20 Gökkuşağı Balığı Türü

Gökkuşağı balıkları, ortak bir tatlı su topluluğu balığıdır. Ancak onlardan kaç tür olduğunun farkında mısın? Senin için 20 gökkuşağı balıklarını sıraladık.

Melanotaeniidae ailesinin tüm üyeleri olan gökkuşağı balıkları, çok sayıda uluslararası menşei noktasına sahip harika çeşitlilikte bir balık grubudur. Neredeyse tüm gökkuşağı balık türleri topluluk oyuncularıdır ve bir akvaryumda çeşitli tatlı su balıkları türleri ile iyi geçinirler. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen balıkların genellikle farklı su kalitesi gereksinimleri olacağını, bu nedenle tüm türlerin uyumlu bir şekilde karıştırılamayacağını unutma.

Bu listede vahşi doğada nesli tükenmekte olan veya tehdit altında olan birçok tür var. Mümkün olduğunda, her zaman saygın yetiştiricilerden balık satın al ve kendi doğal ortamlarından koparılan balıkları satın almadığından emin ol.

Tür Özellikleri

Gökkuşağı balıkları uzamış premaksiller dişlerine göre sınıflandırılır. Nehirler, göller ve bataklıklar dahil olmak üzere tatlı suda yaşarlar. Bitkili alanlarda yaşamayı tercih ederler. Yumurtlayarak ürerler. Çoğu gökkuşağı balığı türü, küçük bir grup içinde birlikte çalışmayı tercih eder. Gökkuşağı balıklarında çeşitli boy ve vücut şekilleri vardır. İşte en renkli 20 gökkuşağı balıkları.

1.Boesemani Gökkuşağı Balığı

Akvaryum hobisinde en çok tanınan gökkuşağı balıklarından biri olan Boeseman’s veya Boesemani Gökkuşağı Balığı, mavi/mor başlı ve turuncu/kırmızı arka uç ile iki tonlu bir renk çeşitliliğine sahiptir. Bu gökkuşağı balıklarının bakımı çok kolaydır ve birçok tropikal topluluk akvaryumunda yaygın bir balıktır. Gruplar halinde başarılı olurlar. Erkeklerin rengi genellikle yumurtlamaya hazırlanırken daha parlak hale gelir.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia boesemani

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 4 inç (10 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, mavi/mor başlı, turuncu/kırmızı arka uç

2.Axelrods Gökkuşağı Balığı

Axelrod veya Axelrodi gökkuşağı balığı, adını tropikal balık uzmanı Herbert Axelrod’dan almıştır. Bu gökkuşağı balığı türü, mavi tonlu bir karın ile daha açık renkli bir gövdeye sahiptir. Axelrod gökkuşağı balığı, Papua Yeni Gine’nin Yungkiri Çayı’ndaki doğal sularının yumuşak akıntılarını taklit ederek daha yavaş hareket eden suları tercih eder. Şu anda nesli tükenmekte olan türler olarak listeleniyorlar. Bu nedenle akvaryumuna eklemeden önce balıklarının kaynağını not et.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Chilatherina axelrodi

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 4 inç (10 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, açık mavi renkli ve yanlarında yatay koyu çubuk

3.Çöl Gökkuşağı Balığı

Avustralya’ya özgü çöl gökkuşağı balıklarının gümüşi beyaz dişileri ve mor veya yeşil tonlu yüzgeçleri olan beyaz erkekleri vardır. Çok özel su kalitesi gereksinimlerine sahiptirler. Diğer birçok gökkuşağı balığı türüne kıyasla keskin bir renk varyasyonu olan bu türün koyu ortamlarda bulunması daha kolaydır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia splendida tatei

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 4 inç (10 cm)

Fiziksel Özellikler: Beyazdan gümüşe geniş bir gövde, cinsiyete bağlı olarak yüzgeçlerde biraz yeşil veya mor renkler

4.Madagaskar Gökkuşağı Balığı

Madagaskar gökkuşağı balıklarıyla ilgilenen balık sahipleri için bir tür notu, pH’daki değişimdir. Doğal habitatları, düşük pH ve tanen lekeli su, son derece yumuşak tatlı su ile karakterizedir. Bu gökkuşağı balıklarının sarı yüzgeçleri olan gümüş bir gövdesi vardır. Erkekler dişilere göre renge daha doygundur. Madagaskar gökkuşağı balıkları, discus ve melek balığı gibi benzer su kalitesi toleranslarına sahiptirler. Çiklitlerle iyi geçinirler ve tanklarında daha güçlü akıntıyı severler.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Bedotia MADAGASCARENSIS

Ömrü: 5 ila 11 yıl

Uzunluk: 4-6 inç (10-15 cm)

Fiziksel Özellikler: İnce gövde, yanlarda siyah çubuklu sarı/tank gövde ve uçlu yüzgeçli göbek

5.Bantlı Gökkuşağı Balığı

Bantlı gökkuşağı balığı, parlak renkleri ve huzurlu doğası nedeniyle popüler bir gökkuşağı balığı türüdür. Kuzey Avustralya tatlı sularına özgü olan erkeklerin daha geniş, daha renkli vücutları ve kambur bir alnı olacaktır. Hem erkek hem de dişiler, orta gövdeleri boyunca daha koyu bir şerit ile parlak renkli yüzgeçlere sahiptir. Bitkili tanklarda küçük gruplar halinde olmayı tercih eder. Diğer bazı türler gibi, erkekler de üreme ile saldırganlaşırlar.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia trifasciata

Ömrü: 5 ila 8 yıl

Uzunluk: 6 inç (15 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, kırmızı/turuncu/altın çizgili gümüş ve kırmızı kuyruk

6.İp yüzgeçli Gökkuşağı Balığı

Gerekli pH ve sıcaklıktaki keskin farklılıklara ek olarak, iplik yüzgeçli gökkuşağı balığı çok benzersiz bir gövdeye ve yüzgeç şekline sahiptir. Yumuşak ila orta derecede sert, hafif asidik (pH 6.0-7.0) ve 23-29 santigrat derece sıcaklıktaki suyu tercih ederler. Erkeklerde dorsal ve anal yüzgeçlerde ince gövdeli ve uzun uzantıları vardır. Diğer gökkuşağı balık türlerinden önemli ölçüde daha küçüktürler. Uzatılmış yüzgeçlerine ek olarak, erkeklerin kırmızı/turuncu kuyruk yüzgeçleri olan soluk dikey çizgileri vardır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Iriatherina werneri

Ömrü: 3 ila 5 yıl

Uzunluk: 2 inç (5 cm)

Fiziksel Özellikler: Dar gövde, kırmızı yanlar, erkeklerin uzun siyah sırt/anal yüzgeçleri ve kırmızı uçlu kuyruk yüzgeci

7.Celebes Gökkuşağı Balığı

Celebes gökkuşağı balığı, daha küçük, daha ince bir gökkuşağı balığı türüdür. Bu tür, 8-10 balıktan oluşan büyük sürülerde beslenmeyi sever. Bu nedenle akvaryumunu buna göre planladığından emin ol. Böylece diğer balıklara da yetecek kadar yerin olur. Celebes gökkuşağı balıkları, sarı/altın ve siyah renkli iki sırt yüzgeci ve yarı saydam bir gövde ile benzersiz bir yüzgeç şekline sahiptir.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Marosatherina ladigesi

Ömrü: 3 ila 5 yıl

Uzunluk: 3 inç (7 ila 8 cm)

Fiziksel Özellikler: Dar gövde, sarı/siyah vurgulu kanatlara sahip yarı saydam ana gövde ve yan çizgi boyunca mavi çubuk.

8.Neon Gökkuşağı Balığı

Neon gökkuşağı balığı, ticari pazardaki en küçük gökkuşağı balığı türlerinden biridir. Daha küçük boyutları göz önüne alındığında, 10 veya daha fazla kişiden oluşan daha büyük gruplarda olmayı severler. Su kalitesi parametreleri konusunda çok seçicidirler. Bu nedenle aynı anda bir demet balık ekliyorsan, su testlerine özellikle dikkat ettiğinden emin ol. Hepsi birlikteyken akvaryumunda parlak bir flaş olarak sunulabilen neon mavisi ve yeşil renklerinden dolayı bu şekilde adlandırılırlar.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia praecox

Ömrü: 3 ila 4 yıl

Uzunluk: 2,5 inç (6 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş, açık renkli gövde, gösterişli yeşil/mavi vurgulu ve yüzgeçlerde kırmızı.

9.Kutubu Gölü Gökkuşağı Balığı

Kutubu Gölü gökkuşağı balığı, Papua Yeni Gine’deki Kutubu Gölü’ndeki kökeni için adlandırılmıştır. Bu gökkuşağı balığı türü, mücevher rengi mavi, sarı ve/veya turkuaz görünümüyle bilinir. Çoğu gökkuşağı balığı türü gibi, erkekler de dişilerden daha canlı renkli olma eğilimindedir.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia iacustris

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 5 inç (12 cm)

Fiziksel Özellikler: Gösterişli yeşil/mavi vurgulu geniş, açık renkli gövde

10.Kızıl İrian Gökkuşağı Balığı

Kırmızı gökkuşağı balığı veya kırmızı Irian gökkuşağı balığı, Yeni Gine’nin Tami Nehri ve Sentani Gölü’nden gelir. Erkekler, yüksek yuvarlak sırtlı parlak kırmızı renkleriyle dişilerden ayırt edilirler. Buna karşılık, dişilerin sarı ve yeşil tonlarında gümüş gövdeleri vardır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Glossolepis incisus

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 6 inç (15 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövdeli, erkekler kırmızı/turuncu, dişiler daha açık renklidir.

11.Wanam Gölü Gökkuşağı Balığı

Wanam Gölü gökkuşağı balıkları, Papau Yeni Gine’deki Wanam Gölü’ndeki kökenleri için adlandırılmıştır. Wanam Gölü gökkuşağı balığı, kritik derecede tehlikede olarak listelenmiştir.  Hobide yaygın değildir ve yalnızca uzman yetiştiriciler aracılığıyla satılır. Satın almak istediğin herhangi bir balık türünde olduğu gibi, balığının damızlıktan mı yoksa yabani bir stoktan mı geldiğini daima göz önünde bulundur.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Glossolepis wanamensis

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 3 inç (8 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövdeli, koyu renkli, gövdeleri boyunca ten rengi/turuncu/kırmızı çizgili

12.Çatal kuyruklu Gökkuşağı Balığı

Çatal kuyruklu gökkuşağı balığı, mavi gözlü ve aynı adı taşıyan çatallı kuyruğu olan küçük, narin bir gökkuşağı balığı türüdür. Renkleri üreme mevsimi boyunca parlar ve erkekler parlak bir şekilde sarıya döner. Küçük boyutları göz önüne alındığında, bu tür saklanacak çok sayıda bitkinin olduğu büyük gruplar halinde olmayı gerçekten seviyor.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Pseudomugil furcatus

Ömrü: 3 yıl

Uzunluk: 2,5 inç (6 cm)

Fiziksel Özellikler: İnce gövde, mavi gözler, sarı/siyah vurgulu berrak gövde

13.Kızıl Benekli Gökkuşağı Balığı

Duboulay’ın gökkuşağı balığı olarak da bilinen kıpkırmızı benekli gökkuşağı balığı, başlarının her iki yanındaki karakteristik kırmızı lekesi nedeniyle bu ismi almıştır. Kırmızı renklenmeleri, vücut kenarları boyunca birleşerek çizgiler oluşturabilen kırmızı/turuncu benekler halinde devam eder.  Bu balıklar Avustralya’ya özgüdür. Sivrisineklerle mücadeleye yardımcı olmak için bataklıklara ve nehirlere bırakılmıştır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia duboulayi

Ömrü: 3 yıl

Uzunluk: 4,5 inç (11 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, kırmızı/turuncu benekli gri/siyah gövde

14.Murray Gökkuşağı Balığı

Murray gökkuşağı balığı veya Avustralya gökkuşağı balığı olarak da bilinen Murray Nehri gökkuşağı balığı, genellikle mavi, yeşil, sarı veya gümüşten oluşan yumuşak bir gökkuşağı olan daha ince renklere sahiptir. Erkek Murray River gökkuşağı balıkları, yumurtlamaya hazırlanırken arka uçlarında parlak turuncu bir şerit olacaktır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia fluviatilis

Ömrü: 3 yıl

Uzunluk: 4,5 inç (11 cm)

Fiziksel Özellikler: Yeşil tonlu pullara sahip geniş, gümüşi gövde. Yüzgeçlerde sarı, kırmızı veya turuncu pigmentasyon olabilir

15.Kızıl Yüzgeçli Cüce Gökkuşağı Balığı

Kızıl yüzgeçli cüce gökkuşağı balığı, siyah çizgileri ve canlı kırmızı/turuncu tonlu yüzgeçleri ile benzersiz bir görünüme sahiptir. Avustralya’ya özgü olan bu gökkuşağı balığı, çok çeşitli su kalitesi parametrelerini tolere eder. Akvaryumda kolayca ürerler.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia maccullochi

Ömrü: 3 yıl

Uzunluk: 3 inç (7 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş, gümüşi-yeşil gövdeli, siyah yatay çizgili, kırmızı/turuncu yüzgeçli.

16.Parkinsoni Gökkuşağı Balığı

Parkinsoni gökkuşağı balığı, gümüş ve canlı sarının bir karışımıdır. Yanlarında veya sadece yüzgeçlerinde çok fazla sarı pigmentasyon vardır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia parkinsoni

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 5.5 inç (14 cm)

 Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, siyah yatay çizgili gümüşi-yeşil gövde, kırmızı/turuncu yüzgeçler.

17.Benekli Mavi Gözlü Gökkuşağı Balığı

Gertrude’un benekli gökkuşağı balığı olarak da bilinen benekli mavi gözlü gökkuşağı balığı, siyah noktalar ve canlı sarı renk tonu ile benzersiz bir yüzgeç görünümüne sahip küçük bir gökkuşağı balığı türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, gözleri mavi renktedir ve onlara çok canlı bir görünüm kazandırır. Bu gökkuşağı balığı türü çok küçüktür.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Pseudomugil gertrudae

Ömrü: 12-18 ay

Uzunluk: 1,5 inç (4 cm)

Fiziksel Özellikler: Dar gövde, dorsal ve anal yüzgeçler boyunca kuyruk yüzgeci, sırt yüzgeci ve gövde üzerinde sarı noktalar

18.Tebera Gölü Gökkuşağı Balığı

Tebera Gölü gökkuşağı balığı, Tebera Gölü yakınlarındaki Papau Yeni Gine’den gelir. Axelrod’un gökkuşağı balığı gibi, bu balık da bilimsel adını akvaryumcu Herbert Axelrod’dan alır. Kenarlarının ortasında siyah bir şerit bulunan canlı sarı bir gövdeye sahipdirler. Yüzgeçleri kırmızı veya sarı renklidir.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia herbertaxelrodi

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 4 inç (12 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, yanları siyah şeritli sarı gövde

19.Sentani Gökkuşağı Balığı

Diğer gökkuşağı balıklarına kıyasla çok “renkli” olarak kabul edilmeseler de, Sentani gökkuşağı balıklarının turuncu/ten rengi, bitkili bir akvaryumun yeşil ve kahverengi tonlarına karşı parlak bir kontrast oluşturur. Yüzgeçleri, tanklarının etrafında dolaşırken ışığı yakalayan bir mavi/yeşil/kırmızı pigment karışımına sahiptir. Bu, kritik olarak nesli tükenmekte olan bir türdür. Bu nedenle bu türü nereden satın aldığına dikkat et . Sentani gökkuşağı balığı, habitatını kırmızı gökkuşağı balığıyla paylaşır. Genellikle Chilatherina fasciata ile karıştırılır.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Chilatherina sentaniensis

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 4 inç (12 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş, ten rengi, soluk çizgili ve çok renkli kuyruklu gövde

20. Doğu Gökkuşağı Balığı

Çöl gökkuşağı balıklarıyla yakın akraba olan Doğu gökkuşağı balıkları, yanardöner pullarla daha turuncu ve gri bir renge sahiptir. En iyi şekilde, çok sayıda bitkinin bulunduğu, parlak ışıklı akvaryumlarda görselleştirilirler. Bunlar daha büyük bir gökkuşağı balığı türüdür.

Türlere Genel Bakış

Bilimsel Adı: Melanotaenia splendidapendida

Ömrü: 5 yıl

Uzunluk: 6 inç (15 cm)

Fiziksel Özellikler: Geniş gövde, yanardöner pullarla turuncu ve gri

Akvaryumuna balık eklemek istediğinde, farklı türleri karıştırmadan önce su kalitesi parametrelerinin doğru olduğundan emin ol. Çeşitli su kalitesi aralıklarına uyum sağlamak için “tatlı bir noktaya” ulaşmaya çalışmak yeterli olmaz. Uyumlu su gereksinimlerine sahip türlerin bir karışımını seçmek en iyisidir.

Daha büyük türler için en az beş ila altı birey ve daha küçük türler için sekiz ila 10 bireye sahip olmayı planla. Tankının tüm balıkların için yeterli alana sahip olduğundan emin ol.

Gökkuşağı balıkları genellikle barışçıl topluluk balıklarıdır. Bu nedenle su kalitesi gereksinimlerinin uyumlu olması koşuluyla diğer tropikal topluluk balıklarıyla kolayca karıştırılırlar.

Akvaryumda yetiştirilmiş balıklar satın aldığından ve vahşi doğadan nesli tükenmekte olan balıkları almadığından emin olmak için her zaman potansiyel satıcıyı iyice araştır. Birçok gökkuşağı balığı türü tehdit altındadır ve tehlike altındadır. Ticari olarak yetiştirilen balıkları satan güvenilir bir satıcıdan satın alınmaları gerekir.

Paylaşan heymypet