En Popüler Evcil Kuş Türleri Hangileri?

Evine neşe, enerji ve mutluluk katmak mı istiyorsun? Yapman gereken şey oldukça basit. Hemen gidip evcil kuş sahiplenmek! Peki insanlara arkadaşlık eden en popüler evcil kuş türleri hangileri?

Kuşlar İçin Egzersiz

Dünyanın en sosyal ve aynı zamanda en zeki canlılarını yani kuş dostlarımızı sahiplenmek harika bir fikir. Bize inanmazsan uzun süredir kuş ebeveynliği yapanlara sor! Hazır sormuşken hangi evcil kuş türleri ile vakit geçirdiler onu da sorar mısın? Yanıtlar muhtemelen aşağıda sıraladığımız dostlarımızı içerecek gerçi. O yüzden yazımızı okusan da yeterli sanki.

Kanatlı dostlarımızı sahiplenmeden önce bu bilgileri edinmek gerçekten önemli. Bunun nedeni ise bazı insanlar birlikte yaşayacağı hayvanla ilgili bilgi edinmeyip faturayı hayvan dostumuza kesiyorlar. Yok bu kuş zormuş, yok oymuş buymuş, doğru barınağa. Neyse, geçelim popüler kuşlara!

EN POPÜLER EVCİL KUŞ TÜRLERİ DİYİNCE AKLA İLK GELEN: MUHABBET KUŞLARI!

muhabbet kuşu yaşam süresi

Çocuklu-çocuksuz, geniş aile-çekirdek aile, evli-bekar hiç fark etmez. Muhabbet kuşları o güzel enerjilerini her eve mutlaka yansıtır. Zeki, oyuncu ve bakımı kolay olan dostlarımız bu coğrafyanın kalbini çoktan kazandı zaten. Tabii onları sahiplenip istedikleri ilgiyi göstermeden de olmaz. Kanatlı dostlarımız ailelerine sıkı sıkıya bağlanır. Bu yüzden onlara konuşmayı öğretmek gibi çeşitli aktiviteler aracılığıyla ilgi göstermeliyiz. Yaklaşık 12-14 yıl kadar yaşayan muhabbet kuşları, evcil kuş sahiplenmek isteyenler için bire bir.

COCKATİEL

Papağan ailesine üye bu dostlarımız sadece dış görünüşleri ile değil, davranışlarıyla da birçok insanın kalbini kazanıyor. Ortalama boyutlardaki bu dostumuz ıslık çalma ve şarkı söyleme konusunda pek yetenekli. Konuşmaya özel bir ilgileri yok ama ses taklit etme onlardan soruluyor. 15-20 yıl gibi uzun bir ömürleri de var. Bakımları da taze kuş ebeveynleri için gayet uygun!

İSPİNOZ

evcil kuş türleri: ispinoz

İspinoz ve kanaryalar uzun yıllardır insanlığa yaverlik ediyorlar. Üstelik ufacık boyutları sayesinde neredeyse hiç yer kaplamıyorlar. Bu dostlarımız papağanların aksine sert gagalı değil, yumuşak gagalı kuş ailesine dahiller. İspinozlar küçük sürüler halinde yaşamayı sever. O yüzden belki eve uygun değiller ama bahçen varsa ispinozlara bir şans ver deriz!

CENNET PAPAĞANI

en zeki evcil kuşlar: lovebirdi

Papağangillerin en ufağı, cennet papağanları da en popüler evcil kuş türleri arasında. Boylarının ufak olduğuna bakma. Kendileri en az büyük papağan dostlarımız kadar zeki ve hünerli. Yalnız onlara kıyasla biraz daha sessizler. Bundan ötürü apartmanlar için oldukça idealler. 20 yıllık gibi uzun bir ömre sahip olduğunu düşünürsek, bir cennet papağanı sahiplenmeden önce iyice düşünmek şart diyebiliriz!

GÜVERCİNLER

evcil kuş türleri: güvercin

O narin ve zarif yapılarıyla güvercinler o kadar büyüleyici kuşlar ki! Bağlantılı olarak da biraz ürkekler. O yüzden dostlarımıza ancak sakin ve olumlu bir şekilde yaklaşırsak onlarla iletişime geçebiliyoruz. Mesela çocuklu aileler, bu sakinlik gereksinimini çocuklarına bir ders vermek için kullanabilirler. Çocuklar güvercinlerle arkadaşlık ederken daha huzurlu olmayı öğrenebilir. Yalnız dostlarımız derin arkadaşlıklar kurmaya yatkın. Bundan dolayı onlarla sık sık ilgilenmek şart!

GRİ AFRİKA PAPAĞANI

gri afrika papağanı
Geldik evcil kuş türleri arasında en zeki dostlarımıza. Gri Afrika papağanı, onlara söylediğimiz kelimeleri anında hafızalarına atarlar. Sonra da başlarlar bar bar konuşmaya. Zeki oldukları kadar çabuk da sıkılırlar ve epey talepkarlar. Zaman zaman günde 5-6 saat kadar ilgi talep ettikleri bile olur! Dememiz o ki, zaman ayırdığın takdirde harika bir dostluğunuz olabilir!
Bizim listemiz burada sona eriyor. Ancak sen okumaya bir son vermek zorunda değilsin! Mesela en zeki 6 kuş türü yazımıza da bir göz atmak istemez misin?

Paylaşan heymypet