Evcil Sürüngenler Hakkında Fikirlerini Değiştirecek 5 Şirin Dostumuz

Evcil sürüngeler hakkında kötü bir şöhret var ortada. Birçok insan onları çirkin, korkunç ve hatta tiksinç buluyor. Fakat biz biliyoruz ki kötü şöhretler ve önyargı, bilgisizlikten doğar. Biz de bunu değiştirmeye geldik, hazırız!

Meyve ile beslenen gecko türlerinin başında tepeli gecko gelir.

Tamam, böyle sarılıp bağrına basmalık bir evcil hayvan istiyorsan evcil sürüngenler pek ideal değil. Sürüngen dostlarımız daha çok sıradışı, maceracı ve egzotik ruhların kalemi. Ancak şu önyargıya bir dur diyelim: bir hayvan egzotik olduğunda  şirin olmaz diye bir kural yok. Bunun kanıtlarını görmek için yazımızı okumaya devam et yeter.

1. KUTU KAPLUMBAĞALAR

evcil sürüngenler

Evini sırtında taşır, 50 yıl yaşar ve “zamanın efendisi” takma ismiyle dünyanın her yanında saygı görür. Üstelik tatlı mı tatlı suratıyla yüzyıllardır tüm insanlığın keyfini yerine getirir. İşte kutu kaplumbağası, en şirin evcil sürüngenlerden biri! Yalnız evini sırtında taşıyor diye dostumuzun bakımını kolay zannetme. Eğer kutu kaplumbağalar nasıl beslenmeli diyorsan bu yazımız sana yardımcı olacak.

2. TEPELİ GECKO

evcil sürüngenler

Evet göz bebekleri diklemesine, yuvarlak değil. Bir de cırcır böceği ve solucanlarla besleniyor ama… Şu surata bir bakar mısın! Ufacık bedeni, elleri ve şirin gülümsemesiyle bizim gönlümüzü fethetti bile. Üstelik dostlarımızın bakımı da oldukça kolay. Hatta dünyanın birçok noktasında tepeli geckolara çocuklar ebeveynlik ediyor, sen düşün.

3. BUKALEMUN

evcil bukalemun

Şimdi sana ilginç bir bilgi verelim. Bukalemunlar aslında kamuflaj olmak için renk değiştirmezler. Dostlarımızın renkleri hem çevrelerinin fiziksel koşulları, hem de duygusal değişimleri yüzünden değişir. Hem şirin, hem büyüleyici, bukalemunlar evcil sürüngenler arasında kuşkusuz ki en nefes kesici olanı. Yalnız bu dostlarımızın bakımı oldukça meşakkatli. Eğer merak ediyorsan, evcil bukalemun bakımını ele aldığımız yazımıza bekleriz.

4. KÜÇÜK YILAN

evcil sürüngenler

Yılan dostlarımız arasında en ufak ve en huzurlu türlerden, küçük yılanla tanış! Bir kere adı “küçük” olan herhangi bir dostumuzun şirin olmama şansı yok. Bir de bakımlarının kolaylığını düşündüğümüzde, bitti gitti. Sürüngenler dünyasına giriş yapacak herhangi birine bu tatlı dostumuzu şiddetle öneririz!

5. LEOPAR GECKO

Leopar gecko neşeli ve sağlıklı olmak için farklı böceklerle beslenmeli

Geldik listemizdeki son dostumuza, Leopar Gecko! Benek benek vücuduyla yazımızın girişinde bahsettiğimiz tanıma tam olarak uyuyor dostumuz. Hem egzotik, hem de şirin! 20 yıllık ömrü ve bakım kolaylığıyla Leopar Gecko’ları hemen herkese tavsiye ederiz! Dostlarımızın beslenme rutiniyle ilgili daha fazla bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsin!

Yazımız burada sona eriyor ve sormadan edemedik, evcil sürüngenlere yönelik fikirlerin biraz olsa da değişti mi? Sonuçta ne kadar şirin olduklarını görüyorsun… Yok değişmediyse de biz elimizden geleni yaptık açıkçası!

Paylaşan heymypet