Ginepigin Kucağına Aldığında Sürekli Titriyorsa Sebebi Bu Olabilir

Eğer bir ginepig sahibiysen küçük dostunun zaman zaman titrediğini fark etmişsindir. Özellikle ginepigini eline aldığında ya da okşamaya başladığında titremenin yoğunlaştığını da görebilirsin. Peki ginepigin neden titriyor? Hasta mı? Yoksa üşüyor mu? Bütün sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsin.

GİNEPİGLER NEDEN TİTRER?

Küçük dostunda bir Ginepig titremesi olmasının başlıca sebeplerinden biri stres ya da korkudur. Eğer ginepigini kucağında gezdiriyorsan titremesi çok normal çünkü yerden o kadar yüksek olmak bu hayvanlar için oldukça korkutucu bir deneyim. Hele bir de tutulduğu pozisyondan memnun değilse, titremesi daha da artabilir.

Ginepigin tanımadığı ortamlara girdiğinde de titrer. Yeni bir kafes ya da yeni bir oda, bu minik hayvanın titremesine yol açabilir.Eğer yeni bir eve yerleştiyseniz ya da sen ginepiginin kafesini başka bir odaya taşıdıysan titremesini normal karşılamalısın.

Ginepigler sese de duyarlı hayvanlardır. Rahatsız edici bir ses duymak ginepiginin titremesine neden olabilir. Bu nedenle küçük dostunu gürültülü yerlerden uzak tutmalısın.

‘BENİ RAHAT BIRAK’ DEMEK İSTİYOR OLABİLİR

Bununla birlikte ginepigin sinirlenmiş de olabilir. Normalde dünyanın en uysal hayvanlarından biri olan ginepiglerin bile sabrı bir noktada taşabilir. Hele ki kafesi de küçükse ve kaçacak yer bulamıyorsa ginepig şiddetle titreyerek sana “Beni rahat bırak” mesajı vermeye çalışır.

Sinirlenmenin bir diğer işareti de diş gıcırdatmadır. Titremenin yeterli olmadığı durumlarda ginepigler dişlerini de gıcırdatmaya başlar. Eğer titreme ve diş gıcırdatmayı aynı anda gözlemliyorsan, ginepigini acilen kafesinde yalnız bırakmalı ve sakinleşmesi için ona zaman tanımalısın. Birden fazla ginepigin bir arada olduğu ortamlarda bölgesini belirlemek isteyen ginepigler arasında da titreme ve diş gıcırdatmayla kendini gösteren gerginlikler yaşanabilir.

Ginepig mutlu olduğu ya da çiftleşmek istediğinde bunu titreyerek belli eder.
Ginepig mutlu olduğu ya da çiftleşmek istediğinde bunu titreyerek belli eder.

Öte yandan ginepigin mutluluğunu ifade etmek için de titrer. Bir Ginepig rahatsa ve herhangi bir sinirlenme belirtisi göstermiyorsa (örneğin kucağında uslu uslu oturup kendini sevdiriyorsa) titremesi nedeni büyük ihtimal mutluluğudur. Ancak bu durum fazla uzadığında titremenin verdiği mesaj değişebilir. Çünkü ginepigler çok fazla dokunulmaktan hoşlanan hayvanlar değillerdir. Bu şartlarda ginepigi derhal kafesine koyup rahatlamasını sağlamalısın.

HAVADA AŞK KOKUSU MU VAR YOKSA?

Ginepiglerin titremesi kendi aralarında flörtleştikleri anlamına da gelebilir. Erkek ginepigler bir dişinin dikkatini çekmek istediklerinde klasik çiftleşme davranışları olan etrafında dönme ve popo sallamanın yanında, çok yumuşak titreşimler de gönderirler. Dişilerde titreme daha nadir görülür. Ancak bir dişi karşısındaki erkeğin titreşimlerine cevap veriyorsa bu, çiftleşmeyi kabul ediyor demektir.

Son olarak ginepigin üşüdüğü için de titriyor olabilir. Tüm memeliler gibi ginepigler de üşüdüklerinde titrerler. Eğer böyle bir durum olduğunu düşünüyorsan ginepigini daha ılık bir ortama taşımalısın. Ginepiglerin yaşam ortamı yıl boyu 18 derecenin üzerinde olmalıdır. Bir ginepigle yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını ise buradaki içeriğimizden öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet