Kedin Neden Zayıflıyor?

Kedinin son zamanlarda zayıfladığını mı fark ettin? Tüm beslenme rutinleri aynı şekilde devam ettiği halde kedin neden zayıflıyor? Acaba altında yatan bir sağlık sorunu mu var? Tüm ihtimalleri derlediğimiz bu içeriğimiz sana çok yardımcı olacak!

Kedin Neden Zayıflıyor

 

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, kedinin kilosu yavruluktan yetişkinliğe geçtikleri dönemde azalması normal. Sonuçta daha fazla enerji tüketiyorlar ve büyüyorlar. Ancak kedin aniden zayıflamaya başladıysa, altta yatan ciddi bir sorun olabileceğinden bu konuyu açıklığa kavuşturman gerek. Dolayısıyla sana veteriner yolu göründü. Umarız sadece iştahıyla alakalı bir durumdur ancak biz yine de senin için detaylı ele almak istedik.

Sindirim Bozuklukları Sebebiyle Zayıflaması

Patili dostlarımızın sindirim sistemlerinde meydana gelen bozukluklar; özellikle ağrı ve iritasyon varsa, iştah kaybına neden olabilir. Dolayısıyla kediler yemek yemeyi dahi reddeder. Sindirim bozuklukları arasında inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH), bağırsakta flora dengesizliği, besin alerjileri veya ince bağırsağın işlevsel problemleri yer alabilir. Eğer zayıfladığını fark edersen emin olmak için fiziki bir kontrol yapabilirsin. Tek yapman gereken kedin ayaktayken ellerinle karnını sarman ve kaburga kemiklerini hissedip hissedemediğine bakman.

Sitemik Hastalıklar Sebebiyle Zayıflaması

Kronik böbrek hastalığı, hipertiroidizm veya diyabet gibi sistemik hastalığı olan kedilerde kilo kaybı belirtileri görülebilir. Tabi bu saydığımız hastalıkların tamamında kilo kaybı olacak diye bir şey yok. Çünkü her kedinin bağışıklık sistemi ve hastalıkları geçirme süreçleri farklıdır. Yalnızca belirtilerden biri olabileceğinden seni aydınlatıyoruz. Yine en doğru sonucu veteriner kontrolü verecektir.

Karaciğer Hastalıkları Sebebiyle Zayıflaması

Kediler genellikle karaciğer sebebiyle bir rahatsızlık geçirdiklerinde, hastalık ileri seviyeye gelene kadar gözle görülür klinik belirti göstermezler. Ancak kilo kaybının yanı sıra bu hastalıkları anlamanı sağlayacak farklı belirtiler de var. Bunlar;

  • Uyuşukluk
  • Kusma
  • İştahsızlık

Kedin Neden Zayıflıyor

Parazit Sebebiyle Zayıflaması

Bazı parazitler, kedinde kilo kaybına neden olabilir. İki tür; Giardia ve Coccidia, su kaybına ve kilo kaybına yol açabilecek ciddi ishale neden olur.  Eğer kedine parazit bulaştığından şüpheleniyorsan, veteriner hekime danışmalısın. Sonuçta en iyi tavsiyeyi sana onlar verecektir.

Aşırı Tüy Yutması Sebebiyle Zayıflaması

Kediler, vücut ısılarını düzenleyen ve tüylerini ve derilerini temiz tutan bakımları için ciddi zaman harcarlar. Bununla birlikte, tüyleri sindirim sistemleri aracılığıyla düzgün bir şekilde atılmazsa tüyler birikerek tüy yumağı oluşturabilirler. Bu keçeleşmiş tüy topakları, yenilenlerin çıkarılmasına, kabızlığa, yutak tıkanıklıklarına, iştah kaybına ve sonunda kilo kaybına yol açabilir.

Vitamin Eksikliği Sebebiyle Zayıflaması

Derinin pullanıp dökülmesi, alopesi ve tırmalama gibi dermatolojik sorunların yanı sıra kilo kaybı, gastrointestional hastalıkla veya dengesiz bir diyet ile beslenildiğinde ortaya çıkan B vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Bu vitamin suda çözünebilir ve vücutta depolanamaz; bu nedenle, kedinizin diyeti sağlıklı tüylerin ve derinin korunmasına yardımcı olacak B vitamini kompleksi içermelidir.

Kedin, tam ve dengeli olmayan bir diyet ile besleniyorsa, vitamin ve diğer besin eksiklikleri açısından risk altında olabilir.

Senin kedin de yakın zamanda aşırı zayıfladı mı? Altında yatan sebebi umarız öğrenebilmişsindir. Bizlerle de paylaşıp diğer okurlarımıza yardımcı olmak istersen, deneyimlerini çok merak ederiz.

Paylaşan heymypet