Kediler Peynir Yer Mi?

Sen kahvaltı keyfi yaparken ayağının ucunda peynir için deliren bir kedin mi var? Ona hiç kıyamadığını biliyoruz ama sence bu besin onun için sağlıklı mı? Herkesin birçok şey söylediği bu konuyu araştırdık ve kediler peynir yemeli mi sorusuna açıklık getirdik! E hadi sana da okuması kalıyor!

 

 

Peynir hepimizin evinin ana gıda maddelerinden biri. Kahvaltılarımızın sultanı. Hatta bazı evcil hayvan sahipleri dostuna ilaç içirirken peynirin içerisine saklayıp yediriyor. Ancak bu doğru bir davranış mı? Kediler peynir yiyebilir mi? 

Kedilere Peynir Verilebilir Mi?

‘Kediler peynir yiyebilir mi?’ sorusunun cevabı, uzmanlara göre, evet! Ancak yalnızca ölçülü olarak. Tüylü dostuna peynir vereceksen, arada bir zar büyüklüğünde küçük bir parça ver. Örneğin, kedinin peynir yeme hakkını ona ilaç içirmen gerektiğinde kullanabilirsin. Bizce güzel taktik!

Söylememiz gereken bir husus daha var. Birçok kedi küçük porsiyon peynirleri tolere edebilirken, kediniz laktoz intoleransı varsa veya süt alerjisi varsa, az miktarda peynir bile sindirim sistemine zarar verebilir. Bu yüzden gözlemlemek sana düşüyor.

Ayrıca kalp rahatsızlığı olan bir dostun varsa tuz alınımı onun için zararlı olur. Kalp rahatsızlığı olan kediler aynı zamanda düşük sodyumlu bir beslenme şekli edinmek zorundaysa, ekmek gibi gıdalardan da uzak durmalı. Ekmek dediğimiz için şaşırma. Biz ne kediler gördük ekmek için ağlayan! Haha!

Yavru Kedilere Peynir Verilir Mi?

Peynir, tüm süt ürünleri gibi süt şekeri laktozu içerir. Yavru kediler ilk doğduklarında, hayatlarının ilk birkaç ayında anne sütüyle geçindikleri için bu şekerleri sindirmek için uygun enzimlere sahiptirler. Anne sütünden kesildikçe, laktuloz üretimleri, laktozu sindirmek için gereken enzim azalmaya başlar. Aslında, çoğu yavru kedi bir yaşına geldiğinde onu tamamen üretmeyi bırakır. Bu, çoğu yetişkin kedinin aslında laktozu sindiremeyeceği anlamına gelir.

kediler peynirPeynir Kediler İçin Zararlı Mı?

Kediler etobur canlılardır. Yani gerekli tüm besin maddelerini alabilmek için hayvansal proteine ​​ihtiyaçları olur. Ancak bu sadece et yemeleri gerektiği anlamına gelmez. Aslında bir araştırma, evcil kedilerin günlük olarak yüzde 52 protein, yüzde 36 yağ ve sadece yüzde 12 karbonhidrattan oluşan bir beslenme düzenine sahip olduklarını söylüyor. Yani açıkçası et dışında başka şeyler de yemelerinde bir sakınca yok. Ama bu peynir yiyebilecekleri ve yemeleri gerektiği anlamına mı geliyor?

Yetişkin bir kedi laktozlu herhangi bir şey tükettiğinde, sindirilmek yerine laktoz bağırsaklarda fermente edilir. Bu hem şişkinliğe hem de gaza neden olur. Ek olarak, su dışarı çıkmak yerine bağırsaklara çekilerek ishale neden olur.

Bir kedinin gastrointestinal sisteminin süt ürünlerine verdiği tepkinin, gerçek bir gıda alerjeni ile aynı şey olmadığını belirtmek önemli. Bir kedi, alerjisi olduğu bir mamayı yuttuğu zaman, fizyolojik tepki bağışıklık aracılı olur. Bir kedi süt ürünleri yediğinde, bir gıda alerjisinin sonucu olarak gastrointestinal rahatsızlığı olmaz, çünkü onu sindiremez.

Kedilere Peynir Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Peynir, tüm süt ürünleri gibi, gerçek süt kadar yüksek konsantrasyonlarda olmasa da laktoz içerir. Bunun nedeni peynirin yapılış şeklinden kaynaklanıyor. Peynir yapımı, peynir yapımında kullanılan pıhtıların peynir altı suyundan ayrılmasını içerir. Peynir altı suyu aslında laktozun çoğunu içerir, ancak bazıları hala pıhtıda bulunur.

İnek sütü, yağsız bile olsa, dokuz ila 14 gram arasında laktoz içerir. Akılda tutulması gereken başka bir şey de, peynirin çok kalorili bir yiyecek olduğu ve sadece küçük bir miktarının kedinin tüm gün boyunca kalori ihtiyacını karşılayabileceği! Evcil hayvan obezitesi çok büyük bir problem olduğundan, kedine yedirip beslememen gerektiğini düşünürken peynirin kalorisini hesaba katmayı unutma.

Sen kendine peynir veriyor musun? Sence beslenmesinin ana bileşenlerinden biri mi yoksa arada bir aldığı bir ödül mü olmalı? Fikirlerini ve deneyimlerini çok merak ediyoruz!

Paylaşan heymypet