Portekiz’in Kedilerine Eski Çamaşır Makineleri Yuva Oldu!

Portekiz’de vuku bulan bu yaratıcı ve ilginç hikaye, umarız birçoklarımıza ve özellikle belediyelerimize ilham olur. Böylece sadece Portekiz’in kedilerine değil, sokaktaki her canlıya barınaklar sağlanabilir. Fotoğraf: Município de Valongo

PORTEKİZ’DE YARATICI UYGULAMA

Bozulan eski ürünlerin yeniden değerlendirilmesi meselesi her açıdan önem taşıyor. Geri dönüşümün yanı sıra başka canlılara yardımcı da olabilecek kullanımlar herkes için faydalı. Portekiz’in kedilerine ev olan çamaşır makineleri buna harika bir örnek teşkil ediyor. Bu çok boyutlu yaratıcı çözüm aracılığıyla hayvansever duygularımıza dokunarak kalpleri ısıtıyorlar. Biz de Portekiz’de uygulanan bu yöntemi yazımıza taşıyıp onları tebrik etmek istedik. 

Timeout dergisinin yazısına göre, Portekiz’in meşhur Porto’suna ait Valongo adlı bir ilçede, kediler 2021’e daha mutlu başladı. Yuvasız ve sokakları evi bellemiş patili dostlarımıza, eski çamaşır makinesi ve kurutuculardan evirdikleri yeni yuvalarını takdim etmişler.

Halktan kırılmış veya kullanılmayan beyaz eşyalarını toplayan Valongo belediyesi, kedilerin mutluluğu için çalışmaya koyuldu. Boyayıp dekore ettiği ve battaniyelerle doldurduğu çamaşır makinelerini, kedilerin maksimum konforu için özellikle tasarladıklarını belirtti.

Burçlara Göre Kedi Türleri

ÇEVRE VE HAYVAN DOSTLUĞU EL ELE

Belediye başkanı Fernando Rodrigues kediler ve yeni evleri için: “Onları sokaklardan alıp, aşılayıp bakımlarını yaptıktan sonra bir bağ hissediyorsunuz. Bu yüzden bir evleri de olsun, sokaklarda rahat etsinler istedik. Çamaşır makinelerinin ziyan olduğu gerçeğinden yola çıktıktan sonra bu fikir bir anda aklımıza geldi. Böylece ev atıklarını da azaltabildik.” şeklinde kendini ifade etti.

Kedilerin şehirde birlikte yaşadıkları alanları tespit edip, çamaşır makinelerini o noktalara yerleştirmeye çalışan belediye, her 10 kediye 2-3 arası çamaşır makinesi sunmaya çalışıyor. Bunun için 50 tane daha çamaşır makinesine gereksinim duyuyorlar. 

Peki neden özel olarak olarak Valongo? Porto’nun Belediye Veteriner Hekim Odası, kedileri sterilize edip sağlıklı bir şekilde sokaklara bırakıyor. Bu sayede birçok haşeratın şehirden uzak kalmasını amaçlıyor. Kedileri ekolojik döngünün hassas terzisinde oynamalar olmasın diye barınaklara kapatmak istemediklerini belirtiyorlar. Yine de gerçekten yardıma ihtiyacı olanları bünyelerine alıp sahiplendirme çalışmaları yürütüyorlar. Bu yolla kediseverlerin takdirini toplauyorlar. Bu hassasiyetleriyle tekrar gündeme geleceklerinden neredeyse eminiz! Darısı bizim belediyelerimizin başına…

Portekiz’in kedilerine sağlanan makinelere ek olarak, hayvanları ön plana koyup onların ihtiyaçları için çabalayan bir başka uygulama için bu yazımıza da göz atabilirsin. Bizim belediyelerimiz patili dostlarımız için neler yapıyor dersen, yazarımız Cesur’un kaleme aldığı SemtPati yazısı senin için aydınlatıcı olabilir.

Paylaşan heymypet