Gecko’nun Bayıla Bayıla Yiyeceği Altı Meyve

Gecko’ların büyük çoğunluğu böceklerle beslenen hayvanlardır. Bazı gecko türleri ise böcek de yemekle beraber, asıl meyve ile beslenir. Gecko’lar neredeyse tüm meyveleri yiyebilir ancak küçük dostunun sağlığı için besleyici değeri yüksek meyveleri tercih etmelisin. Peki bunlar hangi meyveler? Ayrıntılar hemen aşağıda…

Meyve ile beslenen gecko türlerinin başında tepeli gecko gelir.

GECKOLARIN SEVDİĞİ MEYVELER

Gecko beslenmesi için en önemlisi kalsiyum açısından zengin meyve çeşitleri. Bununla birlikte meyvelerin yapısında bulunan kalsiyumun fosfora olan oranına da dikkat etmelisin. Çok fazla fosfor tüketimi kalsiyumun emilimini azaltacağından fosfor zengini meyveleri gecko’na vermekten kaçınmalısın. Aşağıda hem kalsiyum/fosfor oranı yüksek hem de gecko’ların sevdiği meyveleri sıraladık. Gecko’ların beslenmesiyle ilgili daha genel bilgilere de buradan ulaşabilirsin.

Yapısında 1 birim fosfora karşılık 4,5 birim kalsiyum bulunan papaya, gecko’n için en besleyici meyvelerden. Hatta gecko’nun beslenmesinin önemli kısmı bu meyveden oluşmalı desek yanlış olmaz. Papaya her ne kadar yumuşak bir meyve de olsa gecko’na vermeden önce püre yapman iyi olur.

İncirin kalsiyum/fosfor oranı ise 2,5’a 1’dir bu nedenle gecko’nun beslenmesinin bir parçası olabilir. Olgun incirleri seçmeye çalış ve çekirdeklerinin sorun olabileceğini düşünüyorsan meyveyi ezip gecko’na vermeden önce bir süzgeçten geçir.

Gecko için meyve seçerken kalsiyum/fosfor oranına dikkat
Gecko için meyve seçerken kalsiyum/fosfor oranına dikkat etmelisin.

GECKO İÇİN MEYVE SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT

1,8’e 1 kalsiyum/fosfor oranıyla portakal da gecko’n için uygun bir meyve. Miktarını abartmamak şartıyla gecko’na portakal da verebilirsin. Ancak kabuğunu mutlaka soyup çekirdeklerini ayıklamalısın.

Ahududunun kalsiyum fosfor oranı da ahududu ile aynı. Üstelik ufak meyveler oldukları için gecko’na kolayca yedirebilirsin. Ancak gecko’na çok fazla ahududu yedirmekten de kaçınmalısın.

Böğürtlenler 1,5’a 1 kalsiyum fosfor oranıyla gecko’ya verilebilecek meyvelerden. Ancak yine miktarı sınırlı olmalı. Bunu bir atıştırmalık gibi düşünebilirsin. Eğer böğürtlenin çekirdekleri gecko’na fazla büyük geliyorsa, daha ufak çekirdekli ahududu daha doğru bir seçenek olabilir.

Son olarak 1,4’e 1 kalsiyum/fosfor oranıyla üzüm de gecko’nun beslenmesi için uygun bir meyve. Gecko’na vereceğin üzümlerin ağzına sığacak kadar ufak olması önemli. Büyük üzümleri ezerek vermen daha doğru olur. Gecko’nun ağzına layık dört böcek cinsini ise buradan öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet