Kuşların Spor Yapması Şart! İşte Kuşun İçin Egzersiz Önerileri

“Kuşlar gibi özgür” deyimi boşuna dilimize yerleşmemiş. Kuşlar doğal ortamlarında her gün oradan oraya uçarak kilometrelerce yol kat eden oldukça hareketli hayvanlar. Dahası sağlıklı olmak için buna ihtiyaçları var. Ama evlerimizde kafeslerin içinde yaşayan kuşlar maalesef bu kadar hareket edemiyorlar. Bu nedenle kuşunun evde de olsa egzersiz yapması çok önemli. Peki bu nasıl olacak? İşte kuşlar için egzersiz önerilerimiz…

Kuşun İçin Egzersiz Önerileri

FİZİKSEL ENGELLER SUNAN OYUNCAKLAR

Kuşlar için oyuncaklar genellikle iyi vakit geçirtecek eşyalardır ama bir yandan eğlenirken bir yandan da egzersiz yapmasına kim engel olabilir. Örneğin kafesine tırmanabileceği ipler ve merdivenler koyarak önemli kaslarını çalıştırmasını sağlayabilirsin. Kafesin zeminine koyacağın yuvarlanan oyuncaklar da kuşuna futbol keyfini yaşatabilir. Ama bu oyuncakların güvenli ve çeşitli olmasına ve kuşunun sıkılmaması için dönüşümlü kullanılmasına dikkat et.

BİRLİKTE OYNAYACAĞINIZ OYUNLAR

Kuşunu spor yapmaya teşvik etmek için birlikte de oyun oynayabilirsiniz. Örneğin sevdiği bir oyuncakla yakalayıp getirme oyunu oynamak ikinizin de eğlenmesini sağlayabilir ve kuşlar için güzel bir egzersiz olabilir. Bazı kuşlar kovalamayı da severler. Örneğin bir parça ipi peşinden sürükleyerek kuşunun evin içinde keyifli bir macera yaşamasını sağlayabilirsin. Ancak bunu yaparken gözünü kuşunun üzerinden ayırma. Aksi takdirde ipe dolanma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

KUŞUNA ÖĞRETECEĞİN BASİT NUMARALAR

Numaralar öğrenmek kuşun için hem fiziksel hem de zihinsel bir egzersiz olacak. Böylece kaslarını çalıştırdığı gibi sıkıntıdan da kurtulacak. Üstelik aranızdaki bağ da güçlenecek. Basit numaralarla başlayıp öğrendikçe daha ileri seviye komutlara geçebilir, zamanla aile üyeleri karşısında büyüleyici bir gösteri yapabilecek duruma gelebilirsin.

Kuşlar İçin Egzersiz

KAFESİN DIŞINDA GEÇECEK DAKİKALAR

Kuşun kafesin içinde ne kadar hareket ederse etsin bu kanatlarını ve ayaklarını açıp uzun uzun uçmak gibi olmaz. O nedenle mümkün olduğunca sık kafesinden çıkıp uçmasına izin vermelisin. Ancak bu esnada da alman gereken önlemleri unutma: Kapıları ve pencereleri iyice kapat. Kuşunun göremeyip çarpabileceği camların perdelerini kapat. Hiç istemeyiz ama, olur da kuşun kaçarsa geri getirmenin yolları için de bu içeriğimizi aklında tut.

DANS DANS DANS

Birçok kuş sahibinin ebeveyninin egzersizlerden biri de biraz müzik açıp birlikte dans etmek. Hepsi birer doğal dansçı olan kuşlar neşeli melodilere tüylerini sallayarak eşlik etmeye bayılıyorlar. Her gün kuşunla birlikte birkaç şarkı dinleyip onun sevdiği tarza odaklanarak özel çalma listeleri hazırlayabilirsin. Senin için de çok eğlenceli olacak bu egzersiz sonrası şarkı söylemeye bile geçersiniz belki, kim bilir…

Papağanına Şarkı Söylemeyi Nasıl Öğretirsin?

Paylaşan heymypet