Sürüngenler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Bir ya da birden fazla ev hayvanıyla yaşayıp da tatile çıkarken “Çocukları kime bıraksam?” diye düşünmeyen yoktur. Bazı ev hayvanları birkaç günlüğüne kendi kendilerine kalabiliyor ama uzun seyahatlerde mutlaka bir bakıcıya ihtiyaç doğuyor. Peki ya ev hayvanın sakallı ejder ya da gecko gibi bir sürüngense? İşte “Sürüngenler evde yalnız kalabilir mi?” sorusunun cevabı…

Sürüngenler evde yalnız kalabilir mi

SÜRÜNGENLER YALNIZ KALABİLİR Mİ?

Aslına bakılırsa “Sürüngenler evde yalnız kalabilir mi?” sorusunun tek bir cevabı yok. Bazı türler günlük bakım isterken bazılarını ise belli aralıklarla ziyaret etmek yetiyor.

Her gün taze yeşillik yeme ihtiyacı duyan sakallı ejder gibi türler için, senin yerine her gün gidip küçük dostunun ihtiyaçlarını karşılayacak bir yardımcıya ihtiyacın var. Ancak yılan gibi ayda bir kez yemek yiyen türleri birkaç günlüğüne tek başına bırakmanda bir sakınca yok.

Eğer böcek yiyen bir sürüngenin varsa, böcekleri seyahate çıkmadan önce alıp yeterli yiyecek ve suyla birlikte bir kutuya koyarak bakıcı için hazır etmeni tavsiye ediyoruz. böylece hem böceklerin besin değeri artacak hem de bakıcının işi kolaylaşacak.

Taze yeşillikleri de önceden hazırlayıp ufak poşetlerde buzdolabına yerleştirirsen bakıcını bir zahmetten kurtarmış olursun.

Sürüngenler evde yalnız kalabilir mi

SÜRÜNGENLER EVDE YALNIZ İSE IŞIKLARA DİKKAT!

Spreyleme için su dolu bir şişe ve UVB ve ısıtıcı lambaları için ekstra ampuller de el altında bulunmalı.

Işıkları bir zamanlayıcıya bağlamak da doğru zamanlarda yanıp sönmelerini sağlamak açısından işe yarar. Bütün bunları bir liste halinde yazıp bakıcının kolayca görebileceği bir yere bırakmalısın. Listeye ayrıca acil durumda aranacak veterinerin telefonu gibi bilgileri eklemende de fayda var.

Eğer gideceğin yere karayoluyla ve kendi aracınla gidiyorsan, sürüngen dostunu da yanında götürmek isteyebilirsin. Ancak sürüngeninin ve yaşam alanının büyüklüğüne bağlı olarak bu karar sorunlara da yol açabiliyor. Küçük sürüngenlerle seyahat etmek çok daha kolay. Ancak yolda üşümediklerinden emin ol. Bununla birlikte kamp alanlarının ve elektrik bulunmayan yerlerin sürüngenlerle birlikte tatil yapmak için pek uygun olmadığını da unutma.

Her ne olursa olsun, tatile gitmeden önce sürüngenini mutlaka bir veteriner konrtolünden geçirmeyi unutma çünkü hem senin hem de bakıcının en son isteyeceği şey sen şehir dışındayken hayvanının başına kötü bir şey gelmesidir.

Paylaşan heymypet