Kediler Neden Mırıldar?

“Mutludur, keyfi yerindedir.” demek ilk düşündüğümüz şey ama kediler için aslı bu kadar da basit değil. Mırıldamalarının hem onlar için hem de biz ebeveynler için ne kadar şifalı, biliyor musunuz? Kucağınızdan hiç bırakmak istemeyebilirsiniz onu

kediler neden mırıldar?

“Kediler neden mırıldar?” diye sormayan kimse yoktur herhalde. Bunun birine gülümsememiz ya da bir köpeğin çılgınlar gibi kuyruğunu sallaması kadar basit olduğunu düşünebilirsiniz. Ama işin aslı dostlarımız için çok daha derin.

Kediler sadece mutlu olduklarında değil, stresli ya da korktuklarında da mırıldanırlar. Mırıldanma dostlarımız için yalnızca bir iletişim yöntemi değil. Aynı zamanda bir savunma mekanizması ve de sakinleşme yolu. Bir kedinin mırlamasının düşük frekansı, vücutlarında nefes almayı kolaylaştıran, yaraları iyileştiren ve kas inşa eden bir dizi titreşime neden olurken, onlar için adeta bir ağrı kesici işlevi görür. Doğdukları andan itibaren mırıldanan dostlarımız, bebekken kör ve sağır oldukları dönemde de anneleri ve kardeşleriyle iletişim kurmak için bu titreşimleri kullanırlar.

Dostlarımızın mırıldamasının bizim için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Kedisiyle düzenli vakit geçiren, onun mırıldamalarını dinleyen ebeveynlerin kalp krizi geçirme riski %40 daha düşük! Araştırmalara göre kedilerin mırıldamasının bizim kan basıncımızı düşürüyor.

Kediler Nasıl Mırlar?

Araştırmalar, dostlarımızın ses tellerini, kaslarının hareket ettirdiğini ve nefes alıp verirken havanın titreyen kaslara çarpmasıyla da mırıltıyı çıkardığını göstermiştir.

Muhtemelen kükreyebilen kedilerin mırıldayamadığını, mırıldayan kedilerinse kükreyemediğini bilmiyordunuz. Evet! Çünkü kükreyebilen kedilerin ses telleri arasında esnek bir kemik bulunur. Evcil kedilerdeyse bu kemik tamamen sertleşmiştir. Bu, büyük kedilerin derin, kükreyen bir ses çıkarmasına izin verir, ancak bizimkilerin sadece nefes alıp verirken hava titreşimlerine izin verir.

Kedilerin dilini inceleyen, miyavlamalarının ve mırıltılarının anlamlarını araştıran bilim insanları, yeni bir mırıldama tanımlamışlar. Bu ‘istek mırıldaması’ bizim, dostlarımıza içgüdüsel olarak yardım etmek istememizi sağlıyor diyebiliriz. Çünkü bebek ağlamasına benzer tizlikte olabildiğinden, bizde bir ‘acil durum’ hissi uyandırıyor.

Dostlarımızın tatlı mırıldanmalarının ne kadar ilginç özellikleri varmış, değil mi? Bir de hem bizim için hem de onlar için!

Paylaşan heymypet