Bir Evcil Kuş Satın Alma Ve Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

İstediğin kuşu satın almak ne kadara mal olacak? Bu, türe ve profesyonel bir yetiştiriciden mi yoksa evcil hayvan mağazası gibi başka bir kaynaktan mı satın aldığına bağlıdır. İşte bir evcil kuş satın alma ve bakım maliyeti!

Kuşun maliyetinin ötesinde, topaklar, tohumlar ve meyveler gibi diğer diyet ihtiyaçları, uygun büyüklükte kafesler ve hatta daha büyük kuşların uçması için kuş geçirmez odalar gibi şeyler için bütçe yapmalıdır.

Yetiştiriciye, bulunabilirliğe ve yere bağlı olarak, kuşunun maliyeti verilen aralıkların dışında dalgalanabilir. Liste aynı zamanda yeni tüylü arkadaşına bakarken planlaman gereken diğer masrafları da içerir.

Kuş Bakımı, Yiyecek Ve Barınma Maliyetleri

Genel olarak (cinsine bağlı olarak), bir kuşun barındırılması, beslenmesi ve bakımı, bir köpeğe veya kediye bakmaktan daha ucuzdur. Ancak, kuşun ömrüne (bazı kuşlar insanlar kadar yaşar) ve evcil hayvanının sağlık gereksinimlerine bağlı olarak maliyetler önemli ölçüde artabilir.

Bir muhabbet kuşu veya egzotik olmayan diğer küçük kuşları düşünüyorsan, bütçelemen gereken ortalama maliyetler şunlardır:

İlk yıl maliyeti: 5.300 tl

Yıllık maliyet: 3.320 tl (artı öngörülemeyen veteriner masrafları)

Toplam ömür boyu maliyet (ortalama muhabbet kuşu ömrü: 15 ila 18 yıl): 52.000 ila 62.000 tl

Diğer ilk yıl maliyetleri, kafesi (1260 tl) ve bir muhabbet kuşu için 215 ila 1.170 tl arasında değişen satın alma fiyatını içerir. İlk yıldan sonra, yıllık maliyetler arasında yiyecek (1.345 tl), oyuncaklar ve ikramlar (450 tl) ve rutin veteriner kontrolleri (1.525 tl) bulunur. Ömrü türlere göre değişir. Ancak uygun veteriner bakımı verilirse muhabbet kuşları 15 ila 18 yıl arasında yaşama eğilimindedir.

Amerika papağanı ve genel olarak papağan gibi daha büyük kuşlar, muhabbet kuşlarından çok daha ilginç evcil hayvanlardır. Ancak satın almaları, barındırmaları, beslemeleri ve bakımları da daha pahalıdır. Bir Amerika papağanı için bir kuş kafesini 3.600 tl daha ucuza satın almak mümkün olsa da, muhtemelen kısa süre içinde değiştirilmesi gerekecek. Yalnızca bu satın alma işlemi için en az 5.400 tl bütçe ayırmak muhtemelen daha akıllıca olacaktır.

Küçük Kuşlar: Muhabbet Kuşları, Kanaryalar ve İspinozlar

Muhabbet Kuşları: 180 ila 630 tl. Küçük oldukları için muhabbet kuşlarının bakımı ve beslenmesi nispeten ucuzdur. Ancak sadece tohumlardan oluşan bir diyet yeterli değildir. Veteriner hekimler, pelet, taze meyve ve yapraklı yeşillikler de dahil olmak üzere sebzeleri içeren bir diyet önermektedir.

Kanaryalar: 450 ila 2.700 tl. Kanarya için ödeyeceğin ücrete ek olarak, bu aktif kuşlar için doğru boyutta kafese sahip olduğundan emin ol. Kolayca sıkıldıkları için uçacakları alana ve bol oyuncağa ihtiyaçları vardır.

İspinozlar: 180 ila 1.800 tl. Çoğu ispinoz, diğer ispinozların arkadaşlığını bir insan arkadaşınınkine tercih eder. İdeal olarak, esaret altındayken küçük “sürüler” halinde tutulurlar. Bu nedenle, evcil bir ispinoz almayı planlıyorsan, kuşunu duygusal olarak sağlıklı tutmak için birden fazla alman gerekebilir.

Papağanlar: 1.800 ila 5.400 tl. Ortalama bir papağan, iyi bakıldığı takdirde 20 yıl veya daha fazla yaşayabilir. Bir papağan veya başka bir papağan çeşidi almadan önce bir evcil hayvana bu tür bir taahhütte bulunmaya hazır ol.

Orta Boy Kuşlar: Conurelar, Güvercinler, Loriler

Conurelar: 2.700 ila 8.970 tl. Vahşi doğada, conure meyve, fındık ve tohum yer. Ancak esaret altında, fındık, tohum ve taze meyve, sebzelerle desteklenen dengeli, peletlenmiş bir diyete ihtiyaçları vardır. Paraziter enfeksiyonların bulaşmasını önlemek için yiyeceklerinin ve kafeslerinin düzenli olarak iyice yıkandığından emin ol.

Güvercinler: 360 ila 1.800 tl. Bu uysal kuşların sadece kafes içinde değil, egzersize de ihtiyacı var. Odada kolay kaçış yolları ve yaygın ev tehlikeleri bulunmamalıdır.

Loriler: 7.180 ila 16.150 tl. Papağan ailesinin diğer üyelerinden farklı olarak, loriler, vahşi doğada birincil beslenme kaynağı olduğu için diyetlerinde nektara ihtiyaç duyar. Yetiştiricilerden ve özel evcil hayvan dükkanlarından temin edilebilen nektar formülleri, diyetin parçası olabilir. Aynı zamanda meyve, sebzeler ve hatta karahindiba gibi yenilebilir çiçekleri de yerler.

Büyük Kuşlar: Afrika Grileri, Kakadular ve Amerika Papağanı

Afrika Grileri: 10.760 ila 35.900 tl. Çok zeki oldukları için, Afrika Gri Papağanları duygusal olarak oldukça muhtaçtırlar. Sık sık sosyalleşme ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinde kuşun her gün birkaç saat geçireceği papağan geçirmez bir alana ihtiyacı olacaktır.

Kakadular: 14.355 ila 90.000 tl +. Tüm kakadular kilo almakla mücadele eder. Bu nedenle ebeveynleri yağ alımlarını izlemelidir. Yüksek kaliteli peletler, orta miktarda tohum karışımı ve iyice yıkanmış günlük taze, kuşlara zarar vermeyen meyve ve sebzeler, ideal diyettirler. Her gün kafesin dışında en az üç ila dört saat geçirmeleri ve egzersiz için çiğneme oyuncaklarına ihtiyaçları var.

Amerika papağanı: 16.150 ila 90.000 tl +. Amerika papağanı sıkıldığında bir şeyler çiğner. Bu nedenle kuşunun yeterince uyarıldığından emin ol. Bunlar, sahiplerinin önemli bir zaman yatırımı gerektiren pahalı ve yüksek bakım gerektiren evcil hayvanlardır.

Paylaşan heymypet