Evcil Kuş Buldum Ne Yapmalıyım Diyorsan Aradıkların Burada!

Evcil kuş buldum demek, kanatlı dostumuz evinden firar etti demek. Yani büyük olasılıkla onu yana yakıla arayan birileri var. O yüzden dostumuzu ailesine kavuşturmak için izlemen gereken adımları kaleme aldık, umarız ki işbirliğin sayesinde dostumuz yuvasına kavuşur!

evcil kuş buldum

Daha önce evcil hayvanı kaybolanlar, bunun ne kadar acı verici olduğunu bilir. İnsan hem kendini suçlar, hem de dostunun ardından resmen ağıt yakar. Bu yüzden evcil kuş buldum şimdi ne yapacağım diyen herkesi aydınlatmak istiyoruz. Böylelikle dostumuz yuvasına dönebilir ya da en azından bunun için elimizden gelen her şeyi yapmış oluruz.

İLK OLARAK KUŞUN EVCİL OLUP OLMADIĞINI ANLAYALIM

Şimdi türlü türlü kuş var, bir muhabbet kuşu bulduğunda bunun evcil olma ihtimali yüksek tabii ki. Fakat gerçekten ne olduğunu bilmediğin tuhaf bir kuş ile karşı karşıyaysan?

KUŞUN TÜRÜNÜ BELİRLE

Kimse kuş türleri konusunda uzman değil ama birkaç püf noktaya dikkat etmek hayat kurtarır. Mesela bulduğun kuş senin bölgende sık rastlanan bir kuş mu? Dostumuzun fiziksel özelliklerini arama motoruna yazarsan bu soruyu hızlıca yanıtlarsın. Normal şartlar altında Cockatieller Avustralya’da sık görülür. Ancak sen tutup Türkiye’de bir Cockatiel ile karşılaşırsan bil ki o evcil… Yani kanatlı dostumuz gerçekten ilginç bir türse, kuşun türünü belirlemek hem ilerisi için hem de dostumuzun evcil olduğunu kanıtlaması açısından önemli.

DOSTUMUZUN DAVRANIŞLARINI GÖZLEMLE

Yok diyelim ki dostumuzun türü bize yardımcı olmadı. O zaman ikinci dikkat edeceğimiz nokta, kuşun davranışları olmalı. Mantık basit, vahşi kuşlar insanlarla etkileşim kurmaktan çekinir. Halbuki dostumuz evcilse, ne kadar ürkerse ürksün insanlara daha yakın durur. Ek olarak dostumuz panikle evinden uzaklaşmak yerine etrafta dolanıyorsa, evcil olma ihtimali yüksek diyebiliriz. Bu durum, kuşun bir insanın evine alışkın olduğunu gösterir çünkü.

Kuşlar İçin Egzersiz

EVCİL KUŞ BULDUM, SAHİBİNİ NASIL BULACAĞIM?

Dostumuzun evcil olduğu konusunda hemfikir olduk. Bir sonraki adım, kanatlı arkadaşımızın sahibine ulaşmak. Neyse ki artık sosyal medya diye bir şey var! Birçok sosyal medya platformunda kayıp kuş ilanlarının paylaşıldığı gruplar var. Bu grupları keşfet, dostumuzun fotoğraflarını çek ve buralarda paylaş lütfen. Yalnız bu süreçte de dikkat etmen gereken noktalar var. Kuş dostumuzla ilgili sadece bir iki can alıcı noktayı paylaşmalısın. Aksi takdirde dostumuz kendini yanlış ellerde bulabilir, temkinli olmakta fayda var. Bu arada, eğer kendi kuşun kaybolduysa ve süreçle ilgili bilgi almak istiyorsan esas olarak bu yazımız sana yardımcı olacak. Doğrudan kuşu kaybolan insanları hedef alıyor çünkü, kuşu bulanları değil!

YEREL EVCİL HAYVAN KURULUŞLARINA ULAŞ

Sosyal medya ilanlarını takip ederken bir yandan da evcil hayvanlarla alakalı kuruluşların hepsine danışabilirsin. Kuruluş derken yanlış anlama; pet-shoplar, veteriner hekimler, yerel barınaklar ve benzeri yerlerden bahsediyoruz. Ya da cruelty-free çalışmaları destekleyen herhangi bir yer. Kısacası hayvanlarla alakalı her yere dostumuzun ilanlarını bırakabilirsin.

Veteriner hekimlere, pet-shoplara, yerel evcil kuş oluşumlarına ve sosyal medyaya başvurdun. Fakat dostumuzun sahibi hala ortalıkta yok. Sen de evcil kuş bakımı konusunda acemisin ve dostumuzu daha güvenilir ellere bırakmak istiyorsun. Eğer etrafta sokak hayvanlarıyla ya da evcil dostlarımızla özel olarak ilgilenen barınaklar varsa sen en iyisi buralara bir uğra. Evcil kuş buldum ne yapmalıyım diye onlara da sor, belki dostumuz için kapılarını açarlar.

Bizim tavsiyelerimiz bu şekilde. Bahsettiğimiz adımları uyguladıktan sonra yapacak pek bir şey de kalmıyor açıkçası. Bekleyip görelim, kısmette ne varsa o, haksız mıyız?

Paylaşan heymypet