Kediler Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Gün geçmiyor ki kediler bizi şaşırtmasın… Aklını yerinden uçuracak birtakım “kedi gerçekleri”yle yüzleşmeye hazır mısın? İşte kediler hakkında birçoğunu hiç duymadığın 10 şaşırtıcı gerçek:

ŞAŞIRTICI KEDİ GERÇEKLERİ

Kediler hakkında daha önce hiç duymadığına emin olduğumuz bu 10 şaşırtıcı gerçek seni de çok şaşırtacak.

Bilinen en eski evcil kedi 9500 yıl önce yaşadı

Hayvanları evcilleştirmeye başlayan ilk medeniyetin Mısırlılar olduğu tahmin ediliyor. Antik Mısırlıların kedilere duydukları büyük aşktan zaten haberdarız. Kedileri öyle çok sevdiler ki, onların doğası gereği uyguladıkları bazı davranışları kendi tanrılarıyla ilişkilendirip onları da tanrılaştırdılar. Yani bugün yaşadığımız koşulsuz sevginin en saf örneğini Antik Mısırlılara borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz 🙂

Belediye başkanlığı yapan kedi

Kediler hakkında şaşırtıcı gerçekler

Stubbs adlı turuncu bir tekir kedi, 20 yıl boyunca Alaska’daki küçük bir kasaba olan Talkeetna’nın fahri belediye başkanlığını yaptı! Stubbs hem yerli halkın, hem turistlerin kalbini kazandı ve birkaç seçimi üst üste kazanarak görevini başarıyla sürdürdü 🙂 10 parmaklarında 10 marifet olduğunu biliyorduk fakat bu kadarını da beklemiyorduk. “Parti kur oy verelim Turuncu Tekir Kedi!” demişler.

En uzun kedi rekoru: 123 cm

Evcil kediler genellikle küçük, zarif yaratıklar olarak kabul edilir. Ama dünyanın en uzun kedisinin Stewie adında bir Maine Coon olduğunu ve tam 1 metre 23 santim olarak ölçüldüğünü biliyor muydun? Selvi boylum, kırçıllı tüylüm…

Dünyanın en zengin kedisinin serveti: 7 milyon Pound!

Kediler hakkında şaşırtıcı gerçekler

Kediler hakkında ilginç olan bir başka bilgiye göz atalım: Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en zengin kedisi Blackie. Milyoner sahibi vefat ettiğinde 7 milyon poundluk servetini ailesinin diğer üyelerine değil, Blackie’ye bıraktı. Gerçi 20. Yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından Karl Lagerfeld de 2019 yılında vefat ettiğinde, 200 milyon dolarlık servetini biricik kedisi Choupette’e bırakmıştı. Choupette şu sıralar bakıcıları ve korumalarıyla hayatın tadını çıkarıyor… Yaşıyorsunuz bu hayatı kediler!

Kedi kapısının mucidi: Isaac Newton

Ünlü bilim insanının tek keşfinin yer çekimi olduğunu sanıyorsan yanılıyorsun. HowStuffWorks, Newton’un Cambridge Üniversitesi’ndeki deneyleri üzerinde çalışırken kapısını tırmalayıp duran kediler tarafından sürekli rahatsız edildiğini yazıyor. Bunun üzerine Newton, Cambridge marangozunu göreve çağırıyor ve bir anne kedi ile yavrusu için kapıya iki delik açtırıyor ki, rahat rahat çalışabilsin. Rivayete göre bu delikler hala o kapıda duruyormuş.

Uzaya bile gittiler!

Kediler hakkında şaşırtıcı gerçekler

Maymunlar, köpekler uzaya gider de, kediler geri durur mu? 18 Ekim 1963’te ‘Astrocat’ olarak da bilinen kedi Felicette, uzaya giden ilk ve tek kedi oldu. Felicette’in içinde bulunduğu Veronique AG1 roketi, tamı tamına 160 km yüksekliğe ulaştı ve dünyanın yörüngesinde 18 km seyahat ettikten sonra yeryüzüne paraşütle iniş yaptı. Meraklı bekleyiş sürerken Kedi Felicette kapsülün içinden sağa sağlim çıktı da herkes derin bir nefes aldı. Bu kahraman kedinin henüz dikili bir anıtı bile yoksa da gönüllerimizde ismi yazılı: Seni unutmayacağız Felicette!

Hayatlarının %70’ini uykuda geçiriyorlar

Bu küçük tüylü canlıların yaş mamadan sonra en çok sevdikleri şeyin uyku olduğu bildiğimiz bir gerçekti. Ama %70 ne yahu? Biz de pek şaşırdık. 

Genetik yapılarının % 95,6’sı kaplanlarla aynı!

Şok edici bir gerçek daha. Yapılan çalışmalar ev kedilerinin genetik yapılarının %95’ten fazlasının kaplanlarınkiyle aynı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca koklama, çişle işaretleme, avını izleme ve yakalama gibi pek çok davranışları da ortak. E ne de olsa hepsi kedi!

Hızları inanılmaz boyutlara ulaşabilir!

Küçük kedininin keyfi yerinde olduğunda oturma odasının etrafında nasıl dört döndüğüne bir kez tanık olduysan, hızları hakkında da fikrin vardır. Peki canları istediğinde saatte 48 kilometreye kadar ulaşabildiklerini biliyor muydun? Bu Usain Bolt’u bile geçebilecekleri anlamına gelir, o kadar söyleyelim. Çitadan bahsetmiyoruz, bildiğimiz kedi… İnanılmaz değil mi? 

Dünyadaki en yaşlı kedi tam 38 yıl yaşadı!

Kediler hakkında şaşırtıcı gerçekler

Kediler hakkında son ilginç bilgimiz ise yaşla ilgili. Şimdiye kadar yaşamış en yaşlı kedi 38 yaşını gördü. 3 Ağustos 1967’de doğan Crème Puff, 6 Ağustos 2005’e kadar yaşadı. Ne diyelim, tüm tüylü dostlarımızın böyle sağlıklı, uzun ömürleri olsun…

Paylaşan heymypet