Evcil Hayvanlara Miras Bırakmak ve Yasal Güçlükler!

Yok doğru duydun, evcil hayvanlara miras bırakmaktan bahsediyoruz. Bir insan neden böyle bir şey yapar ki diye düşünebilirsin. Ancak bazen etrafta miras bırakacak kimse olmaz ve insan en yakın dostuna yönelir, öyle düşün… Yine de sen ne kadar istersen iste, ya yasalar sana bu hakkı tanımıyorsa?

hayvan ebeveynlerinin yarısı

Yasalar ülkeden ülkeye büyük çapta değişiklikler gösterse bile dünyanın her yerinde değişmeyen bir şey var. O da, evcil hayvanlarımıza duyduğumuz sevgi ve minnet. İşte evcil hayvanlara miras bırakma fikri de tam olarak bu hislerden doğuyor. Sonuçta hayatını yitirdikten sonra dostlarına neler olup biteceğini düşünmek insanların en doğal hakkı. Neden miras bırakacak kadar sevdiği canlılar arasında evcil hayvanları olmasın ki?

Araştırmalara göre insanların %68’i, hayatlarını kaybettikten sonra evcil hayvanlarına neler olacağını bilmeyip bu konuda telaşlanıyor. Bu insanlardan birçoğu dostlarını bir aile üyelerinin üstleneceğini düşünüyor. Fakat önemli bir kısmı da haklı olarak işini garantiye almak ve dostuna miras bırakmak istiyor. Bilmedikleri şey şu: hayvanlar birçok hukuk sistemine göre sahipleri öldükten sonra “eşya” statüsüne geçiyor.

Bu konuda önemli bir yetkinliğe sahip Martin Holdsworth, “Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, vasiyetinize evcil hayvanınıza olmasını istediğiniz şeyleri de dahil etmek. Aksi takdirde dostunuz doğrudan aile üyelerinize devroluyor. Peki ya aile üyeleriniz evcil hayvan istemiyorsa? Ya da bir evcil hayvana bakacak maddi manevi güce sahip değilse?” diyor.

“Benim 3 French Bulldog’um var. Açıkçası biraz çılgın hayvanlar. Onları istemeyecek aile üyelerim olduğuna eminim. Neyse ki bu konuda bazı kıymetli çözümler var” diye ekliyor.

kedi ebeveyni

“EVCİL HAYVANLARA MİRAS BIRAKMAK YERİNE HİZMET SAĞLAYIN”

Bu durum her ne kadar dünya çapında sorun teşkil etse de, tamamen çözümsüz değil. İşini garantiye almak isteyen evcil hayvan sahipleri için çeşitli oluşumlar var. Amerika’dan örnek verecek olursak Pet Care Card uygulaması tam da bu soruna parmak basıyor. Bu uygulamayı bir huzur evi gibi düşünebiliriz. İnsanlar hayatını kaybettikten sonra dostlarına bakım sağlayan bir bakımhane yani. Böylesi yerlerin kapıları tüm evcil hayvanlara açık. Üstelik düzenli ödeme talimatı verdikten sonra miras derdi de ortadan kalkıyor. Hem de dostlarımız diğer hayvanlarla daha sosyal bir yaşam sürüyor. O yüzden insanlara parayı mirasa yazıp dostlarına bırakmak yerine canını yitirmeden önce evcil hayvanlarını böyle yerlere bırakmak tavsiye ediliyor.

Martin, “Bu tarz uygulamalar tam da aradığımız şey. Tekrarlıyorum, evcil hayvanlara miras bırakmak yerine onlara hizmet sağlayan yerlere yönelin. Yoksa dostunuza bırakmak istediğiniz tüm para mirastaki diğer insanlara aktarılır. Yani evcil dostlarımız için önden planlama yapmalıyız. Bu işin tek çıkar yolu bu.” diyor.

İlk olarak evcil hayvanların artık eşya statüsünden çıkması, ikincil olarak da böylesi uygulamaların yaygınlaşması dileğiyle.

Peki evcil hayvan sigortasını duymuş muydun? Biz bu konuyu da detaylarıyla ele aldık. Yazımıza göz atmanı şiddetle tavsiye ederiz!

Paylaşan heymypet