Sakallı Ejderimi Nasıl Beslemeliyim?

Sakallı ejderler son yıllarda oldukça popülerleşen ev hayvanlarından. Günümüzde birçok kişi hayatını paylaşmak için bu sevimli kertenkele türünü seçiyor. Sen de onlardansan, bir sakallı ejder sahiplenmeden önce bilmen gereken bazı şeyler var. Bunların başında da beslenme geliyor. Sakallı ejder bakımında yeniysen aşağıdaki ipuçlarımızı sakın kaçırma…

Sakallı ejder ne ile ne kadar beslenmeli?

SAKALLI EJDER BESLENMESİ

Sakallı ejder ne yer merak ediyor musun?Söyleyelim; sakallı ejder hem bitkisel hem de hayvansal besinler tüketebilen bir canlı. Ancak beslenmesinde bitkisel ve hayvansal yemlerin oranı sakallı ejderin yaşına göre değişiyor. Sakallı ejderine nasıl su içirebileceğini de buradan öğrenebilirsin.

Yavru ve genç sakallı ejderlerin beslenmesinde hayvansal yemler yüzde 80 yer tutarken yetişkin sakallı ejderlerde bu oran sadece yüzde 20. Sakallı ejderin beslenmesinin geri kalanının ise çeşitli sebze ve meyvelerden oluşması gerekiyor.

Sakallı ejderlerin tüketebileceği hayvansal gıdaların başında böcekler ve kurtlar geliyor.

Sakallı ejderin beslenmesinin parçası olabilecek türler arasında hamam böceği, ağustos böceği, un kurdu, ipek böceği tırtılı, çekirge ve cırcır böceğini sayabiliriz. Ancak bu hayvanların çok büyük olmamasına dikkat etmelisin. Büyüklüğü tespit etmenin kolay bir yolu sakallı ejderin iki gözünün arasındaki mesafeyle kıyaslamak. Sakallı ejderin bu aralıktan daha büyük olan hayvanları yutmakta zorlanır. Yetişkin sakallı ejderler bu sorunla daha kolay başa çıkabilir ama yine de sakallı ejderine mama verdiğinde çiğneyip yutma sürecini dikkatle gözlemlemeni tavsiye ediyoruz.

Sakallı ejderine vereceğin böcekler iki gözünün arasındaki açıklıktan daha büyük olmamalı.
Sakallı ejderine vereceğin böcekler iki gözünün arasındaki açıklıktan daha büyük olmamalı.

SAKALLI EJDER NE KADAR BÖCEK YER?

Peki sakallı ejderine ne kadar böcek vermelisin? Bu sorunun cevabının dostunun yaşına göre değiştiğini söylemiştik. Örneğin Dubia hamam böcekleri söz konusu olursa;

— Yetişkin bir sakallı ejderin boyu 5 santimetre civarında olan Dubia hamam böceklerinden her gün 3-5 tane

— Genç yetişkin bir sakallı ejderin boyu 2,5 santimetre civarında olan Dubia hamam böceklerinden günde 2 kez 8-10 adet

— Yavru bir sakallı ejderin boyu 1-1,5 santimetre civarında olan Dubia hamam böceklerinden günde 25-50 adet

— Yumurtadan yeni çıkmış bir sakallı ejderin 0,5-1 santimetre civarında olan hamam böceklerinden günde 25-50 adet yemesi gerekir.

Hindiba ve karahindiba sakallı ejderin yiyebileceği bitkilerden.
Hindiba ve karahindiba sakallı ejderin yiyebileceği bitkilerden.

SAKALLI EJDER HANGİ SEBZELERİ YİYEBİLİR?

Gelelim sakallı ejderinin tüketmesi gereken bitkisel besinlere… Sakallı ejderler insanların yediği tüm sebze ve meyveleri yiyebilir. Ancak bu tüm sebze ve meyveleri sakallı ejderine verebileceğin anlamına gelmiyor.

Seçebileceğin en güvenli bitkiler tere, roka, hindiba, karahindiba, taze fasulye, brokoli, tatlı patates ve rendelenmiş sakız kabağıdır. Pancarı da sakallı ejderine bir atıştırmalık ya da ödül maması olarak azar azar verebilirsin.

Öte yandan ıspanağı kalsiyum emilimini, lahanayı ise hormon üretimini etkileyebileceği gerekçesiyle, soğan sarımsak gibi sebzeleri ise asitli oldukları için sakallı ejderine vermekten kaçınmalısın.

Sakallı ejdere meyve verirken dikkatli olmalısın.
Sakallı ejdere meyve verirken dikkatli olmalısın.

SAKALLI EJDERE HANGİ MEYVELERİ VEREBİLİRİM?

Meyveler söz konusu olduğunda ise çok fazla aşırıya kaçmamalısın. Muz, elma, şeftali, karpuz, armut gibi meyveleri soyduktan sonra, erik, kiraz, üzüm gibi meyveleri de çekirdeğini ayıklayıp sakallı ejderine verebilirsin.

Ancak meyvelerin çabuk çürüdüğünü de aklından çıkarma. Bu nedenle sakallı ejderinin mama kabına bıraktığın meyveleri sık sık kontrol etmelisin. Çürümeye başlayan meyveler sakallı ejderine zarar verebileceğinden mama kabında durması sakıncalıdır.

Paylaşan heymypet