii keşke şöyle bir bahçen olsa, bir köpek dostun olsa bir de ördek sahiplensen hatta ikisi de arkadaş olsa… Bu hayali gerçekleştiren insanlar var bu arada, biliyor muydun? Tam da bahsettiğimiz gibi bir köpek-ördek dostluğunu konu alan yazımıza bakmadan geçme!

Paylaşan heymypet