Ginepig Beslemek: Ginepigler Hakkında Bilmen Gerekenler

Ginepigler tatlı mizaçlarıyla aileler tarafından sıklıkla tercih edilen dostlardan. Sosyaller ve neredeyse hiç ısırmıyorlar. Bu şirincikler büyük bir kafese ve kafes dışında da zaman geçirmeye ihtiyaç duyuyorlar. Yeterli miktarda C vitamini ve kaba yemin sağlanması ayrıca önemli.

ginepiglerde güneş çarpması

GİNEPİG BAKIM REHBERİ

Ginepig beslemek aslında sanıldığı kadar zor değil. Onları yakından tanımak için yazımıza bakalım.

Yaklaşık 1-1,5 kilo olan Ginepigler birçok renge sahip ve bu dostlar 10 yıla kadar yaşayıp bu süre içinde hem sana hem de miniklere iyi bir arkadaşlık edebilir.  İşte Ginepigler hakkında birkaç bilgi ve sahiplenmeyi düşünüyorsan mutlaka okuman gerekenler…

Ginepig Türleri

Tüyzsüz bir Ginepig türü olduğunu biliyor muydun? Tüylerine göre sınıflandırılan bir düzine Ginepig türü var. Bunlar; Texeller, Coronetler, Baldwinsler… 

Kafesler

Ginepigler aslında  onlara sağladığın alandan daha çoğuna ihtiyaç duyuyorlar. Büyük kafesleri pet shoplardan ya da internet sitelerinden satın alabilir ya da kobayının güvenle zaman geçirebileceği bir alanı çit kullanarak oluşturabilirsin. Büyük bir kafesi olsa bile kobayının özgürce dolanmak isteyebileceğini unutma. 

ginepig beslemek

Ginepig yatakları

Ginepig beslemek istiyorsan rahat edebilmeleri için mutlaka emici özelliğe sahip yatakları tercih etmelisin. Talaş kullanımı popüler olsa da geçtiğimiz birkaç yıl içinde toplanan bilgiler bu ürünlerin, özellikle sedir talaşlarının, dostlarımıza zarar verebileceğini kanıtladı. Kolayca erişim sağlayabileceğin polarlar Ginepigin için doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca hammaddesi kağıt olan ürünleri de tercih edebilirsin.

Beslenme

Ginepig diyetinin olmazsa olmazı C vitamidir. İnsanlar ve kapibaralar gibi Ginepigler de günlük C vitamini ihtiyaçlarını kendileri karşılayamıyor bu yüzden bu görev tabii ki sana ait. Bu eksikliği gideren özel üretim mamalar satılıyor. Ginepigler fazlasıyla kaba yeme ihtiyaç duyuyor. Sindirimsel problemlere yol açabileceğinden şekerli yiyeceklerden ve tohumlardan kesinlikle uzak durmalısın.

Tüy Bakımı

Ginepigini yıkamalı mısın? Tüylü dostunun tırnaklarını nasıl kesersin? Ginepiginin bakımını nasıl yapacağını iyice öğrenmeli ve hangi şampuanın onun için en iyisi olduğunu belirlemelisin. Dostunun dişleri hayatı boyunca uzar ve bazı sebeplerle bu uzama gereğinden fazla olabilir. Bu durum dostunun canını çok yakabilir. Böyle bir durumdan kaçınmak için bir veterinerle görüşüp tüylü dostunun dişlerine bakım yaptırabilirsin. 

Ginepig beslemek isteyenlerin onların dilini çözmeleri çok önemli. Bu yazımızda çıkardıkları seslerle, beden dilleriyle bize neler anlatmak istediklerini çözüyoruz. Onları anlamak ve hatta karşılıklı iletişim kurmak istiyorsan okumadan geçme!

Paylaşan heymypet