Çiş Kokusuyla Baş Etmek İçin Ev Yapımı Formüller

Köpeğin tuvaletini ısrarla bahçeye yapıyor ve geride bıraktığı çiş kokusu seni rahatsız mı ediyor? Aynı sorunu yaşamış kişiler olarak seni çok iyi anlıyoruz :( Kokunun giderilmesi sana imkansız gibi geliyor ama üzülme, birazdan sana bu sorunla baş etmenin birkaç yolunu anlatacağız. Üstelik önerilerimizin tamamı oldukça basit, zahmetsiz işlemler. Üstelik ev yapımı oldukları için hepsi de tamamen doğal!

ÇİŞ KOKUSUNDAN KURTULMAK

TATLI SU

Köpek çişi nasıl temizlenir ve köpek çişi kokusuyla nasıl baş edilir? Bu sorunlarla baş etmenin en basit yollarından biri kokunun geldiği alanı tatlı su ile koku hafifleyinceye dek yıkamaktır. Tatlı su, sadece kötü kokuyu yok etmekle kalmayıp aynı zamanda köpeğinin tuvaletini yapmak için sürekli bu alan kullanmasını da önler.

KARBONAT

Tatlı su pek de yaramıyor diye düşünüyorsan buna alternatif olarak karbonatı da kullanabilirsin. Karbonat, tıpkı ticari koku giderici ürünler gibi çalışır aslında. Koku giderici ürünlerle arasındaki tek fark karbonatın gücü koku gidericilere göre biraz daha zayıftır ancak piyasadaki ürünlerin içindeki kimyasal miktarını düşündüğünde bu çok da şaşılacak bir durum değil.

Eğer bahçende keskin köpek çişi kokusu belli bir ya da bir kaç noktadan kaynaklanıyorsa ve tüm bu noktalar nasıl temizlenir diye yana yakıla çözüm arıyorsan, bu noktalara düzenli olarak bir miktar karbonat dökmelisin. Bu sayede hem idrar kokusunu azaltmış olursun hem de bu kokunun çevreye yayılıp kötü bir atmosfer oluşmasını engellersin.

NARENCİYE

köpek çişi kokusuyla başa çıkma

Son ev yapımı önerimiz ise asidik yapısıyla öne çıkan narenciye kabukları.Narenciye yağı oldukça baskın ve güzel bir kokuya sahip olduğundan, çiş kokusunu bastırmana  ve köpeğinin tuvaletini yaptığı noktayı yer edinmesinin önüne geçmede yardımcı olacaktır. Narenciyenin sağlayacağı bir başka avantaj ise yine keskin kokusu sayesinde kedilerin ya da diğer küçük hayvanların bahçene girmesini de engellemektir. Tek yapmak gereken sıktığın limon, portakal gibi meyvelerin kabuklarını bahçende çiş kokan bölgelere yerleştirmek. Bu sayede köpek çişinin bahçene verdiği zararlardan; şu yazımızda yer aldığı üzere, kurtulabilirsin

Paylaşan heymypet