Gecko’nun Ağzına Layık Dört Böcek Cinsi

Gecko’ların nasıl beslenmesi gerektiği, hayatını bu sevimli hayvanlarla birlikte geçirmeyi planlayan birçok kişinin merak ettiği konuların başında geliyor. Evde beslenebilen gecko cinslerinin büyük çoğunluğu böceklerle, bazıları ise meyveler ve böceklerle besleniyor. Peki hangi böcekler gecko’lar için uygun? İşte cevabı…

Gecko böcek yer mi? Gecko için uygun böcek türleri

GECKOLARIN SEVDİĞİ BÖCEKLER

Cırcır böcekleri, sadece gecko’lar için değil, böcekle beslenen birçok sürüngen için en uygun besin kaynaklarının başında geliyor. Diğer birçok böceğe kıyasla çok daha besleyici olan cırcır böcekleri bu nedenle çok sağlıklı seçenekler.

Cırcır böceklerinin vücutlarının yüzde 20’si protein, yaklaşık yüzde 7’si ise yağdan oluşuyor. Üstelik bu böcekleri çeşitli gıda takviyeleriyle besleyip gecko’n için besleyici değerlerini de artırabilirsin.

Ancak gecko’n için cırcır böceği satın alırken boyutlarına dikkat etmelisin. Çok büyük boy böcekler gecko’nuzun boğazına takılıp boğulmaya yol açabilir. Gecko’nu nasıl beslemen gerektiğine dair kafan karışıksa bu rehberden faydalanabilirsin.

GECKO İÇİN UN KURDU UYGUN BİR BÖCEK

Un kurtları da gecko’ların beslenmesi için çok uygun böcekler. Üstelik bakımları da cırcır böceklerine kıyasla çok daha kolay. Üstelik sesleri de çıkmadığı için evde un kurtlarıyla yaşamak cırcır böceğinden daha kolay olacaktır.

Gecko için böcek satın alırken boyutlarına dikkat etmelisin.
Gecko için böcek satın alırken boyutlarına dikkat etmelisin.

Gecko’nun beslenmesine uygun bir diğer böcek de balmumu kurtları. Ancak bu kurtların vücutlarında yağ oranı oldukça yüksek olduğu için gecko’na verdiğin balmumu kurdu miktarını sınırlaman gerekiyor. Bu kurtları bir nevi atıştırmalık olarak düşünebilirsin. Özellikle iştahsız ve kilo alması gereken gecko’lar için çok uygun olan balmumu kurtları küçük dostunu kısa sürede sağlığına döndürecektir.

Arjantin hamam böceği olarak da bilinen Dubia hamam böceklerini de gecko’na güvenle yedirebilirsin. Besin değeri itibarıyla cırcır böceklerine iyi birer alternatif olan Dubia hamam böcekleri, sessiz olmaları ve kolayca üremeleri de tercih nedenleri arasında.

Son olarak gecko’nun tek tip beslenmeden kolayca sıkılabileceğini unutmamalısın. Bu nedenle birden fazla böcek türünü aynı anda gecko’na vermen, hem dengeli beslenmesini sağlar hem de yediklerinden sıkılmasını önler. Meyve yiyen gecko’ların hem tadını seveceği hem de besininden faydalanacağı meyveleri ise buradan öğrenebilirsin.

Paylaşan heymypet