Ginepig Ne Kadar Saman Yemeli? İşte Cevabı

Ginepigler hem kemirmek hem de üzerinde yatmak ya da yuvarlanmak için samana ihtiyaç duyarlar. Peki ama ginepig günde ne kadar saman tüketmeli? İşte cevabı…

Ginepig için saman olmazsa olmaz.

GİNEPİGLERDE SAMAN TÜKETİMİ

Bir ginepig ne kadar saman yer? Bundan önce ginepig için saman neden olmazsa olmaz sorusunu yanıtlayalım. Saman bu hayvanların beslenmesinin önemli bir parçası çünkü tam bir lif deposu ve ginepigin sindirim sisteminin sağlığı açısından kritik bir öneme sahip.

Üstelik ginepig ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin bir kısmını da samandan alıyor. Bu etkiyi artırmak için vitamin takviyeli samanları tercih edebilirsin. Dahası samanda bulunan sindirilebilir lifler ginepigin bağırsaklarında bulunan faydalı bakterileri besleyerek prebiyotik görevi görüyor.

Samanın bir diğer faydası da ginepigin dişlerini törpülemesini sağlamak. Sadece kuru mamayla beslenen ginepiglerin dişleri gereğinden fazla büyüyebiliyor ki bu da veteriner müdahalesi gerektiren bir durum. Veteriner müdahalesi demişken bir ginepigle yaşamanın olumlu ve olumsuz yanlarını buradan okuyabilirsin.

Ginepig saman kullanarak sürekli uzayan dişlerini törpülüyor.
Ginepig saman kullanarak sürekli uzayan dişlerini törpülüyor.

GİNEPİG NE KADAR SAMAN TÜKETMELİ

Peki ginepig ne kadar saman yer ve miktar ne olmalı? Bir ginepigin günlük saman ihtiyacı 30 gram civarında. Bu miktarda saman, ginepigin kemirme ve lif ihtiyacını karşılayabileceği gibi üzerinde yatıp yuvalanması için yeterli miktarın artmasına da izin veriyor.

Eğer ginepigin bu miktarın üzerinde saman tüketiyorsa bunun sebebi stres ya da bir diş sorunu olabilir. Stresi önlemek için ginepigine yuvasında saklanabileceği bir alan yaratabilirsin. Diş sorunu için de bir çiğneme oyuncağı işini görür. Oyuncağını çiğneyen ginepigin çok fazla saman tüketmeyi bırakır.

Peki ginepig çok fazla saman tüketirse ne olur? Bu çok büyük bir sorun değil aslında; daha ziyade ginepigin çok fazla abur cubur tüketmesi gibi bir durum olarak tarif edilebilir. Çok fazla saman yiyen ginepig doyduğu için kuru mamasını yeme konusunda pek iştah duymaz. Bu da uzun vadede gıdasız kalmasına ve sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Paylaşan heymypet