Kedi Dostu Şehirler Rehberi

Bu şehirler kediler ve kediseverler için adeta cennet… İşte taşı toprağı adeta yıllardır kedilere adanmış, her köşesinden kedi sevgisi taşan şehirler!

kedi dostu şehirler

KEDİ DOSTU ŞEHİRLER!

KOTOR, KARADAĞ

kedi dostu şehirler

Kedi dostu şehirler denince akla gelen Karadağ’ın Kotor şehri adeta bir kedi cenneti. İçinde kedilerin bulunduğu tarihi fotoğrafların, kedili posterlerin yer aldığı küçük ve şirin bir koleksiyon müzesi bile var. İçinde kedilerle ilgili magnetler, küçük tablolar da satılıyor. Şehrin ambleminde de bir kara kedi yer alıyor. Otellerde, kafelerde, parklarda şehrin her yerinde kediler var. Sadece kediler!

TOKYO, JAPONYA

kedi dostu şehirler

Dünyanın en kedisever milletini sorsan muhtemelen ilk aklımıza gelen Japonlar olacaktır. Hello Kitty’nin memleketi, en çok takip edilen youtube starlarından Maru’nun anavatanı Japonya… Şehirde onlarca kedi kafe bulunuyor. Kafelere makul bir ücret karşılığı girip kedilerle karşılıklı kahveler içebiliyorsunuz. Giriş ücretleri de sokak hayvanlarının sağlık, barınma, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyor üstelik.

YPES, BELÇİKA

kedi dostu şehirler

Kattenstoet Kedi Festivali’nin şehri… Belçika’nın Ypes şehrinde her 3 yılda bir Mayıs ayının ikinci Pazar günü düzenleniyor. Festivalin tarihi pek de sempatik olmamakla beraber, bugün evrildiği hal pek şirin. Kötü ruhlardan korunmak için yüksek yüksek çan kulelerinden aşağı kedi fırlatma geleneğini duymuşsunuzdur belki, taa Ortaçağ’dan kalma. Allahtan bu tatsız gelenek 1800’lü yıllarda son bulmuş da bugün bu güzel kedi dostu festivale dönüşmüş. Yılın bu zamanları şehrin tüm dükkanlarında kedi kostümleri, oyuncakları, ve tabii -malum, Belçika- kedi şekli verilmiş güzel çikolatalar bulunuyor. Kalabalık kedi geçitleri yapılıyor ve artık eskisi gibi canlı kediler değil, oyuncak kediler atılıyor.

İSTANBUL, TÜRKİYE

istanbul

Kedi deyince İstanbul’u saymamak olmaz… Hele her köşesinden bir kedi fırlayan Cihangir’i anmadan geçilmez. İstanbul mimarisi, dillere destan turistik mekanları, göz dolduran tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra yüzbinlerce kediye ev sahipliği yapıyor. Neredeyse tüm semtlerinde birer kap mama bulunan sokakları ve hem evinde, hem sokağında onlarca kedi besleyen sakinleriyle İstanbul tam bir kedi şehri. Bir kafede otururken bir anda kucağınıza bir kedinin zıplayabileceği o şehirlerden işte… Hem özgürlüklerine çok düşkünler, hem de kendilerine gösterilen sevgi ve ilgiyi kesinlikle sahipsiz bırakmıyorlar. Bazen bir parklarda çimlerin üzerinde güneşlenirken, bazen de Haliç’teki balıkçıların yanında nasiplenmeyi beklerken onları görmek mümkün. Velhasıl, dünyada pek çok kedi dostu var tabii ama bize sorarsan bu konuda da İstanbul gibisi yok…

Kedileri seviyorsan onlar hakkında muhtemelen daha önce hiç duymadığın bu gerçekleri de kaçırmamalısın.

Paylaşan heymypet