Japon Balıkları Hakkında Birbirinden İlginç 10 Bilgi

Japon balıkları adeta fanusların ve küçük akvaryumların süperstarları. Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve sevilen bu balık türü hakkında belki de daha önce hiç duymadığın bilgileri bir araya getirdik. İşte okuyunca çok şaşıracağın 10 ilginç detay…

JAPON BALIĞI BİLGİLERİ

1- Bilinenin aksine uzun ömürlü balıklar

Japon balıkları eğer doğru şartlar sağlanırsa aslında uzun ömürlü balıklar. Rekor 44 yıl yaşamış bir Japon balığında. Düşünsene, balığınla birlikte beraber çok uzun yıllar daha geçirebilirsin.

2- Kim demiş balıklar eğitilemez diye?

Japon balığı dediğimiz tür aslında insanla iletişime geçmesi en kolay türlerden biridir. Beraber zaman geçirmeye devam ettikçe onu sevmen için eline yaklaşabilir veya sana akvaryumundaki sevdiği şeyleri göstermeye başlayabilir. 

3- Ispanağı çok seviyorlar

Japon balıklarının en az Temel Reis kadar ıspanak düşkünü olduğunu biliyor muydun? Ama yine de balığının tükettiği ıspanağın miktarına dikkat etmekte fayda var: Kuru yemlere ek olarak haftada 1 kere az miktarda verebilirsin.

4- Memleketi olmayan balıklar

Adının Japon olmasına bakıp doğal ortamlarının Japonya olduğunu düşünebilirsin. Ancak aslında belirli bir anavatanları yok çünkü Japonlar çaprazlama sonucu insanlar tarafından üretilmiş balıklar.

5- Gözlerindeki balonlar patlarsa ölebilirler

Bu nedenle Japon balığının akvaryumunda hiçbir sivri şey bulunmadığından emin olman gerekiyor.

6- Sazan ile akrabadırlar

Japon balıkları sazanların çaprazlanması sonucu ortaya çıkmış. Hatta bu nedenle sazanlarla çiftleşmeleri bile mümkün.

7- Tüm dünya onları Çinli diye tanıyor

Japon balıkları dünyanın her yerinde Çinli Altınbalık diye bilinirken bizde Japon balığı olarak biliniyor. Neden Japon dendiğini kimse bilmiyor.

8- Geniş akvaryumları onlar da seviyor

Japon balıkları dar fanuslar yerine 7,5 litrelik ufak akvaryumlarda daha mutlu oluyor.

9- Başka türleri sevmiyorlar

Japon balıklarının başka tür balıklara karşı agresif olduğunu unutma! Görünüşe çok aldanmamak lazım ama bu tatlı sert balıklar insanlara karşı ise aksine çok uysallar.

10- Hafızaları hiç de kısa süreli değil

Bir Japon balığı gördüğü şeyi en az 6 ay unutmuyor. Anlayacağın, birkaç saniye olayı bir şehir efsanesinden ibaret.

Paylaşan heymypet