En Popüler Japon Balığı Türleri

Japon balığı denilince ilk akla gelen tombik turuncu arkadaşlarımız yalnız değiller; aslında 200’den fazla Japon balığı türü var!

Konu akvaryum balıklarına gelince, muhtemelen Japon balıkları kadar çeşit sunan bir balık daha yoktur. Japon balığı türleri renk, desen, yüzgeç ve vücut şekilleriyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Dostlarımızın bazıları narindir ve ev akvaryumlarına uygunlardır. Bazıları ise açık hava havuzlarında yaşayabilecek kadar dayanıklıdır. Biz de ülkemizde en bilindik japon balığı türleri arasından bir kaçını derledik.

Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı

yelpaze kuyruklu japon balığı

Herhalde ülkemizde görmeye en alışık olduğumuz Japon balığı kendisi. Bu balıklar yumurtaya benzer bir vücut şekline ve ayrık kuyruk yüzgeçlerine sahiptir.

Yelpaze kuyruklular ile ilgili ilginç bir bilgi: Bilim insanları, onların ilk olarak 1400’lü yıllarda Çin’in Ming Hanedanlığı’nda üretildiğini düşünüyor.

Ryunkin Japon Balığı

ryukin japon balığı

Yelpaze kuyruklu japon balıklarına ne kadar benzediklerinin farkındayız. Ama onlardan ayrı olarak Ryukin’lerin yüzgeçlerini taşıyan büyük sırt hörgüçleri vardır. Tül ya da kelebek kuyruklu; metalik, kırmızı, beyaz ya da turuncu renklerde karşımıza çıkarlar.

Oranda Japon Balığı

orando japon balığı

Oranda’lar yelpaze kuyruklulara benzese de başlarında şapka benzeri bir başlık vardır. Vücutları  tombiktir ve yumurtayı andırır. Sırt yüzgeci haricindeki tüm yüzgeçleri çiftler halindedir. Siyah ve turuncu renkte olabilirler ama en popülerleri resimde gördüğünüz kırmızı başlıklı beyazlardır.

Siyah Teleskop Balığı

siyah teleskop balığı

Bu türün diğer japon balıklarının aksine pulları parlak değil, kadife görünümlüdür. Doğduklarından itibaren onlar büyüdükçe gözleri de dışa doğru çıkmaya başlar. Dayanıklı sayılabilecek Japon balığı türleri arasındadır fakat gözleri hassas olduğundan ve çok iyi göremediklerinden özenli bakım gerektirirler.

Comet Japon Balığı

comet japon balığı

Comet’ler Japon balığı türleri arasındaki en dayanıklılardan biridir. Doğru koşullarda ilgilenildikleri sürece boyları 30 cm’e kadar ulaşmaktadır. 15 yıla kadar yaşayabilmeleri de cabası! Yavruyken cinsiyetlerini belirlemesi neredeyse imkansızdır. Ancak yetişkinlik dönemlerindeki boyutlarına bakarak ayrılabilirler çünkü erkekleri daha narin ve ince yapılıdır.

Shubunkin Japon Balığı

shubunkin japon balığı

Süs havuzlarında beslenebilecek kadar dayanıklı balıklardır. Vücutlarının benekli ve birkaç rengi aynı anda barındırmasından dolayı diğer japon balıklarından ayrılırlar. Bu renkli arkadaşlarımız üstlerinde turuncu, sarı, siyah, mor, gri, kırmızı ve beyaz taşıyabilirler. Ama en değerlileri nadir bulunan mavi Shubunkin’lerdir.

Hepsi de suyun içinde büyüleyici görünmüyor mu?

Paylaşan heymypet