Balıklarla İyileşme Sanatı: Akvaryum Terapi

Yoğun iş temposuna, metropol kaosuna, depresyona, mutsuzluğa birebir: bir akvaryum dolusu balık! Evet evet, yanlış duymadın. Rengarenk desenleriyle balıkların berrak suda nazlı nazlı dans edişlerini izlemek ruhunumuza iyi geliyor.

akvaryuma tuz atmak

AKVARYUM TERAPİ NEDİR?

işte karşınızda balıklarla iyileşme sanatı olan akvaryum terapi! Gün geçmiyor ki çağımızın hastalığı stresle mücadele için yeni bir yöntem açıklanmasın… Bu kez yapılan araştırmanın öznesi balıklar. Deniz canlılarının insan psikolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen bir araştırma, balık beslemenin ve akvaryum içerisindeki hareketlerini izlemenin stresi azalttığını keşfetti.

Mutlaka dikkatini çekmiştir; muayenehanelerde, hastanelerdeki bekleme odalarında hep akvaryum bulunur. Bunun sebebi üzerine hiç kafa yormuş muydun bilmiyoruz ama sanırız bu araştırma her şeyi açıklıyor. Su zaten insan üzerinde başlı başına pozitif etkiye sahipken bir de içinde aheste aheste salınan rengarenk balıkları seyretmek tüm endişemizi gideriyor ve bizi rahatlatıyor. Buna da akvaryum terapisi adı veriliyor.

AKVARYUMLAR STRESE BİREBİR

Günlük hayatımızda oldukça hızlı tempoyla yoğun mücadele verdiğimiz malum. Bu yüzden de ruhumuzu dinlendirecek ve birkaç dakikalığına da olsa kafamızdaki soru işaretlerini unutmamızı sağlayacak küçük kaçamakların her biri çok kıymetli. Akvaryum terapisi tam da bu noktada beklenmedik mucizeler yaratıyor. Plymouth ve Exeter Üniversitelerinin yürüttükleri araştırmaya göre akvaryum içindeki balıkları izlemek, stresli ruh halindeyken yükselen kan basıncımızı ve hızlanan kalp atışlarımızı düzenleyerek ideal seviyeye çekiyor.

balıklarla iyileşme sanatı

DOĞA İLE YENİDEN BAĞ KURMAK

Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarları, sosyal medya, asosyal medya derken, aslında doğanın bir parçası olduğunu en son ne zaman hatırladın? Ağaca, toprağa, doğal suya hasret kaldığımız büyükşehirlerde akvaryumlar bize nereden geldiğimizi hatırlatıyor ve doğa ile yeniden bağ kurmamıza yardımcı oluyor. Balıkların parlak renklerini, devinimleri sayesinde suda oluşan köpükleri izlemek adeta bizi oturma odamızdan alıp uzak denizlere götürüyor.

Uyku bilimi koçu Chris Brantner’a göre akvaryumlar kaygı ve stresi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda uykumuzu düzenlemeye de yardımcı oluyor. Su sesini dinlemek, balıkları seyretmek beynimizdeki endorfin hormonunu artırarak seratonin üretmemizi sağlıyor. Bu da bizi olumlu duygular hissetmeye teşvik ediyor. Sonuç: daha kaliteli uyku!

Eğer ikna olduysan ve evde balık besleyerek akvaryum terapisi uygulamaya karar verdiysen bu süreçte merak ettiğin tüm soruların yanıtlarını Balıklar kategorimizde bulabilirsin. Sana stresten, endişeden uzak sakin günler dileriz 🙂

Paylaşan heymypet