Konuşan Kuş Türleri. Konuşkan Bir Ev Arkadaşı Aranıyorsa Buraya Bakın!

Ev arkadaşı mı arıyorsun? O halde sana, hem konuşabilen hem uçabilen hem de ev yaşantına kolayca adapte olabilecek harika bir ev arkadaşı listesi hazırladığımızın müjdesini vermek isteriz! Bu sevimli canlıları çok seveceğinden şüphemiz yok! Umarız bir an önce tanışır, kaynaşırsınız!

KONUŞKAN KUŞ TÜRLERİ

Konuşan kuş türlerini araştırıyorsan ve evde yalnız kalmaktan sıkıldıysan; sıkıntını paylaşacak sesiyle gününü neşelendirecek bir ev arkadaşı arıyorsan bu yazı senin için! İşte konuşma becerisi en yüksek kuş türler…

AFRİKA PAPAĞANLARI

konuşan kuş türleri         

Afrika papağanı, konuşabilen kuş türlerinin en akıllılarından biri olarak görülüyor. Sahra altı Afrika, Madagaskar ve Arap Yarımadası’na özgü bu türe ait papağanların büyük bir çoğunluğu, başlarında ve vücütlarının diğer bölgelerinde gri tüylere ağırlıklı olarak ise yeşil tüylere sahipler.

Konuşabilen en meşhur Afrika papağanı Jako. Türdeşlerinden farklı olarak Jako papağanlarının tüyleri tamamen gri oluyor. Diğer Afrika papağanları da eğitildikleri takdirde konuşma becerisi kazanabiliyor ancak yine de dünyada en iyi konuşma becerisine sahip olan kuşlar Jakolar olarak kabul ediliyor.

AMAZON PAPAĞANI

konuşan kuş türleri

Amazon papağanları, ABD, Meksika ve Karayipler’e özgü geniş bir kuş türü. Çoğu Amazon papağanının başında ve gövdesinde sarı, kırmızı ya da mavi desenli yeşil tüyler bulunuyor. Oldukça uzun süre yaşayan Amazon papağanlarının ortalama yaşam süresi 60 ila 100 yıl arasında değişiyor. Bu türün çoğu üyesi eğitildiğinde konuşan kuş olarak kalmayıp aynı zamanda ses tonlarını da taklit edebiliyor.

MUHABBET KUŞLARI

Muhabbet kuşları, Avusturalya’nın kurak çöllerinin iç kısımlarından ülkemiz dahil tüm dünyaya yayılmış bir kuş türü. Doğal ortamlarında muhabbet kuşları sarı renkte bir kafaya, yeşil-gri tüylere sahip. Mavi veya gri gibi diğer renk varyasyonları ise insanlar tarafından kafeslerde yetiştiriliyor. Muhabbet kuşlarının yaşam süresi genellikle 5 ila 8 yıl arasında değişse de 15-20 yıl yaşadığı bilinen muhabbet kuşları da var. Muhabbet kuşları, en iyi konuşan kuş türlerinden başında yer almasa da konuşkan bir arkadaş sayılabilir.

SULTAN PAPAĞANI

Sultan papağanı, Avustralya’nın sulak alanlarına ve çalı habitatlarına özgü bir kuş türü. Bu tür kuşlar çoğunlukla sarı bir kafaya, kırmızı yanaklara ve gri tüylere sahip oluyor. Sultan papağanlarının en ayırt edici özelliği kafalarında bulunan ve duygu durumlarını belli etmek için kullandıkları ibikler. İbik yükseldiyse kuş tetikte; düzleştiyse sinirli ya da savunmacı anlamına geliyor. Sultan papağanlarının ortalama yaşam süreleri 15 ila 25 yıl arasında olmakla birlikte, bazıları 30 yıla kadar yaşayabiliyor. Sultan papağanları, genel olarak konuşma becerisi yüksek kuşlar ancak beklentin kuşunun hızlı ve kolayca konuşmasını sağlamak ise dişi yerine erkek bir Sultan papağanı arkadaş edinmeni tavsiye ederiz.

Paylaşan heymypet