Bir Köpeği Sevmek İnsan Beyninde Neler Uyarır?

Bir köpeği evinde beslemek için birçok neden var. Köpek arkadaşlığının kullanımları değişir. Bazı çalışan köpekler, çobanlık gibi beceriler sağlarken, hizmet köpekleri duygularını düzenlemene veya yaklaşmakta olan bir tıbbi bölüm hakkında seni uyarmana yardımcı olabilir. Çoğu insan köpekleri koruma yetenekleri için tutar. Birkaç araştırma, bir köpeğe sahip olmanın kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor. Köpeklerin yapabileceği başka bir şaşırtıcı şey, beyin kimyan üzerinde olumlu bir etkiye neden olmaları. Gelin birlikte bir köpeği sevmek insan beyninde neler uyarır bakalım!

Gerçek Bir Köpeğin Yerine Hiçbir Şey Geçemez

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden Rahel Marti liderliğindeki araştırmacılar, köpeklere dokunmanın ve hatta onları izlemenin beynin prefrontal korteksinde (geri bildirim döngülerinin ve bağlantılarının yer aldığı alan) daha yüksek aktivite seviyelerine yol açtığını bildiriyor. PLOS ONE’da yayınlanan çalışma, bu etkinin köpekler ortamdan ayrıldıktan sonra bile devam ettiğini gösteriyor. Bulguların hayvan destekli klinik tedavi için etkileri var. Terapi köpeklerini besleyen birçok kişi, köpeklerinin yıllardır sahip olduğu faydalardan bahsediyor.

Araştırmada araştırmacılar, kızılötesi nörogörüntüleme teknolojisi ile beynin prefrontal korteksindeki aktiviteyi ölçtüler. 19 katılımcının her biri bir köpeğe baktı. Aynı köpekle bacaklarına yaslandı ve bir köpeği evcilleştirdi. Ayrıca, köpeklerin sıcaklığına ve ağırlığına uyacak şekilde ısıtılmış bir su şişesiyle doldurulmuş bir aslan oyuncağı ile yaptılar. Sonuçlar, katılımcılar gerçek köpeklerle etkileşime girdiğinde prefrontal beyin aktivitesinin en yüksekte olduğunu gösterdi. Bir diğer önemli fark, insanların gerçek köpekle her etkileşime girdiğinde prefrontal beyin aktivitesinin artmasıydı. Bu, doldurulmuş aslanla ardışık etkileşimlerde gözlenmedi. Bu da yanıtın aşinalık veya sosyal bağ ile ilgili olabileceğini gösteriyor.

Köpeklerin Hayatımızdaki Faydaları

Köpeklerin hayatımızdaki yararları hakkında yapılacak araştırmalar olsa da, köpek arkadaşları olan çoğu insan sana memnuniyetle hayatlarının bir köpekle şüphesiz daha iyi olduğunu söyleyecektir. Çoğumuzun profesyonel olarak eğitilmiş terapi hayvanları olmasa da bu, yavrularımızın en iyi hayatlarımızı yaşamamıza yardımcı olamayacağı anlamına gelmez. Evcil hayvanınla rahatlamak ve ona sarılmak için biraz zaman ayırmak stres seviyeni azaltmana yardımcı olur. Köpekler duygularımızı okuyabilir ve bizi rahatlatacak şekillerde yanıt vererek yardımcı olur. Ek olarak, amacımız bu olsa da olmasa da, köpeğinin egzersizi için bir program tutmak, aktif ve fiziksel olarak sağlıklı kalmana yardımcı olur!

Paylaşan heymypet