Evcil Kuşlar Ne Kadar Yaşar?

Yeni bir yavru kuş evlat edindiysen, genellikle yeni evcil hayvanınla mutlu yıllar geçirmeyi beklersin. Evcil kuşların yaşamları, sahiplerinin kontrolü dışında olan çeşitli faktörlere bağlıdır. Peki evcil kuşlar ne kadar yaşar?

Türler

Kuşunun ömrünü belirleyen ilk faktör, onun türüdür. Kuşların oldukça uzun süre yaşadığı doğru olsa da, bazıları diğerlerinden daha uzun yaşar. Örneğin muhabbet kuşu ve sultan papağanı gibi kuşlar, ihtiyaçlarının karşılanması ve iyi bakılması koşuluyla esaret altında 20 yıla kadar yaşarlar. Bu, genel olarak, optimum koşullar altında esaret altında yaklaşık 100 yıl yaşayabilen Amerika papağanı gibi diğer büyük papağan türlerinden çok daha kısa bir ömre sahip olacakları anlamına gelir. Bu, kuşun biyolojik yapısına dayanmaktadır.

Çevresel faktörler

Tabii ki, bireysel kuşların yaşam süreleri göz önüne alındığında çevresel faktörler her zaman devreye girer. Kuşunun dolu ve mutlu bir yaşam sürmesi için mümkün olan en iyi şansa sahip olduğundan emin olmak için, evcil hayvanının sağlığına yönelik çevresel riskleri kontrol etmek için elinden geleni yapmalısın. Aşağıdaki ipuçlarını kullanmak, kuşunun hem nitelik hem de nicelik olarak hayattan en iyi şekilde yararlandığından emin olmana yardımcı olur:

İyi hijyen uygula:

Temel hijyen kurallarını uyguladığından emin olmak, kuşunun bakteriyel veya viral enfeksiyon ve hastalık riskini büyük ölçüde azaltacak ve kuşunun tüm ömrünü senin bakımında yaşayabilmesi için daha büyük bir şansla sonuçlanacaktır. Bu, evcil hayvanına dokunmadan önce ellerini yıkamayı, kafesini temiz tutmayı ve hasta olduğunda kuşunla teması kısıtlamayı içerir.

Sağlıklı beslenme:

Beslenme, bir insan için olduğu kadar evcil bir kuşun sağlığı için de önemlidir. Kuşuna sağlıklı, taze yiyeceklerle dolu çeşitli bir diyet sağlamak, vücudu desteklemek için doğru vitamin alımını almasını ve hastalıklara karşı doğal bir bağışıklık oluşturmasını sağlayacaktır.

Evin “Kuşlara Karşı Korumalı” olmalı:

Uygun güvenlik önlemlerinin alınması, kuşunun tüm ömrünü senin bakımında yaşayacağından emin olmak için uzun bir yol kat edecektir. Bu, kuşunun evcil hayvanına zarar verecek maddelere veya durumlara girme tehlikesi olmadan oynayabilmesi ve egzersiz yapabilmesi için evinde kuş için güvenli alanlar yaratmanın yanı sıra uçup gitmeleri ve diğer şeyleri önlemek için kanat kırpma gibi şeylere dikkat etmeyi içerir. Bir insan için bariz görünmeyecek kuşları için birçok ev tehlikesi vardır. Bu nedenle evcil hayvanını kazalardan ve yaralanmalardan korumak için yapabileceğin her şeyi yaptığından emin olmak için bol miktarda araştırma yap.

Düzenli veteriner kontrolleri:

Kuşun sağlıklı görünüyorsa, veterinerle yıllık muayeneyi atlamak cazip gelebilir. Ancak kuşun iyi görünse bile düzenli olarak onu değerlendirmeye götürmen çok önemlidir. Kuşlar hastalıkları ve yaralanmaları gizlemede çok iyidirler. Vahşi doğada bunu yapmak zorundadırlar. Herhangi bir zayıflık belirtisi onları bir yırtıcının hedefi haline getirecektir. Bu nedenle doğa, kendilerini iyi hissetmediklerinde hastalıklarını maskelemede çok iyi olmaları için evrimleşmelerine neden olmuştur. Eğitimli ve kalifiye bir kuş veterineri, kuşunun gözden kaçırabileceğin bir sağlık sorunu yaşıyor olabileceğine dair ince sinyalleri algılayabilir. Bu nedenle kuşunun uzun ve tatmin edici bir yaşam sürmesini sağlamak için veteriner randevularına uymak zorunludur.

Paylaşan heymypet