Kediler Ne Düşünür?

Zamanının çoğunu etrafta yatarak, uyuklayarak geçiren dünyalar tatlısı dostlarımızın düşüncelerini okumak ister miydin? Kim bilir ne hayaller kuruyorlar…Haydi onun aklını okuyalım ve kediler ne düşünür sorusunu aydınlatalım!

kediler ne düşünür

 

En yakın arkadaşının ortalıkta yumak topu gibi yatıp, vücudunu bir sağa bir sola devirdiği görüntü gözünün önüne geldi mi? Ay ne tatlı! Canı mı sıkıldı? Neden sağa sola devriliyor? Peki, kedin kucağında oturup gözlerini kısarak sana gizemli bakışlar atıyorsa, senin hakkında ne düşünüyor olabilir? Kediler ne düşünür ki? Bütün gün akıllarında sorular dönüyor ama ne?

Kedilerin Düşünceleri   

Baştan söyleyelim, kedilerin aklını okuyamayacağımıza göre yapılan çalışmaların çoğu kesinlik içermiyor demektir. Kedilerin düşünceleri hakkında birçok araştırma yapılmış. Kediler nasıl algılar, kedi davranışları, kedi düşünceleri ve çok daha fazlası.

Aklını okuyamasak da davranışlarından düşüncelerini tahmin edebiliyoruz neyse ki. Kedinin seni sevdiği ve sana gıcık olduğu anları ayırt edebiliyorsun değil mi? Kedin tanıdık seslere farklı tepki verir. Bir düşün, bazen sana aşkla bakıyor ve konuşmalarına cevap veriyor değil mi?

kediler ne düşünür

Kedin Senin Hakkında Ne Düşünüyor?

Bize kalırsa kediler insanları uzun kediler olarak görüyor. Haha! Pek çok uzman da bu düşüncemizi doğrular nitelikte çeşitli teoriler ortaya attı.

Evcilleştirilmiş kedilerin tarihini ve insanlarla arasındaki etkileşimleri detaylı inceleyen uzmanlar, kedilerin insanlara ve diğer kedilere aynı davranışları sergilediğini söylüyor. Kediler tıpkı diğer kedilere olduğu gibi kuyrukları dik bir şekilde sahiplerine doğru yürür ve sürtünür. Aynı zamanda diğer kedilere olduğu gibi bizleri yoğurur ve yalar.

Kısacası, kedin seni iki ayağı üzerinde yürüyen ve anlamsız giysiler giyen devasa kedicikler olarak görüyor. Düşününce öyle komik ki!  Kedin seni incelediğinde tuhaf ve eğlenceli hareketlerini merak ediyor olabilir.

Kedilerin Yüz İfadesi

Tüylü dostlarımızın aklını okuyamasak da yüz ifadelerini okuyarak hissettikleri hakkında fikir edinebilirsin. Ne yazık ki, yapılan araştırmalara göre çoğu kedi ebeveyni dostunun yüz ifadelerini okuyamıyor. Nasıl okuyabileceğini merak ediyorsun değil mi? Seni teste tabi tutalım ve okuyup okuyamadığını anla.

Beden dilini okumayı öğrenmek, kedinin düşüncelerini okuyabilmen açısından büyük bir beceri. Beden dili, yüz ifadelerini çözmekten daha kolay. Yavrunun vücut hareketlerinin ne anlama geldiğini anlamak, kedinin aklından geçenleri tahmin etmeni kolaylaştırır.

kediler ne düşünür

Kedilerin Beden Dili Bizlere Ne Söylüyor?

Sevimli Kedicik

Kediler sevgilerini göstermek istediklerinde bizlere sürtünür ve etrafımızda daireler çizer. Seni veya kedi dostunu gördüğünde mutlu hissediyorsa, kuyruğunun ucu kıvrılır. Kafa toslamaları ve çene sürtmesi, sana aşık olduğunun düpedüz işareti. Çünkü kedilerin yüzlerinde arkadaşlarına ve nesnelere kedi parfümü sıkmak için koku bezleri var. Seni seviyor ve kokusunu bırakmak için toslayıp, çenesini sürtüyor!

Yavrunun kucağına çıkıp sana sarılmadan önce mırıldayarak yoğurduğunu mutlaka deneyimlemişsindir.  Klasik bir mutluluk işareti. Ancak, bazen stresli durumlarda kendini sakinleştirmek için de mırıldar. Tabii, sen bu ikisini ayırt eden bir ebeveynsin.

Oyuncu Kedicik

Oyun oynayan bir kedi, koltukta pinekleyen kedilerden farklı görünür. Bunun nedeni, oyunun hayatta kalma davranışlarını taklit etmesi. Oyun sırasında kedinin göz bebeklerinin büyüdüğünü fark edeceksin. Ani hareketler yaparak ayak parmaklarını birbirinden ayırır ve kuyruğu seğirir veya sallanır. Oyun sırasında kedin seni kovalar, üzerine atlar hatta bazen ısırır. Bazen de tekmeleme hareketleri yapar. Aynı tekmeleme hareketini pelüş oyuncaklara da yapıyor çünkü bu heyecanlı oyunun bir parçası.

Düşük Seviyede Stresli Kedicik

Hafif dereceli stres yaşayan kediler, gözlerini kısar, hızlı hızlı göz kırpar ve başını başka yöne çevirir. Vücudunu sertleştirip yere eğilerek pençelerini hafifçe kaldırır. Aynı zamanda stresli olduğu anda kendini bir anda yalamaya başladığını, gözlerini kırptığını, aşırı su içtiğini fark edebilirsin. Bu davranışlar, stresli olaylar ve koşullar karşısında aşırı yapıldığında ‘yer değiştirme’ davranışı olarak tanımlanır. Yavrunun göz bebekleri büyüdüyse, kulakları farklı yöne döndüyse ve bıyıklarını ileri itiyorsa çevresini inceliyor demek.

Stresli Kedicik

Korkunun artmasıyla endişe yaşayan bir kedi, kulaklarını geriye doğru çeker. Başını omuz hizasından aşağı çeker ve nefes alıp verişi hızlanır. Kuyruğunu aşağıda tutarak ve büyük gözbebekleriyle bakar.

Dostlarımız sinirliyken vücudunu kabartır. Stresli olduğunda vücudunu olabildiğince büyük göstermek için parmak uçlarına kalkar ve sırtını büker. Tüyleri dikleşen kedinin bu korkmuş hali hemen gözüne geldi değil mi?

Yüksek korku yaşayan kediler aynı zamanda tıslar ve tükürür. Bu açıkça gösterilen uyarılar dikkate alınmazsa, vurur veya ısırır. Söylememize gerek bile yok ama bir kediyi ısırma noktasına getirmek hiç akıllıca bir davranış değil. Çünkü ısırıklar sende derin ve enfeksiyona yol açsa da kedin için de stresi yönetmek çok zor bir durum. Bozulan ilişkinizi düzeltip onun yeniden sana güven duymasını sağlaman ise belki aylar sürecek.

Hasta Kedicik

Miniklerin vücut dili yalnızca onun duygularını anlamamız ile kalmaz, hasta olup olmadığını da ortaya çıkarır. Kediler hastalıklarını gizleme konusunda son derece profesyonel davranır. Ancak küçük ip uçlarını takip ederek fark etmen çok kolay.

Hasta hisseden kedi, başını aşağıda tutar ve gözleri kısık bir biçimde durur. Bıyıkları ise aşağıyı gösterir. Tüy topu gibi kıvrılan kedi ise kendini kötü hissediyor anlamına gelir. Vücudu yana doğru devrilen kedin, kendini kötü hissediyor. Göz yaşarması, burun akıntısı ve salya akması fark edebilirsin. Tüm belirtileri gördüysen veya hasta olduğunu düşünüyorsan vakit kaybetmeden veterinere koşman gerektiğini söylememize gerek yok herhalde?

kediler ne düşünür

Bir Kedinin Beden Dilini Okumak

Özetlememiz gerekirse; vücut dili kedilerin iletişim kurmasının birincil yolu. Davranışları, vücudu ile her zaman bağlantılı. Kediciğin tüm vücuduna ve o sırada çevrede olup bitenlere dikkat et. Onun ihtiyaçlarına doğru yanıtlar vermen için dikkat çok önemli. Tabii, onunla mutlu ve güvene kurulu bir ilişki istiyorsan.

Kedinin Aklını Okumak

Kedilerin ne düşündüğünü hiçbir zaman bilemesek de, gizemli zihninde düşündüklerini tahmin etmeye çalışmak çok eğlenceli. Hemen onu karşına al ve vücut hareketlerini izle. Tüm bu hareketlerin dışında bilmen gereken tek şey seni ne kadar sevdiği. Sen de onu seviyorsun değil mi?

Kedinin beden dilini doğru bir şekilde yorumlayabiliyor musun? Peki ya aklını? Kedinin aklı senden soruluyorsa, bizlerle deneyimlerini paylaşmalısın!

Paylaşan heymypet