Kedi Çiftleşme ve Üreme Rehberi

Güzeller güzeli kedin hamile kaldı ve birbirinden güzel yavrular dünyaya getirdi. Peki ama bütün bu sürece hakim misin? Kedi çiftleşme ve üreme süreci hakkında merak ettiğin noktalar olduğunu düşünüyoruz. İşte tüm gerçekleriyle seni aydınlatıyoruz!

kedi çiftleşme

 

Kedi çiftleşme süreci sıradan bir gözlemciye basit görünebilir. Dişi kedi hamile kalır ve bir sürü yavru kedi doğurur. Bla bla bla… Ancak gerçek bu kadar net değil. Örneğin kedilerin çiftleşene kadar yumurtlamadıklarını biliyor muydun? Ya da dişi bir kedinin her biri farklı babadan beş yavru kedi doğurabileceğini? Erkek kedilerin dişi kediyi yumurtlamaya teşvik etmek için izledikleri taktikler neler?

Bu konuların gerçeğini ve kedi çiftleşmesi hakkında çok daha fazlasını buradan öğrenmene yardımcı olacağız. 

Kedilerde Çiftleşme ve Gebelik

Dişi bir yavru kedi evlat edinmiş olabilirsin. Bir süredir kedinin sana her zamankinden daha bağımlı olduğunu düşünüyor musun? Şüphelenmekte haklısın. Muhtemelen miniğin hamile. Yoksa, kedin kızgınlık dönemine mi girdi? Biliyoruz kısırlaştırma ile ilgili tonla yazı okudun ama bu fikire alışamadın. Belki de içten içe evde yavru kedilerin dolaşması fikri hoşuna gidiyor… 

Yine de onu seviyorsun ancak aynı zamanda onun minik yaşında hamile kalıp kalamayacağını merak ediyorsun…

Kedin Kızgınlık Döneminde Mi?

Kısırlaştırılmayan dişi kediler eninde sonunda kızgınlığa girer (teknik olarak kızgınlık olarak adlandırılır) ve ne aradığını bildiğinde işaretler nettir. Bir yavru kedi ilk kızgınlığa 4 ay gibi kısa bir sürede girer. Ve unutma ki, bir dişi kedi ilk kez kızgınlığa girdiğinde çiftleşene veya kısırlaştırılana kadar tekrar tekrar kızgınlığa girecektir. Kedinin kızgınlık döneminde olduğundan şüpheleniyorsan izlemen gereken bazı davranışsal belirtiler şunlar;

kedi çiftleşme

Kedinin Hamile Olduğunun İşaretleri

Kızgınlık dönemindeki kediler, çiftleşecek erkek kedileri bulmak için her yolu dener. Erkek kedilerin de kızgınlık dönemindeki dişi bir kediye ulaşmak için elinden geleni yapacağını da unutmasak iyi olur. Kedin kızgınlık dönemindeyse ve etrafında kısır olmayan erkek kedi varsa, hamile olma olasılığı çok yüksek. Çünkü onlar bir araya geldiğinde muhakkak ‘aşk’ yaşar…Hehe!

Hamile bir kraliçe, çiftleşmeden yaklaşık üç hafta sonra ilk kez daha belirgin hale gelecek olan hem fiziksel hem de kişilik değişiklikleri gösterir. Kedinin hamile olabileceğine dair işaretleri tanısan iyi olur. Acemi bir ebeveynsen bile sana desteklerimizi tabii ki esirgemeyeceğiz.

Eyvah! Kedim Hamile!

Onu kısırlaştırmakta biraz geciktin ve kedin hamile kaldı veya belki de hamile bir kediyi evlat edindin. Kim bilir! Belki de hamile bir kediyle ilk bakıcılık deneyimin. Peki, öğrendikten sonra ne yapacaksın?

Evet, hamile kediler kısırlaştırılabilir, ancak hamilelik ne kadar erken olursa o kadar iyi. Ancak bu, ailen ve veterinerinle görüşmen gereken bir karar. O güzel miniklere kıyacak mısın? Peki ama bu kadar kediye bakacak durumun var mı? Büyük bir çıkmaz değil mi?

Embriyonun tüm gelişimi, her aşama için bilimsel isimlerle büyüleyici bir çalışmadır. Ancak kısalık ve daha iyi anlaşılması için burada temellere odaklanacağız.

Hamilelikte Kedinin Bakımı

İster hamile bir sokak köpeği sahiplenmiş ol, ister kendi kedin hamile kalmış olsun, hem kendi sağlığı hem de doğmamış yavru kedilerin sağlığı için hamile kedinin ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlaman gerek. Ona sağlayacağın şeylerin çoğu, herhangi bir kediye vereceğin şeylerin aynısı: barınak, rahat bir uyku yeri, bir kum kabı, tırmalama direği ve oyuncaklar. (Egzersiz hamile kediler için de önemlidir.) Ona dinlenmesi için sessiz, özel bir yer verdiğinden ve stresini en aza indirdiğinden emin ol. Yuvalama kutusunu erken kurmak iyi bir fikir, çünkü hamilelik sırasında onun için bir yatak ve yeni doğan yavru kedileriyle ilgilenmesi için bir yer işlevi görür. Ek olarak, hamile bir kedi ve büyüyen bebekleri için yeterli beslenmeyi sağlamak isteyeceksin; bu, gıdanın kalitesinin yanı sıra miktarının da artması anlamına gelir. Aşılar gibi bazı koruyucu sağlık önlemlerinin hamilelik sırasında uygulanması güvenli olmadığından, hamile bir kediyi sağlıklı tutmak için atılması gereken diğer güvenli adımlar konusunda veterinerine danışman en iyisi.

kedi çiftleşme

Kedilerin Hamileliğinde Olası Sorunlar

Genel olarak, gebelik sırasında herhangi bir olağandışı semptom, veterinerine bir çağrı veya ziyaret ile takip edilse iyi olur. Bu, hamile bir kedinin bakımının önemli bir parçası. Tıpkı diğer türler gibi, hamile kediler de hayatta kalmayan bazı fetüslere sahip olabilir veya diğerlerinde hafif ila şiddetli arasında değişebilen doğum kusurları geliştirebilir. Çoğu kedinin hamilelik sırasında rutin olarak ultrason taraması yapılmadığından, doğum yapana kadar durumun böyle olduğunu bilemezsin. Ek olarak, hamile kedilerde erken doğum, gestasyonel diyabet, yağlı karaciğer veya eklampsi (düşük kalsiyum) gibi metabolik değişiklikler gibi komplikasyonlara yol açar. Tüm bunları engellemen için yapman gereken sıkı bir takip!

Gebe kedilerin çoğu sorunsuz bir şekilde gebe kalsa da, oluşabilecek potansiyel sorunlar vardır, bu nedenle onları yakından izlemek ve ilgili görünen her şeyi veterinerine bildirmen önemli. Gardını önceden alırsan, savaşı engellersin. Bizden söylemesi!

Kedine Doğum Sürecinde Yardımcı Olmak

Büyük ihtimalle doğum sürecine yardımcı olmak için kedinle birlikte olmak ve onu bir tür “kedi doulası” olarak teşvik etmek dışında hiçbir şey yapmana gerek kalmayacak. Stres doğum sürecini yavaşlatabileceğinden ve çoğu kedi doğum sırasında mahremiyeti tercih ettiğinden mesafeni koruduğundan emin ol. Hatta bir sabah uyandığında hamile kedinin gece doğum yaptığını ve yavrularını rahatça emzirdiğini görebilirsin. Ne muhteşem bir görüntü!

Anne Kedi ve Yeni Doğanların Doğum Sonrası Bakımı

İlk iki ila üç hafta, anne kedin ve yeni doğan yavru kediler için çok önemli. Yavru kediler hızla gelişiyor ve kraliçe bu süre zarfında doğum sonrası problemler için çok fazla risk taşıyor. 

Kraliçeyi ve yavrularını evin sessiz bir yerinde tut. Ayrı sıcak bir odaya alsan iyi olur. Üşümek yeni doğan yavru kediler için büyük bir tehlike. Anne kedi, günün her saati emzirdiği için ilk birkaç hafta yavru kedileri yalnız bırakmak istemez. Bu nedenle anne ve yavru kedilerin birlikte dinlenebilecekleri büyüklükte bir yuvala kutusu kurmak önemli. Anne kedi, yavru kedileri terk etmeden yiyeceğe, suya ve kum kabına erişse iyi olur. Anne kedinin dikkatini çekmesine izin ver. Ancak, ilk birkaç hafta içinde o başlatmadıkça ona ve yavru kedilerine dokunmaktan kaçınmalısın. Anne kediler için yavrularını gözden uzak tutmak ve bakımlarını görmek çok stresli olur. Eğer anne kedin, yavru kedileri emzirmiyorsa, elinde yavru kedi maması bulundursan iyi olur. Tabii bir de yeni doğan yavru kedilerin bakımını nasıl yapacağınızı öğrenmek de iyi bir fikir.

Yavru Kediler için Ev Bulma

Minikleri yeni bir yuvaya göndermek, hazırlıkları nasıl yaptığına bağlı olarak, neşeli veya endişe verici bir durum. Anne kediye ve sonra yavru kedilere bakmak için neredeyse iki ay veya daha fazla iş, endişe ve muhtemelen masraf yatırımı yaptın. Gelecekleri veya gidecekleri yeni evlerin gerçekten iyi evler olmasını sağlamak için biraz daha zaman ayırman gerek. Yavru kedilerin yaşına bağlı olarak, ilk aşılarını ve diğer koruyucu sağlık tedavilerini sahiplendirmeden önce yaptırmak isteyebilirsin. Bu nedenle zamanlama konusunda veterinerine danışman gerek.

Yapman gereken tek şey; anne kediyi kısırlaştırmak. Hamileliği boyunca onun bakımından sen sorumlusun. Yazımızı okuduktan sonra da ilk yapman gerekeni öğrendin. Onu vaktinde kısırlaştırırsan olası sağlık sorunlarını engellemiş ve daha uzun bir hayat sürmesini sağlamış olursun. Özellikle sokak kedilerinin… Yazımızı sonuna kadar okuyan bilinçli bir ebeveyn olduğun için kedin çok şanslı. Bilmeni istedik!

Paylaşan heymypet