Bu Virüs Orkaları Açıkça Tehdit Ediyor!

Amerika’nın Kuzeybatı sahilleri sakinlerinden bazılarının sosyal mesafe kurallarına uyduğu pek söylenemez. Bu kurallara uymama durumu ise onları olası bir bulaşıcı solunum yolu virüsüne açık hale getirebilir. Bu sakinlerin kim olduğunu merak mı ediyorsun? Bunlar orkalardan başkası değil!

ORKALARA VİRÜS TEHDİTİ

Virüs alarmı! Orkalar için yeni bir tehlike olduğuna inanılan bu virüsün adı Cetacean morbillivirüs. Uzmanlara göre bu virüs, orkaların hayatı için ciddi bir tehdit.

Kızamık ve köpek distemperine neden olan morbillivirüslerle yakından ilişkili olan solunum yolu patojeni, Doğu Kıyısı’nda bulunan binlerce yunusu halihazırda öldürdü; ancak henüz Kuzeybatı’da görülmedi. 

Orka araştırmacısı ve California Üniversitesi Davis vahşi yaşam veterineri Joe Gaydos: ‘’Bu yeni virüs oldukça ciddi ve kötü huylu, tıpkı zehirli böcekler gibi.’’ ifadelerini kullandı.

Cetacean morbillivirüsü California sularında bulundu. Deniz memelilerin virüsü birbirine bulaştırabildiği ortaya çıktı. 

Virüsün deniz memelileri arasındaki bulaşma şeklini günümüzde tüm dünyayı sarsan COVID-19 pandemisine neden olmuş SARS-CoV-2’ye benzeten Gaydos: ‘’Bu virüsün bulaşımı da tıpkı SARS-CoV-2’nin yarasalardan insanlara bulaşması gibi.’’ şeklinde konuştu.

Güneyli katil balinalar vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu Washington sularında geçirirken, nesli tehlikede olan orkaların varlığı California’nın güneyinde bulunan Monterey Körfezi’ne dek ulaşıyor.

San Juan Adası Balina Araştırma Merkezi’nde biyolog olarak görev yapan Michael Weiss’ın morbillivirüs hakkındaki yorumu ‘’Virüsün orka topluluğu içinde yayılma ve ölümlere sebep olma potansiyeli oldukça yüksek. Bu nedenle bu virüs bizi oldukça endişelendiriyor.’’ şeklinde oldu.

Katil balinalar fazlasıyla sosyal hayvanlar. Çoğunlukla birbirlerine öyle yakın yüzüyorlar ki birinin aldığı nefes aslında bir diğer orkanın verdiği nefesin kendisi olabiliyor. Bu gibi bir ortam, solunum yoluyla bulaşan bir virüsü yaymak için yeter de artar denebilecek kadar elverişli bir ortamdır. 

Weiss endişesini: ‘’Bu virüsün bir balinadan bir başka balinaya bulaşmak için oldukça fazla imkanı mevcut.’’ şeklinde dile getirdi.

Paylaşan heymypet