Mersin’de 81 Üyeli Aile: 53 Köpek, 27 Kedi ve 1 Kocaman Kalp!

Sokak hayvanlarını hepimiz seviyoruz ama Hayriye Özyurt, bu sevgiyi birkaç boyut öteye taşımış… 80 hayvanla birlikte yaşamak nasıl bir his acaba? Bu koca yürekli kadının hikayesini dinleyince bu sorunun yanıtını alabiliriz herhalde!

Mersin’de 81 üyeli aile
Fotoğraf: Mersin Büyükşehir Belediyesi

Mersin’de 81 üyeli bir aile var ki, dillere destan… Hayriye Bozkurt ve baktığı 80 candan bahsediyoruz elbette. Bu güzel kalpli insanın hikayesi ise bir yandan sıradan, bir yandan da oldukça ilginç. 30 yıl Mersin’de yaşayan kadın, tam 20 yıl önce ilk kedisini sahipleniyor. Sonra da evine dönerken bir yavru köpekle karşılaşıyor. Karşılaşış o karşılaşış, köpeği kucakladığı gibi evine götürüyor. Devamında ise yavaş yavaş sahiplendiği hayvan sayısı artmaya başlıyor. Ta ki ‘Ayıcık’ ismini verdiğini köpeği ve kedilerini de alıp Kızkalesi Mahallesi’ndeki 2 dönümlük araziye taşınana kadar.

HAYRİYE ÖZYURT 80 EVLAT EDİNDİ

Hayriye Özyürt, taşındığı bu arazide hiçbir sokak hayvanını geri çevirmedi. O kocaman kalbine 80 patili dostumuz sığdı ve daha da sığabilirdi. Bunca hayvanla birlikte yaşamanın verdiği mutluluğu, “Sabah kalktığım zaman herhalde en mutlu insan ben oluyorum, önce güzel öpücüklerle bir uyandırılıyorsun, seviliyorsun. Onlara gönüllü anne oldum. Onlarla birlikte hayat sürdürüyoruz.” diyerek ifade etti Hayriye Özyurt.

Peki emekli kadın bu kadar hayvana bakarken maddi durumunu nasıl idare ediyor?

Mersin’de 81 üyeli

Özyurt, ”İki kadın arkadaşım daha var. Hepimiz el birliği yapıyoruz. Ne elektriği, ne suyu, ne televizyonu arıyorum, hiç bir şey umurumda değil. Sabah kalktığım zaman herhalde en mutlu insan ben oluyorum. Emekli maaşımı buraya harcıyorum. Yetmiyor kredi çekiyorum buraya harcıyorum. Burası kocaman bir besleme noktası. Büyükşehir’in desteği olmadan yapmam mümkün değil. İlacıma yetişiyorlar, mamama yetişiyorlar, yine bir branda-palet desteği gerektiğinde, malzeme konusunda desteğe yetişiyorlar ya da hastam olduğunda yetişiyorlar.” dedi.

Hayvansever, aynı zamanda hayvan bakımı ile ilgili bazı değerli yorumlarda da bulundu: “Köpek çok büyük özveri istiyor. Kendi çocuğun nasılsa köpeğe verdiğin bakım, özen o şekilde. Ve onlara bakacak olan kişi, bir daha hayatına onları bırakmayacak şekilde alacak. Çünkü onlar sana alıştı mı artık, onların her şeyi sensin”

Sokaktaki dostlarımıza böylesine sevgi dolu ve özverili bir biçimde sahip çıkan herkese kocaman teşekkürler. Eğer yakın bir yerdeysen Mersin’de 81 üyeli aileye yardım etmeyi de düşünebilirsin, ne dersin?

Paylaşan heymypet