Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Hamile bir kedi sahiplendiysen veya kedin hamile kaldıysa, kediler kaç ayda doğurur diye düşünüyor olabilirsin. Sonuçta seni hangi süreçlerin beklediğini bilmen önemli. Endişelenme! Senin için tüm detayları ele aldık. 

 

 

Yavru kedi sahibi olmak, sen ve kedin için çok heyecan verici ve duygusal bir zaman. Tüylü minikleri evine kabul etmeden önce, kedinin hamilelik süreciyle alakalı her şeyi bilmen gerek. Sonuçta ona yardım edecek tek kişi sensin. Evcil hayvanını hamileliği ve doğumu boyunca desteklemene yardımcı olmak için gereken her şeyi derledik! Okumaya başlamadan önce tahminleri alalım! Sence kediler kaç ayda doğurur?

kediler kaç aydaKediler Kaçıncı Ayında Doğum Yapar?

Bir kedinin tam olarak ne kadar süredir hamile olduğunu bilmek zor bir durum. Kedi gebelik süresi 61 gün ile 72 gün arasında değişir.

Kedin hamilelik döneminin birkaç haftasına gelene kadar genellikle herhangi bir fiziksel hamilelik belirtisi göstermez. Onun hamile olduğunu düşünüyorsan, teyit için veterinere gitmeniz öğrenmenin en iyi yolu.

Bir kedinin hamile olup olmadığını nasıl anlayacağını bilmiyorsan, endişelenme. İki veya üç hafta içerisinde fark edeceğin birkaç fiziksel değişiklik olur.

Kediler Kaç Ay Hamile Kalır?

Kesin bir sayı belirlemek zor. Ancak uzmanlar, ‘kedi gebelik süresi 61 gün ile 72 gün arasında değişir’ diyor. Hamileliğin üçüncü ve dördüncü haftasına kadar hamilelik belirtileri göstermedikleri için, kesin bir gebelik dönemi belirlemek de çok zor. 

Kediler İlk Doğumda Kaç Yavru Doğurur?

Yeni doğmuş bir kedi yavrusundan daha sevimli olan bir şey var mı? Bizce yok! İlk kez anne olan bir kedinin gururlu ebeveyniysen, kaç tane yavru kedi bekleyeceğini merakla bekliyorsun değil mi?

Kaç tane yavru kedi için hazırlanacağını bilmek, onlara ve annelerine bakmak için uygun malzemelere sahip olmanı sağlar. Kedinin kaç tane yavrusu olacak sence? 

Hamile kediler ortalama olarak 4 ila 6 yavru kedi doğurur. Bununla birlikte; ergenler, yaşlılar ve ilk kez doğuranlar tipik olarak ortalamadan daha az yavrular. İlk kez anne olacakların genellikle sadece 2 veya 3 yavru kedisi olur. Uzmanlar neden olduğundan emin olmasa da, safkan kediler, karışık ırklara göre daha fazla yavruya sahip olma eğiliminde olur. Kayıtlara geçip en çok yavrulayan kedi Birmanya/Siyam karışımı bir türdür. 19 yavru doğurmuş!

kediler kaç ayda

Kediler Kaç Günde Doğurur?

Sevgili dostun kendini güvende ve sıcak hissettiği bir yer seçtiği zaman doğuma başlar. Kediler doğuma girdikten sonra genellikle her 15 dakika ile 2 saatte bir yavru kedi doğurur. Ancak bu birkaç faktöre bağlı olarak değişir.

Ancak bazı durumlarda yavru kediler arasındaki süre çok daha uzun olabilir mi? Kedilerin doğumu farklı günlerde olur mu?

Evet, yavru kediler farklı günlerde doğabilir. Kedilerin doğumlarına ara vermesi nispeten yaygın bir durum. Kedilerin doğumu 24-36 saate kadar durdurma yeteneği olur. Ancak çoğu daha uzun sürer. Yeni yavru kedileri besleyecek ve bu süre zarfında normal davranacak. Fakat sen ‘doğum durdu’ diye düşünsen de, yine de daha fazla yavru kedi doğabilir. 

Bu duraklama normal olsa da, bazı kediler distosi veya zor doğum nedeniyle doğum yapmayı bitiremez. Yine de, kedilerin sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirmesi zor olandan daha yaygın. Ancak her ihtimale karşı farkı bilmen en iyisi.

Senin kedin daha önce hamile kaldı mı? İlk doğumunda kaç kez yavrulamıştı? Yazımızı okuduğuna göre bilinçli bir ebeveynsin ve ona çok iyi baktın değil mi? 

Paylaşan heymypet