Akvaryum Suyu Nasıl Değiştirilir?

Akvaryumun ne kadar berrak görünse de biraz karıştırırsan ne kadar çok döküntünün alt tabakada biriktiğine çok şaşıracaksın. Peki akvaryum suyunu nasıl değiştirmek gerekiyor, akvaryum suyu değiştirilirken nelere dikkat etmek lazım? Hepsi yazımızda seni bekliyor.

akvaryum suyu nasıl değiştirilir

AKVARYUM SUYU DEĞİŞTİRME

Akvaryum suyu nasıl ve ne zaman değiştirilir sorusu akvaryum sahipleri için her zaman ön planda olmuştur. Gelin bu soruya birlikte yanıt arayalım. Öncelikle suyun zaman içerisindeki durumu nasıl olur ona bakalım: Balıklarını beslediğinde belirli bir zaman sonra çürümüş yemler akvaryumun alt tabakasında birikir. Ayrıca yüzen dostlarımız idrar veya dışkılarını da akvaryuma bıraktığı için alt tabaka çok karışık bir hal alır. Bu karışıklık su kalitesine etki eder ve nitrat, fostat gibi kimyasalların suyun içinde birikmesine neden olur.

Yine de akvaryum suyu değiştirmen için tek neden bu atıklar değil, suyun pH seviyesini dengede tutmak da çok önemli bir sebep. Balıklarına uygun ve düzenli olarak temizlenmiş suyu vermek onların uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarını sağlayacak ve seninle daha uzun süre vakit geçirecekler.

NİTRAT VE FOSFAT ATIKLARI

Görebileceğin atıkların dışında nitrat ve fosfat gibi yan ürünler de görünmeyen atıklar biriktirir. Bunlar yüzgeçli dostlarımızı hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilecek ve onları strese sokabilecek maddeler. Yüksek nitrat yavru balıkların büyümesini engeller ve üremeleri dahil birçok konuya müdehale eder. İşte bu nedenle suyunu düzenli olarak değiştirmek ve akvaryumu temiz tutmak gerek.

SU DEĞİŞİMİ SIKLIĞI

Akvaryum suyu değişimi denilince en çok sorulan sorular “ Akvaryum suyu nasıl değiştirilir ve su değişim sıklığı nasıl olursa dostların mutlu ve sağlıklı yaşar?” sorularıdır. Bunların cevabı akvaryum büyüklüğüne ve balık sayısına göre değişmekle birlikte en iyi ortalama cevap, her hafta suyun yüzde 10 ila 15’ini değiştirmektir. Eğer akvaryumun büyükse yüzde 20’sini değiştirmek daha uygun olur.  

BUHARLAŞMA DURUMU

Akvaryumlarda zamanla su buharlaşarak azalabilir. Su ekleyerek akvaryumun  suyunun temizlendiğini düşünebilirsin ama akvaryum suyu eklemek asla eskiden biriken atıkları temizlemez. Mutlaka su eklemeden önce akvaryum suyunun yüzde 10 ile 15’ini değiştirmen gerekir.

FAZLA SU DEĞİŞİMİ

Akvaryumlarda su değişiminin yüzde 25’in üzerine çıkması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu durum yüzgeçli dostlarımızın alıştıkları hayata zarar verir ve hayatlarına bile mal olabilir. 

Dikkat etmek gerekiyor, onlar o suyu seviyorlar sadece biraz daha temizini hak ediyorlar 😊 

Paylaşan heymypet