Evini Bir Ginepig İle Paylaşmadan Önce Bilmen Gereken 6 Önemli Detay

Evini bir ginepigle paylaşmak mı istiyorsun? Ginepigler sana ev arkadaşlığı yapabilecek sevimli mi sevimli hayvanlar. Yine de bir ginepigle evini paylaşmaya başlamadan önce onlar hakkında bilmen gereken 6 önemli ayrıntıyı şöyle bir gözden geçirmende fayda var.

GİNEPİGLER İLE YAŞAM

Ginepiginle ev arkadaşlığınız uzun yıllar sürecek

Ginepigler, her ne kadar bir köpek ya da kedi gibi uzun yıllar yaşamasa da yaşam sürelerinin az sayılamayacağını söyleyebiliriz. Bir ginepig ortalama 5-7 yıl arası yaşar. Bu da demektir ki ev arkadaşlığınız uzun yıllar sürecek. Hazırlıklı ol!

Ginepigler sosyal canlılardır

Ginepigler sosyal canlılar. Bir başka ginepigle beraber yaşamak onlar için en iyisi olur. İstenmeyen gebeliklerle uğraşmamak için iki ginepig alacaksan ikisinin de aynı cinsiyetten olmasında fayda var. Bazı hayvanların karakter farklılıkları nedeniyle anlaşamayacağı ihtimalini de unutma. Ginepiglerinin arasında yaşanabilecek olası sorunları önlemek için, onları yavruyken tanıştırmak en doğrusu olacaktır; ancak elbette yetişkin ginepigler de tanıştırılma süreçlerine gerekli özen gösterilirse gayet iyi anlaşabilirler. Karar senin, iyi düşün!

Ginepigler büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar

Ginepigler rahatça hareket edebilecekleri geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Dışarda ‘’ginepig kafesi’’ adı altında satılan pek çok kafes, maalesef ginepigler için boyut olarak uygun değil. Evde ginepig kafesi yapımı oldukça basit bir iş. Ginepigine içinde rahat hareket edebileceği bir kafesi kendi ellerinde yapabilirsin!

Ginepigler sessizdir… Bazen

Ginepigler ödül maması istediklerinde veya ilgisizlikten bunaldıklarında hırıltı ya da ıslık benzeri sesler çıkarırlar. Çıkardıkları sesler komşuları rahatsız edecek boyutta olmasa da yüksekliğiyle seni şaşırtabilir. Eğer sevdiklerinle yiyeceğin bir akşam yemeğinin ya da öğleden sonra şekerlemelerinin bölünmesinden hoşlanmıyorsan, ginepigler sana uygun arkadaşları olmayabilir.

Ginepigleri evcilleştirmek kolaydır

Ginepigler başta gergin ya da ürkek olsalar da ilgini düzenli olarak gösterdiğinde evcilleşmesi kolay hayvanlar. Dikkatli bakım şart ve çocuklara ginepiglerle oynadıkları esnada kesinlikle göz kulak olunmalı. Her ne olursa olsun ginepigler ısırmaya eğilimli hayvanlar değiller.

Ginepigler C vitaminine ihtiyaç duyarlar

Ginepigler, kendi kendilerine C vitamin üretemeyen sayılı hayvanlardan biri. Bu da demek oluyor ki C vitaminini beslenerek almaları gerekiyor. Taze yiyeceklerle ve samanla beslenme en doğrusu; ancak ginepiglerine C vitamini takviyesini tabletle yapmayı tercih edenler de var. Sen de bu yolu tercih edersen, tableti ginepiginin suyunda eriterek vermen en doğrusu.

Paylaşan heymypet