Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Tüylü dostlarımızla hepimiz bir ömür bir arada yaşamak isteriz. Keşke ölümsüz olsalar ancak maalesef bir gün hayatlarının biteceği gerçeği var. Her ne kadar biz kabullenemesek de. Peki, kediler kaç yıl yaşar?

kediler kaç yıl

 

 

Daha iyi veteriner tedavileri ve bakımı, evcil kedilerimizin her zamankinden daha uzun yaşadığı anlamına gelir. Bir kedinin ortalama ömrü, yaşam döngüsü ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek istiyorsan, doğru içeriktesin demek. Evcil bir kedin varsa veya almayı düşünüyorsan, merak ediyor olabilirsin. Kediler kaç yıl yaşar? Haydi başlıyoruz!

Bir kedinin ömrü, sağlık, beslenme ve çevre dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı. Ancak evcil bir kedinin ortalama ömrü yaklaşık 12-14 yıldır. Bununla birlikte, bazı evcil kediler yaklaşık 20 yaşına kadar yaşayabilir. Tür de genellikle bir kedinin yaşam beklentisini belirlemede bir faktör olarak kabul edilir. Ancak bu tamamen garanti bir bilgi değil.

En yaşlı kedi için dünya rekoru, 38 yıl ve üç gün yaşayan, bilinen herhangi bir evcil kedinin en uzun ömrü olan ABD’de Teksaslı bir kedi olan Crème Puff’a ait! Ancak, bu yaşa kadar yaşaması inanılmaz derecede nadir.

İyi haber şu ki, veteriner bakımındaki ilerlemeler ve kedi sağlığı bilinci, kedilerin eskisinden daha uzun yaşadığı anlamına geliyor.

Ortalama Kedi Ömrü Ne Kadardır?

Kedilerin gerçekten dokuz canı yok. Ancak beslenme, sağlık ve çevre gibi faktörlerin bir kedinin ne kadar yaşayabileceği üzerinde etkisi var. Kısırlaştırılmış kediler daha uzun yaşama eğiliminde. Çünkü kısırlaştırma üreme hastalıklarını önler ve kısırlaştırılmış kedilerin gezinme olasılığı daha düşük.

Şans dahil birçok şeye bağlı olmakla birlikte, bazı evcil kediler 20 yaşına kadar yaşar. Tabii, yaşamları boyunca, sahiplerinin ortaya çıkabilecek belirli sağlık/davranış sorunlarını ve dikkat etmesi gereken şeyler var.

kediler kaç yıl

Evcil Kediler Kaç Yıl Yaşar? 

Kedi severler için iyi haber: daha iyi beslenme ve tıbbi bakımdaki gelişmeler sayesinde kediler her zamankinden daha uzun yaşıyor. Peki ev kedileri ne kadar yaşar?

ASPCA’ya göre kısa cevap 13 ila 17 yıl. Bu, evde yaşayan tüm kediler için ortalama bir rakam. Ancak bir kedinin ömrünü kısaltabilecek veya uzatabilecek birçok değişken var. Gel bu etkenleri birlikte inceleyelim.

1) Rutin Tıbbi Bakım

Kediler kendilerini iyi hissetmediklerinde şikayet etmez. Aslında, etkili tedavi için çok geç olabilecek noktaya gelene kadar evcil hayvanında herhangi bir sorun olduğunu fark etmeyeceksin. Bu yüzden rutin bakım çok önemli.

Veteriner, aşılara ve diğer önleyici tedbirlere ek olarak, kedinin herhangi bir tıbbi hastalıkla uğraşmadığından emin olmak için yıllık testler de yapar. Çoğu durumda, erken yakalandığı zaman koşullar başarıyla tedavi edilir.

İdeal bir beslenme kedinin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içermeli. Çok fazla seçenek olduğu için kaliteli bir kedi maması seçmek zor. En iyi seçeneğin, çeşitli diyetleri veterinerinle tartışmak. Böylece o seni kedin için en iyi mamaya yönlendirir.

2) Egzersiz

Bazı kediler herkesin bildiği gibi tembel oluyor. Tembel dediysek kötü anlamda değil. Uykucu işte! Haha! Peki, evcil bir kediye nasıl egzersiz yaptırabilirsin? Kedinle etkileşim kurmak ilk seçenek. Çoğu tüylü değneklere veya pille çalışarak yuvarlanan oyuncaklara hayır diyemez. Böylece oyuncaklar da kedinin hareket etmesini sağlamış olur. Kedinin ‘fit’ olması konusunda takıntılı bir ebeveyn misin? Öyleyse bir kedi tekerleği veya koşu bandına yatırım yapmayı düşün. Tabii onu oynatmayı başarabilirsen. Haha! Çünkü bildiklerini okuyor bu şirinler!

3) Can Sıkıntısını Önlemek

Tüylü dostunu meşgul etmek, ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Düzenli olarak yeni oyuncakların tanıtılması, her gün etkileşime girecek başka uğraşları olmasını sağlar. Kedi kuleleri veya duvara monte seçenekler gibi tırmanma fırsatları sağlama dahil olmak üzere bunun birçok yolu var.

kediler kaç yılSokak Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Bir kedinin ömürünün kısalmasının en etkili yolu maalesef sokakta yaşıyor olması. Sokak kedileri sadece ortalama 2 ila 5 yıl yaşar. Dramatik fark, trafik ve yırtıcılar dahil olmak üzere bir sokak kedisinin karşı karşıya olduğu birçok tehlike var. Tabii sokak kedilerinin hepsi kısırlaştırılmadığı için, sürekli doğum yapması da ömürlerini kısaltıyor. 

Lafı gelmişken söyleyelim; lütfen bir kedinin hayatını kurtar ve ömrünü uzatması için biraz olsun katkın olsun. Bir kediyi sahiplenmen, emin ol sana da çok iyi gelecek! 

kediler kaç yılCins Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Bu konuyu en merak edilen türlerle ele almak istedik. İşte türlerine göre kedilerin ömürleri;

Siyam: 12 ila 20 yıl

Calico: 12 ila 15 yıl

Bengal: 14 ila 16 yıl

Burmese: 16 ila 18 yıl

Savannah: 12 ila 20 yıl

Ragdoll: 15 ila 18 yıl

Russian Blue: 15 ila 20 yıl

American Shorthair: 15 ila 20 yıl

Sphynx: 10 ila 15 yıl

Manx: 8 ila 14 yıl

İran: 10 ila 17 yıl

Maine Coon: 10 ila 13 yıl

Munchkin: 12 ila 15 yıl

Kedilerin Ömrünün Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

Kedinin muhtemelen on iki ila 18 yıllık bir ömrü var. Bu oldukça uzun bir süre, ancak onları çok sevdiğimiz için yeterli değil. 

Tüylü dostlarımızın bizim kadar uzun yaşamasını istiyoruz. Onların mutlu ve sağlıklı olmalarını ve gelişmelerini istiyoruz. Kedinin ömrünü etkileyebilecek pek çok şey var. En büyük etken sensin! Neden mi? Onun ne kadar yaşayacağı konusunda desteklerin büyük bir rol oynuyor.

Elbette kedilerimiz sonsuza kadar yaşayamaz. Ne yazık ki! Ancak onlarla geçirdiğimiz zamanı olabildiğince uzun tutmak için adımlar atmamız iyi olur. Birçok kedi yirmi yıldan fazla yaşar! İmkansız değil yani…

İşte kedinin yaşam kalitesini iyileştirmek ve mümkün olduğu kadar uzun yaşamasına yardımcı olmak için yapabileceğin birkaç şey.

1) Kaliteli Kedi Maması 

Minik dostunu doğal yiyeceklerle besleyebiliyorsan, buna devam et. Onun daha uzun yaşamasına yardımcı olmanın harika bir yolu.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedilerimizi mama ve konserve kedi mamaları gibi işlenmiş gıdalarla beslediğimizde, her zaman elimizden gelen en besleyici yemekleri sağlamıyoruz. En iyi kedi mamaları bile bazen kedini marketten veya kasaptan tavuk veya balık gibi doğal gıdalarla beslemek kadar sağlıklı olmayacak.

İnternette kendi kedi mamasını yapmana yardımcı olacak birçok kedi maması tarifi var. Kedi maması ucuz ve yapımı kolay. Dene!

2) Egzersiz Yapmasına Yardımcı Olmak

Egzersiz evcil hayvanlar için iyi ve hemen hemen her kedinin daha uzun yaşamasına yardımcı olan bir etken. Ne kadar çok egzersiz o kadar iyi. Haydi kediler göreve! Maraton zamanı! Haha!

Egzersiz, kedinin sağlığına ciddi şekilde zarar verebilecek koşullar olan kilo alımı ve obezite ile mücadeleye yardımcı olur. Hayatın ilerleyen dönemlerinde fazla kilo, artriti daha da kötüleştirir ve kemiklere ve eklemlere baskı yapar. Yani şimdi egzersiz yapmak sadece kedini daha sağlıklı kılmakla kalmayacak, aynı zamanda daha sonraki yaşam kalitelerini de iyileştirecek.

Kediniz sık sık oyna. Ona bir oyun arkadaşı veya aktif kalmasına yardımcı olacak bir şey al. Minnoş ne kadar aktifse, o kadar uzun yaşar. Ne olacak onu kovalıyormuş gibi yap, bak nasıl kaçıyor. İşte oyun başladı bile! Hahah! 

3) Zihinlerini Geliştirmek

Birçok insan uzun saatler çalışır ve kedilerini evde yalnız bırakır. Ancak zihinsel uyarım evcil hayvanlarımız için çok önemli. Kaygıyı azaltır ve istenmeyen davranışları önler. Aynı zamanda onları yaşlılığa kadar zihinsel olarak dinç tutar.

Evdeyken kedinle etkileşime girerek zaman geçir. Yere birkaç kedi oyuncağı atmak, bire bir oyun oynamanın ve uyarılmanın yerini tutmaz. 

Minikle konuş ve oyna. Kedinizi yeni şeyler ve deneyimlerle tanıştır. Dışarıyı güvenle deneyimleyebilmeleri için bir alan oluştur. İlla dışarı çıkmasından bahsetmiyoruz. Güvenliği için tellerle kapatılan bir balkon iyi olur. Müstakil bir evde yaşıyorsan bahçen de güvenli bir seçenek. Dene bakalım hangisini sevecek…

Tüm bunlar kedini uyarmaya ve daha uzun yaşamalarına yardımcı olacak.

4) Düzenli Veteriner Ziyareti

İyi bir veteriner bul. Arkadaşlarından ve ailenden öneriler istesen iyi olur.

Yavrunun düzenli aşı yaptırması gerek. Lütfen aksatma. Ancak kedinizi aşırı da aşılatma.  Hastalıktan şüpheleniyorsan, sorunu tedavi edebilmek için teşhisi yalnızca veterinerinden öğren.

Tıbbi sorunların iltihaplanmasına ve daha da kötüleşmesine izin verme. Veterinere giderken kediniz için çok stresli oluyorsa, ev ziyaretleri yapan bir veteriner bul. Bulması zor değil ve buna kesinlikle değer.

5) Stressiz Bir Yaşam Sağlamak

Stres, insanları yıprattığı gibi kedileri de yıpratır. Kedinin rahat bir yaşam sürmesine yardımcı ol. Onun için stres yaratan sorunlar varsa, bunlardan kaçın. Bizce kedin buna değer! 

Stres ve kaygı hem kediler hem de insanlar için sağlığa ciddi zararlar verir. Evcil hayvanın evde endişeliyse; yıkıcı davranışlar gerçekleştirir. Her açıdan stres ikiniz için de zararlı.

Minik yavrun herhangi bir kaygıdan, özellikle de ayrılık kaygısından muzdaripse, durumlarını tedavi etmenin yollarını bul. 

Yavrun daha az stresli olduğu zaman, senin de daha az stresli olduğunuzu göreceksin. Bizce evcil hayvanlarımız da rahatladığı zaman hepimiz daha rahat hissediyoruz. 

Kedinin daha uzun yaşamasına nasıl yardımcı olursun? Herhangi bir ipucunuz veya püf noktan var mı? Lütfen bizimle paylaş ve bizim yavrularımızın da hayatına destek ol.

Paylaşan heymypet