Kedilerin Hazzetmediği 7 Durum! Kediler Neleri Sevmez?

Kedin mutsuz veya gergin mi gözüküyor? Vücut dili negatif ve tuvalet davranışlarında beklenmedik değişimler mi var? Belki canını sıkan bir şeyler vardır… Çılgın tüylü dostlarımızın canını en sıkan şeyler nelermiş bir bakalım.

kediler sevmez

KEDİLER NELERİ SEVMEZ?

Kediler bazı şeyleri sevmez. Bir insan olarak senin canını sıkabilecek her şey, kedinin de huzurunu kaçırabilir. Kirli banyolar, bayat yiyecekler, çok sesli müzik ve daha niceleri. Keyfimizi kaçıran ortak şeylerin fazlalığı seni şaşırtabilir. Buna rağmen bir ebeveyn olarak hata yaparken kendimizi bulabiliyoruz. Ama canını sıkma, sorunları sana gösterip ikinizi de rahatlatmak isteriz.

KEDİLER YALNIZ KALMAYI SEVMEZ

Genel kanının aksine, kediler yalnızlıktan hoşlanan hayvanlar değiller! Köpeklere oranla daha uzun süreler yalnız kalabildikleri doğru ama kediler de tüm tüylü dostlarımız gibi yoldaşlık, ilgi alaka ve sevgiye aç hayvanlar. Uzun süre yalnız kalırlarsa mutsuzluğa ve hatta depresyona kapılabilirler. Ne kadar yoğun  bir takvimin olursa olsun, kedinle kaliteli vakit geçirmek için zaman ayırmalısın. Bazı zamanlarda günde 15 dakikalık oyun süresi bile yeterli olabilir. Daha iyi bir çözüm mü istiyorsun? Bir kedi daha sahiplen ki dostların birbirine yoldaş olsun.

KEDİLER PİS KUM KAPLARINI SEVMEZ

Kendinden yola çık. Bir misafirlikte veya umumi bir tuvalette karşılaştığın pis bir manzara hiç hoşuna gitmez değil mi? Kedilerin hisleri de seninkilere benzer. Kedinin kumunu her gün temizlemen oldukça mühim. Eğer her gün kedi kakası küreklemek istemiyorsan kendi kendini temizleyen kum kaplarını araştırabilirsin. Ayrıca, kumu temiz tutmak sadece kürek işlemiyle sağlanmaz. Evdeki kedilerin sayısıyla ve kullandığın kumla alakalı olarak zaman uzayıp kısalabilse de, bir kum ortalama iki haftada bir değiştirilmeli çünkü uzun süre bekleyen kumları kediler sevmez

KEDİLER BAYAT MAMADAN HAZZETMEZ

Hiç kendini bayat yemek olsa da yesem diye hayal kurarken yakaladın mı? Tahminen hayır. Aynı şekilde, tüylü dostlarımız da bayat mamalardan pek haz etmiyor. Bayat mama sadece tadı kötü olduğundan dolayı değil, onları hasta edebileceğinden de tercih edilesi bir seçenek değil. Salmonella gibi bakteriler, özellikle yaz aylarının sıcaklığında bu mamalarda türemek için müsait bir atmosfer buluyor. O yüzden ne zaman patili arkadaşımıza kuru veya yaş mama verecek olursan, son kullanma tariihni bir kontrol etmen iyi olur. Eğer ki kedin öğününün büyük bir çoğunluğu yemiyorsa ve bunlar bayatlamaya yüz tutuyorsa veterinerinle mama miktarları konusunda iletişime geç.

KEDİLER ÇİRKİN TATLI İLAÇLARI SEVMEZ

Kendini hasta hissederken üzerine tadı çirkin bir ilaç yutmayı kim ister ki? Durum dostumuz için de geçerli. Daha önceden ona ilaç vermeyi denediysen, ayak direyen davranışlarını gözlemleme şansın olmuştur. Eğer ne olursa olsun ilaç alması gereken bir senaryo ile karşı karşıyaysan, elinden gelebilecek yegane şey bu tecrübeyi daha çekilebilir kılmak olur. İlk tavsiyemiz, yüzünün tutulmasına patili arkadaşımızı alıştırman. Bunu, yüzünün tutulmasına izin verdiğinde ona verebileceğin ödül mamalarıyla sağlayabilirsin. Sonra da duruma ilacı ilave edebilirsin. Baktın yine ilacı reddediyor, istersen onu çeşitli mamalarla gizleyip vermeyi dene.

KEDİLER AGRESİF BİR ŞEKİLDE SEVİLMEKTEN HAZZETMEZ

kediler sevmez

Kedin varsa onun hangi bölgelerinden sevilmeyi sevdiğini ve hangilerinden haz etmediğini elindeki çiziklerden bilirsin diye düşünüyoruz. Nihayetinde dostlarımız, temasa oldukça hassas olabilir. O yüzden onları nerede ve nasıl sevdiğiniz önemli. Kedini mutlu etmek mi istiyorsun? Onu severken baş ve boyun bölgelerinde kalmaya dikkat et. Tüm vücutlarını dahil eden sevgi seanslarından hoşlandıkları söylenemez. Aynı zamanda dostumuzun beden diline dikkat edersen ne yapman gerektiğini sana söyleyecektir.

KEDİLER BAŞKA KEDİLERLE REKABET ETMEYİ SEVMEZ

Yemek, oyuncak veya insan ilgisi olsun, kediler birbirleriyle mücadele edip kıskançlık duymaya müsait canlılar. Hatta bu kıskançlık sık yaşanırsa kendini agresyon olarak dışarı vurabilir. O yüzden birden fazla kedin varsa ikisine de gösterdiğin ilginin birbirinden ayrı ve denk olmasına dikkat etmelisin. Bu durumda kalmayı kediler sevmez.

KEDİLER YÜKSEK SES SEVMEZ

Gürültülü fırtınalardan tartışmalara, havaifişeklerden yüksek sesli müziğe, yüksek ses etmenlerinden birçoğu dostumuzu panikletip streslendirebilir. Üstüne üstlük, bu stres kronik bir hale gelirse agresyon, depresyon, tüy dökümü ve iştah kaçıklığı gibi sağlık sorunlarına dahi yol açabilir. Her ne kadar zor olsa da, elinden geldiğince kedinin yüksek sese maruz kalmamasını sağla. Misafirler geliyorsa ona sessiz ve huzurlu bir alan sağlayın. Aynı zamanda TV’nin sesine dikkat ederek dostumuza epey yardımcı olabilirsiniz.

Kedinde bariz olarak stres ve anksiyete gözlemliyorsan, bu yazımıza bakabilirsin!

Paylaşan heymypet