Kediler Kutuları Neden Sever?

Kedilerin kutulara duyduğu bu güçlü çekimi nasıl yorumlayabiliriz? Aradık, taradık ve sonunda bu gizemi kısmen aydınlatabildik. Kedilerin kutulara duyduğu bu güçlü çekimi nasıl yorumlayabiliriz? Aradık, taradık ve sonunda bu gizemi kısmen aydınlatabildik.

KEDİLERİN KUTU AŞKI

Kediler kutuları neden severler? Kutular kadar sevdikleri başka şeyler de var mıdır? Oyuncaklar? Hayır. Başka kediler? Yok. Sahibi? Belki bazen… Kedilerin neye ilgi gösterip göstermeyeceği gerçekten büyük bir muamma olarak sırrını koruyor. O yüzden yeni aldığın oyuncaklara burun kıvırırsa çok da üzülme. Buna rağmen gerçek şu ki, kutular onlar için büyük bir cazibe merkezi. Büyük kutular, küçükleri, garip şekillerde olanları, gerçekten pek fark etmiyor. Bir tanesini al ve yere koy, sonra kedinin onu muzaffer bir edayla fethedişini izle.

Dostlarımızın yaptığı birçok acayip şey gibi, bu davranışın sebebi de tam olarak çözülebilmiş değil. Fakat bu, araştırmaların epey yol kat ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Kedilerin pusu avcıları olması ve kutuların onlara içgüdüsel olarak ihtiyaç duydukları stratejik üstünlüğü sağlıyor oluşu açıklamalardan bir tanesi. Yalnız, kutulara duydukları sevda o denli ortada ki sadece bu açıklama yeterli kalmayabiliyor. Neyse ki birkaç biyolojist ve veteriner konuya daha derin bir açıklama getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalara baktığımızda, kedilerin kutuları sevmekten çok onlara ihtiyaç duydukları sonucunu bile çıkarabiliriz.

KLOSTROFOBİNİN TAM TERSİ

Kediler üzerine davranışsal deneyler yürütmeye çalışmak oldukça güç. Bunun sebebi, dostlarımızın denek olarak performanslarının biraz zayıf olması çünkü komutlara göreceli olarak duyarsız kalabiliyorlar. Yine de, elli yılı aşkın bir süredir yürütülmüş çalışmalar sayesinde kutu ve kediler ile ilgili bir gerçek açığa çıktı. Patili dostlarımız, kapalı alanlarda kendilerini güvende hissediyorlar. Özellikle stresli zamanlarda, kutunun sağlayacağı izolasyon kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmelerini sağlıyor. Utrecht Üniversitesi’nden Claudia Vinke, ilk defa barınaklara gelmiş kedilerin bir kısmına kutular verirken diğerlerine vermedi ve kutu sahibi olanların stres seviyelerinde güçlü bir azalma gözlemledi. Saklanabildikleri kutular sayesinde içinde bulundukları ortama daha hızlı ayak uydurabildikleri tespit etti. Ufak da olsa sığınabilecekleri bir alan sağlandığında ne kadar da rahatlıyorlarmış meğer! 

kediler kutuları neden severler

KUTU ANTİSOSYALLİĞİ

Kedilerin sorun çözebilme yeteneklerinin berbat oluşuyla deve kuşları arasında nasıl bir bağlantı olabilir? “Evcil Kedi: Davranışlarının Biyolojisi” adlı kitaptan alıntı yapacak olursak: “Kediler sorun çözme yeteneklerini geliştirmekten o kadar aciz ki, çözümü bu sorunlardan kaçarak buluyor.” Yani kutunun içine saklanıp bir nevi kafalarını kuma gömüyorlar. Bu açıdan baktığımızda, kutular onlara güvenli alan sağlıyor, anksiyeteden uzaklaşmalarına ve gerginliğe kendilerini kapamalarına yardımcı oluyor. Uzun bir günün ardından daha fazla yoğunluğu kaldıramayacağını fark edip, telefonu kapadıktan sonra yorganın altında televizyon izleyen insanlar gibiler tıpkı. Fakat bu açıklamalarda şöyle bir sıkıntı var: Sanki kutuları sadece stres altında dostlarımız için cazip birer nesneymiş gibi ele alıyorlar. Seni bilmem ama bence Maru burada halinden memnun gözüküyor: video

‘SIĞIŞIRSAM ISINIRIM’ PRENSİBİ

Kedi uzmanları, dostlarımızın rahatlamak için kutu dışında birçok tuhaf yere daha talip olduğunu gözlemlemiş. Banyo musluğu, ayakkabılar, bavullar, alışveriş çantalar ve boş yumurta kartonları gibi tonlarca örnek türetebiliriz. Bu da bizi başka bir açıklamaya sevk ediyor: Soğuk. 

2006 yılında gerçekleştirilmiş bir araştırmaya göre kediler için uygun ev sıcaklığı, 30-36 dereceleri arasında değişiyor. Bu aralıkta kediler kendilerini rahat hissediyor ve ekstra bir sıcaklık kaynağına ihtiyaç duymuyorlar. Bu ise bizim rahatlık seviyemizden neredeyse 10 derece daha yüksek. Hal böyle olunca, dostlarımızın kuytu köşeye kendilerini sığıştırma sebepleri biraz daha belirginleşiyor. Belki de evlerimizin nuru, biricik evcil hayvanlarımız sadece biraz daha ısınmak istiyor olabilir.

UZUN LAFIN KISASI

Kutular stres azaltan, konfor sağlayan, güvenlik hissi oluşturan, kedilerimizin içgüdüsel taleplerini güzelce karşılayan, onların uyumasına ve ısınmasına yardımcı olan ve zaman zaman bizlere minik saldırı operasyonları düzenlemelerine yardımcı olan çok işlevli bir cankurtaran. İşte kediler kutuları bu yüzden seviyor…

 

Paylaşan heymypet