Kedilerin Dik Dik Bakması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin bazı davranışlarını algılamakta güçlük çekiyoruz. Tuhaf tuhaf tavırlarının sebeplerini çözmeye çalışmayı ise şahsen biz çok eğlenceli buluyoruz :)  Bunlardan en ilginci bir anda gözlerini bir noktaya, bazen boş duvara, bazen sana, bazen de hiçbir yere, yani öylece boşluğa dikmesi sayılabilir. Bu yazıda bu hem komik, hem ilginç davranışın sebeplerini anlamaya çalıştık. 

kedinin dik dik bakması

Bir kedinin dik dik bakması tüm kedi dostlarının sık sık karşılaştığı bir durum. Kedinin dünyasını anlamak bazen güç. Öyle ki bir kedinin bazen duvara bakması, bazen sana bakması, bazense öylece boşluğa dik dik bakması tuhaf gelebilir… Gerçekten de gizemli yaratıklar. Tuhaf davranışlarının doğaüstü güçleriyle ilişkili olabileceği bir çok rivayet dolaşsa da, biz yine de bilime bağlı kalalım. Konuya makul açıklamalar getirelim. Kedilerin dik dik bir noktaya bakması ne anlama gelir? Bu davranış birkaç sebeple açıklanabilir:

AŞIRI KESKİN GÖZLER

Kedilerin bizlerden çok daha keskin bir görme duyuları olduğunu biliyoruz. Bir toz tanesinin gölgesinden tutun da, minicik örümceğin detaylarına kadar pek çok şeyi bizlerden iyi görürler.  Bunun yanı sıra en ince hareketleri dahi algılayabilirler.  2014 yılında Live Science’ın yaptığı bir araştırma, kedilerin ultraviyole ışık gibi insanların algılayamadığı bazı ışık dalga boylarını görebildiklerini buldu. Odadaki ışık çok loş olduğunda bile yansımalarını ve parıltısını algılayabiliyorlar.

Yani halk arasında söylendiği gibi hayaletleri, melekleri üç harflileri falan görüyorlar mı emin değiliz de, bizim göremediğimiz pek çok şeyi görebildikleri aşikar :))

KESKİN KULAKLAR

Kedinin dikkatini neyin çektiğini anlamak için bakıyorsun, bakıyorsun, ortada hiçbir şey yok. Ama o pür dikkat hedefe kitlenmiş durumda ve sıkılmadan bakmayı sürdürüyor. Görünürde hiçbir şey olmayabilir ancak duvarların arkasında muhtemelen senin duyamayacağın bir şeyler duyuyor olabilir. Yani nasıl bizim algı eşiğimizin çok altında kalan minik şeyleri görebiliyorlarsa, kulaklarımızın işitemeyeceği kadar düşük frekanstaki sesleri de duyabiliyorlar. Bu kediler biz insanların bir üst versiyonu falan gibi bir şey yahu!

GİZEMLİ BİR BEYİN

Kedi beyni uzmanlar için uzun yıllardır ilginç bir araştırma konusu. Bilim insanları onların çok meraklı birer yaratık oldukları ve köpeklerden çok farklı oldukları konusunda hemfikir. Bir köpeğin dikkatini saniyeler içinde dağıtacak bir şey, kedinin dikkatini saatlerce üzerinde tutabilir. Duvara uzun süre bakmak, kedinin gördüğü küçük bir hareketle veya duyduğu bir sesle ilgili ne olup bittiğini anlamaya çalıştığının bir işareti olabilir. Duvarda küçük bir örümcek veya fare(!) keşfetmişlerse, avlarına odaklanırlar ve sabırla, bazen saatlerce onu takip ederler.

TIBBİ BİR SORUN

Kedin manik davranış dönemleri arasında duvara bakıyorsa, bu kedi hiperestezisinin işareti olabilir. Bu sendromun diğer bazı belirtileri şunları içerir:

Kedi agresif bir şekilde kendi kuyruğuna saldırır
Göz bebekleri büyümüştür
Miyavlıyor veya yüksek sesle uluyor olabilir
Dokunmaya karşı ekstra duyarlıdır

Tıp uzmanları, kedi hiperestezisine neyin sebep olduğundan emin değiller. Omurga boyunca stres, anormal beyin dalgaları, nöbetler veya lezyonlardan kaynaklı olabilir. Bu davranışlar kedinin duvara bakmasına eşlik ederse veterinerinizin iyice muayene etmesini isteyebilirsin. Kedin stresli ve gerginse düzenli olarak oynayarak, egzersiz yapmasını sağlayarak stresini en aza indirebilirsiniz.

Paylaşan heymypet