Kedi Mırlaması ve Faydaları Bilim Dünyasına Konu Oluyor!

Hani kediler mutluyken kucağınıza kıvrılır da mırıl mırıl mırlar ya… O an size sevgi gösterdiğini bilirsiniz ve içinizi bir mutluluk kaplar. Ne kadar şanslıyım ki patili bir dostum var dersin. Araştırmalara göre, gerçekten çok şanslısın çünkü kedi mırlaması sağlığa da faydalı!

kedi mırlaması

Kedi mırlaması her kedi ebeveyninin yüzünde güller açtırır çünkü mırlamanın “keyfim yerinde ve seni seviyorum!” anlamına geldiğini bilirler. Yalnız belki de bilmedikleri bir şey daha var. O da, mırlamanın sağlık açısından bize faydaları!

Kedi mırlaması faydaları bilim dünyası tarafından sık sık ele alınan bir konu aslında. Buna rağmen, mırlama konusu gizemini ısrarla koruyor. Böylesine sık rastlanan bir davranışın tam olarak açığa kavuşmaması oldukça ilginç. Yine de bilim insanları en azından bazı açılarda mırıltının faydalarını kanıtladı.

Esas mesele, kedi mırlamasının frekansı. Belirli frekanstaki seslerin insan ve hayvan bedenine olumlu etkisi var. İş bu ki, bizim patili dostlarımız tam da o frekanslarda mırlıyor. Elizabeth von Muggenthaler’ın araştırmasına göre, 50-150 Hz frekansındaki sesler bedenin iyileşme sürecini hızlandırıyor. Buna ek olarak, kan dolaşımına katkıda bulunarak insan bünyesini daha güçlü bir hale getiriyor. Bu frekans aralığındaki sesler kan dolaşımına katkısından dolayı, kemiklerin de daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Bak sen şu kedi mırıltısına, bildiğimiz şifa kaynağıymış meğer!

Kedi mırlaması ve faydaları sadece bununla da bitmiyor. Kedi davranışına yönelik birçok araştırma yürüten Dr. Hazel Carney’e göre mırlama kan basıncını da düşürüyor.

KEDİ MIRLAMASI PSİKOLOJİK AÇILARDAN DA FAYDALI!

kedi mırlaması

Evet evet, fiziksel faydalarının yanı sıra mırlama sesi ve hissi psikolojik açıdan da insanlara iyi geliyor. Mırlama, çağımızda sık rastlanan psikolojik hastalıklardan anksiyeteye bire bir! Kan basıncını düşürerek insanı rahatlatıyor ve anksiyeteyi önlüyor. Bir yandan şöyle ilginç bir bilgi de var: Mırlamanın kendisi psikolojik ve fiziksel açılardan bizzat kedilere de faydalı! Bu iddiayı insan hayvan etkileşiminde uzmanlaşan Lee Zasloff ortaya attı. “Kedi mırlamalarının kendi kan dolaşımlarına olumlu bir etkisi var. Aynı zamanda sonuçta mutluluk belirten bir davranış. O yüzden mutlu olduğunuzda yaptığınız bir şey size iyi geliyordur, öyle değil mi? Konu insanlara gelince, kedi mırlamasının stresi azalttığı bir gerçek. Kediler harika canlılar. Bir de üzerine mırlama sayesinde sağlığımıza fayda sağlamaları onları çok daha muhteşem kılıyor. ” diyor bilim insanı.

Yine de veteriner hekim camiası bu konuda araştırmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar elde edilen bulguların daha sağlam kaynaklara dayandırılması gerekiyor anlaşılan. Fakat ne olursa olsun, mırlamanın biz insanları mutlu ettiği oldukça net. Sonuçta ne olursa olsun, kedilerin bize sevgi gösterme biçimi mırlama ve bu kanıtlanmış durumda. Kim sevgi görüp de mutsuz kalabilir ki?

Patili dostlarımız sevgilerini sadece mırlayarak ifade etmiyorlar. Bunun yanı sıra sergiledikleri birçok davranış, kedi dilinde “seni seviyorum” demek. O davranışlar hangileri mi? Sorunun cevabı için bu yazımızı okumaya davetlisin!

Paylaşan heymypet