Ginepiglerde Yaygın Görülen Göz Sorunları

Birçok egzotik ev hayvanı gibi ginepiglerde de göz sorunları sıklıkla görülüyor. Ginepiglerin gözlerini etkileyebilecek çok sayıda hastalık var ancak bu hastalıkların bazıları diğerlerinden daha sık görülüyor. Aşağıda bu yaygın durumları mercek altına aldık.

Ginepiglerde göz sorunları

Ginepiglerde göz sorunları denince çok geniş bir yelpazeden bahsetmek mümkün. Çizilmiş kornea, kornea ülseri, enfeksiyon ve hatta ciddi tümörler ginepiglerde karşılaşılan göz sorunları arasında. Semptomlar ve tedavi biçimleri ise hastalığın ne olduğuna bağlı olarak değişiyor. Ginepiglerde sık görülen diğer hastalıklarla ilgili bilgiye de buradan ulaşabilirsin.

Ginepiglerde göz sorunlarını tespit etmek biraz zor ancak en yaygın görülen semptomları sıralamak gerekirse
— Gözde bulanıklık ya da kızarıklık
— Sürekli göz ovalama ve kaşıma
— Bir gözü kapalı tutma
— Gözde iltihap ya da akıntı
— Sürekli yaşlanma
— Büyük kitleler ilk sıralarda yer alıyor.

Bu semptomların bazılarını evde kendin hazırlayacağın ilaçlarla da tedavi edebilirsin ancak en iyisi bir sorun olduğunu fark ettiğin anda veterinerine danışmaz. Zira göz sorunları doğru şekilde tedavi edilmediğinde körlüğe kadar gidebiliyor.

KORNEA ÜLSERLERİ

Bazen ginepiglerin korneası kafesin içindeki samanlar nedeniyle ya da başka bir ginepigle mücadele esnasında tahriş olabiliyor hatta çizilebiliyor. Bu tahrişler ve çizikler zamanla kornea ülseri denen duruma yol açıyor. Acı verici bir durum olan kornea ülserinde gözde bulanıklık ya da kızarıklık görülüyor. Ginepigler bu durumlarda sürekli gözlerine dokunarak, gözlerini kapalı tutarak, hatta yere sürerek rahatsız olduklarını anlatmaya çalışıyor. Canı yanan ginepig yemek yemeyi bırakıyor, bu da bağırsak tıkanması (ileus) sorununa yol açabiliyor.

Kornea ülserlerini veterinerinden alacağın özel merhemlerle iyileştirebilirsin. Çoğu antibiyotik ağırlıklı olan bu merhemlerin yanı sıra ginepigin kendi kanından elde edilen serumlar da ülserlerin tedavisinde kullanılabiliyor. Eğer o da etkili olmazsa ginepigin ameliyat olması gerekiyor.

Ginepiglerde göz sorunları

GÖZ ENFEKSİYONLARI

Gözlerin tahriş olması ya da çok fazla bakteriye ya da mantar sporuna maruz kalması, enfeksiyona yol açabiliyor. Bu bakteri ve mantar enfeksiyonlarının uygun ilaçlarla tedavi edilmesi gerekiyor. Göz enfeksiyonu durumunda ginegiplerin göz çevresindeki tüyler dökülebiliyor, konjonktivit adı verilen kızarıklık, akıntı, şişme ve enfekte olmuş gözü sürekli kapalı tutma gibi belirtiler gözlemleniyor.

Göz enfeksiyonu söz konusu olduğunda yine hemen veterinerinle görüşmelisin. Eğer gözde çok fazla akıntı varsa ve kuruyup göz kapağının yapışmasına neden oluyorsa, ılık nemli bir bezle silip ginepiginin biraz olsun rahatlamasına yardımcı olabilirsin. Ginepigine enfeksiyon teşhisi konuğu takdirde kafesi ve içindeki aksesuarları mutlaka iyice temizlemen gerektiğini de unutma. Böylece sinsi bakterilerden ve sporlardan kurtulabilirsin.

AŞIRI BÜYÜMÜŞ DİŞLER

Ginepiglerin önde bulunan kesici dişlerinin kökleri, bazen burun ve gözler arasında bulunan gözyaşı kanallarına doğru uzayıp sürekli göz yaşarmasına neden olabiliyor. Göz damlası testi ve röntgenler bu teşhisi doğruladığı takdirde ginepig ameliyat edilerek bu durumdan kurtarılıyor. Peki ginepigin dişlerini törpülemek için ne kadar saman yemeli?

TÜMÖRLER

Bazen ginepiglerin gözlerinin arkasında bazı tümörler ve kitleler görülebiliyor. Gözün yuvasından çıkmasına ya da şişmesine neden olan ve ginepige rahatsızlık veren bu kitleler, röntgen ve MR gibi yöntemlerle tespit edilebilse de ne yazık ki tedavisi yok. Böyle durumlarda genellikle semptomlar tedavi edilerek ginepigin rahatsızlığının hafifletilmesine uğraşılıyor.

GİNEPİGLERDE GÖZ SORUNLARI NASIL ÖNLENİR?

Ginepiglerde tüm göz sorunlarını önlemek mümkün olmasa da yapılabilecek şeyler de yok değil. Örneğin kafesi sürekli temiz tutmak zararlı bakterilerin üremesini önlemek açısından etkili bir yol.

Birden fazla ginepig aynı kafeste yaşıyorsa kavgalara müdahale edip ayırmak ve gözlerin zarar görmesine engel olmak da önemli bir faktör.

Bir de tabii ki ginepigle yakından ilgilenip, gözlerinde herhangi bir sorun baş gösterdiğinde derhal veterinere gitmek gerekiyor.

Paylaşan heymypet