Hey Hey Hey Taksi! Hem De Bize Özel Pet Taksi…

Türkiye’de İstanbul gibi bir büyükşehirde yaşıyorsan ve özel aracın yoksa patili dostunla bir yerlere gitmenin ne kadar zor olduğunu tecrübe etmişsindir. Yürüyerek gitmen imkansızdır, toplu taşıma araçlarına ve taksilere binmek istediğinde çoğunlukla olumsuz tepkilerle karşılaşırsın. Elinde taşıma kutusu ya da kafesle yolun kenarında kalakalırsın.

pettaksi

BİZE ÖZEL TAKSİ!

Bunu yaşamış olan herkese çok güzel bir haberim var bugün. Hem de dünyanın uzak köşelerinden değil İstanbul’dan… Şimdi sen, “Hani sen yabancı ülkelerde olanları takip ediyordun Petti?” diyeceksin ama bugün okuduğum bu güzel gelişmeye bir istisna yapmaya karar verdim. Demirören Haber Ajansı’nın aktardığına göre, İstanbul’da ev hayvanıyla bir yerden bir yere gidebilmek isteyenler için “pet taksi” hizmeti başladı. Dilşat Akcan adlı girişimcinin hayata geçirdiği pet taksi uygulamasının arka planında üzücü bir hikaye yatıyor.

Akcan, 2 yıl kadar önce hastalanan köpeğini veterinere götürecek bir araç bulamadığı için köpeğini kaybediyor. Başka ebeveynlerin de kendisiyle aynı kaderi yaşamaması için “Sevimli Pet Taksi” adını verdiği uygulamayı devreye sokuyor.

PET TAKSİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Bir gün önceden rezervasyon usulüyle çalışan pet taksiler, her boy ve kiloda evcil hayvanları, ırk ve cins fark etmeksizin taşıyabiliyor. Pet ebeveynleri patili dostlarıyla birlikte seyahat edebilecekleri gibi, hayvanlarını taksilere doğrudan emanet etme seçeneğini de tercih edebiliyor. Bu durumda pet taksi, belirtilen lokasyondan evcil hayvan alarak işlemleri bittikten sonra yeniden adrese bırakıyor.

Akcan, ajansa yaptığı açıklamada şunları söylemiş:

“Fikir aslında 2 sene önce başladı. Benim küçük bir köpeğim vardı. Hastalandı ve o süreçte fakülteye veya veterinere götürecek araç bulmakta zorlandık. Bu süre zarfında köpeğimi kaybettim ve düşündükçe böyle bir açık olduğunu fark ettim ve böyle bir girişimde bulunmaya karar verdim. İyi de oldu. Benim gibi zorda kalan birçok evcil hayvan sahibi ya da bir yere gitmek isteyen, gezmek isteyen, veterinere gitmek isteyen köpeği ile şehir dışına çıkmak isteyen herkes bizi arayıp, araç rezervasyonlarını yaptırıp, özel olarak bizimle seyahat edebiliyor.

“Şehir içi ayrı, şehir dışı ayrı hizmetimiz var. Zaten Türkiye genelinde 6 aracımız var şu an. Çok fazla talep var. Çünkü Türkiye içinde yasal olarak bu işi yürütüyoruz. Evraklarımız kayıtlarımız her şeyimiz var. Sürücülerimiz de aynı şekilde kayıtlı. Birçok kolaylık sağlıyoruz müşterilerimize. Başka kolaylıklar sayesinde de hem yazın şehir dışı seyahatlerimiz çok oluyor hem de şehir içinde nereye gitmek isterlerse bizi arıyorlar. Neredelerse araç gönderiyoruz. Nereye isterlerse oraya bırakıyoruz.

“Mesela yağmurlu bir havada hiçbirimiz taksi bulamıyoruz. Kendimiz bile bulamıyoruz. Çoğu hayvanları almıyor araçlarına. Pisletir, tüy döker vs. diye. Hiçbir toplu taşımaya binemiyorsunuz. Biz de insanlara hem rahat edebildikleri hem de VIP hizmet alabildikleri güvenilir bir şirket olarak hizmet veriyoruz.”

BEN DE PET TAKSİ KULLANABİLİR MİYİM?

Peki bu hizmeti almak için bir koşul var mı? Aslına bakarsan pek yok. Kedi, köpek, tavşan vs. tür ayırt edilmiyor. Taksi olarak kullanılan panel van araçların bagaj kısımlarına monte edilmiş ve 45-50 kiloya kadar taşıma kapasitesi olan kafesler sayesinde en büyük köpekler bile taşınabiliyor. Hatta seyahat sırasında strese giren hayvanlar için kafese yastıklarını, yataklarını ve oyuncaklarını da konuyor.

Ama patilinin yolculukta midesi bulanabilir düşüncesiyle 2 saat önce mama yemeyi, 1 saat önce de su içmeyi bırakması gerekiyor. Tabii bir de güncel aşı karnesi olması gerekiyor ki aynı kafeslerde taşınan diğer patililerin de sağlığı riske girmesin.

“Ben küçük dostumu herkese emanet edemem” gibi yüzde 1 milyon haklı bir kaygın varsa onun cevabını da pet taksinin internet sitesinde bulabilirsin. Zira “Herkes pet taksi hizmeti verebilir mi?” sorusuna şöyle bir yanıt verilmiş sitede: “Pet taksi hizmeti verebilmek için bakıcı ya da bir diğer söylemle gezdiricilerin evcil hayvanları taşıyabilmek adına bir sertifikaları olması gerekmektedir. Bu sertifika farklı yetkili merciler tarafından sunulmaktadır. Aynı zamanda bir diğer önemli nokta ise araçların pet taksi hizmetine uygun olmasıdır.” Hatta hayvanları alırken ve teslim ederken karşılıklı imza opsiyonunu da sunuyorlar.

Ben bu uygulamayı kağıt üzerinde oldukça beğendim. En yakın zamanda denemek de isterim. Eğer sen denediysen yorumlarını benimle paylaşmayı da unutma.

Patili dostunla seyahat etmeyi seviyorsan bu listedeki ülkeler ve şehirler senin için.

Paylaşan Petti SMITH