Kediler İçin Koronavirüs Aşısı Kapıda! Peki Ama Ne Zaman?

Eğer her şey yolunda giderse, yakın vakitte kedi dostlarımız da COVID aşısıyla tanışabilir. Evet yanlış duymadın, kediler için üretilmiş koronavirüs aşıları piyasa sürülmek üzere.

Kediler Koronavirüs

KEDİLERE KORONAVİRÜS AŞISI

Kediler de koronavirüs bulaşabilen ve koronavirüs aşısı olmaya aday canlılardan. Onların COVID hikayesi, öncelere dayanıyor. Mesela bu yazımıza göz atarsan, kedilerin Koronavirüs ile imtihanı hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. Konunun mazisi, Bronx Hayvanat Bahçesi’nde bir kaplanın COVID pozitif çıktığının açıklandığı zamanlara kadar gidiyor. Benzer zamanlarda kediler ve köpeklerde Koronavirüs görüldüğü açıklanmaya başlanması, bir anda gündeme oturmuştu. Durum böyleyken, İtalya’da ve Long Island’da faaliyet gösteren iki tane küçük biyotek firması, kafa kafaya vererek evcil hayvan sahiplerinin yüreğine su serpmek için aşı çalışmalarına başladıklarını açıkladılar.

İki doz olarak tasarlanan aşı, insanlara da aşı geliştiren Takis firmasının hayvanlara özel kolunda üretiliyor. Amerika’da denemelerine başlanan aşının, en kısa zamanda onay alarak kullanımına başlanması gözetiliyor. Patili dostlarımız bize oranla hastalığı çok daha hafif atlatıyor ve ölüm oranları yok denecek kadar az. Buna rağmen neden aşılanıyorlar diye soracak olursan, yanıtı şu: Hayvanlara bulaşıp onlarda uğrayabileceği bir mutasyonla, virüsün insanlara daha ölümcül bir şekilde sıçrama ihtimalinden korkuluyor. Her ne kadar kedi dostlarımız tarafından bulaştırılan herhangi bir virüs vakasına şimdiye kadar hiç rastlanmadıysa da, ihtimalleri tamamen ortadan kaldırmak en sağlıklısı gibi.

Mesela, Danimarka’daki vizonlarda görülen mutasyon, insanlara bulaşıcı bir türdü. Konuyla ilgili yazımızı okursan, konuyu daha detaylı kavrayabilirsin. Buna benzer bir durumun tekrarlanmaması için önlemler alınması şart. Hayvanlarda mutasyona uğramış virüslerin daha bulaşıcı ve ölümcül olup olmadığını bilmesek de, bilim insanları “Ne kadar temkinli olunursa o kadar isabetli olur.” şeklinde görüş bildiriyorlar. Takis’in CEO’su Luigi Aurisicchio, yorumlarını “Kediler için geliştirdiğimiz aşıyı denerken, genel olarak hayvan bulaşları üzerine derinlemesine bilgi edinebildik.” olarak belirtmiş.

KEDİLER İÇİN KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN GELİYOR?

Eğer Amerika’daki deneme sürecini başarıyla geçerse, aşı veteriner kliniklerine dağıtılmaya başlanacak ve muhtemelen önümüzdeki sonbaharda dostlarımız rahatlıkla aşılanabilecekler. Tabi bu durum Amerika için geçerli, aşı Türkiye’ye gelecekse bunun zamanını kestirmek oldukça güç. Son olarak aşı, kedilerin dışında; tavşanlar, köpekler, aslanlar, kaplanlar, vizonlar ve dağ gelinciklerine de uygulanabilecek.

Yine de tüm dünya için sevindirici bu haber, bizim keyfimizi yerine getirdi. Her türlü ek önleme sıcak baktığımız bu kritik dönemlerde, bir de patili dostlarımız için endişelenmemek içimizi rahatlatırdı gerçekten. Bu arada, hangi hayvan türlerinin COVID tehdidi altında olduğuna dair daha fazla bilgi edinmek istersen, bu yazımıza da göz atabilirsin!

Paylaşan heymypet