Evsiz İnsanların Patili Dostlarına Ücretsiz Veterinerlik Yapıyor!

Hala öğrencilik dönemi borçlarını ödeyen Kwane Stewart, kimsenin parmak basmadığı bir konuya parmak bastı. Sokaklarda birbiriyle dostluk kuran insanlar ve hayvanların hatrına, evsiz insanların hayvanlarına ücretsiz veteriner hekimlik yapıyor. Bu harika uygulama, keşke dünya çapında yürürlüğe girse…

Evsiz İnsanların Patili dostlarına yardım eden Kwane Stewart
Kwane Stewart. Fotoğraf: @today.com

Kwane Stewart, neredeyse 10 yıldır evsiz insanların patili dostlarına yardımcı oluyor. Hem de zaman veya mekan fark etmeksizin. Dışarıda dolaşırken veya işine giderken, ne zaman evsiz bir insan ve köpeğini görse orada duruveriyor. Bu iş için yanından eksik etmediği çantasını açarak evsiz insana köpeği için ne yapabileceğini soruyor. 49 yaşındaki adam, bunu bir sorumluluğu haline getirmiş ve boş vakitlerinin önemli bir kısmını da yardım etmeye ayırıyor.

Amerika’da özellikle evsiz insanların yoğunlukta olduğu Kaliforniya, Los Angeles ve San Diego’da hizmet veriyor Stewart. Pansumanlar, turnikeler ve hatta ücretsiz aşılama bile yapıyor. “Evsiz insanların patili dostlarına veteriner hekimlik yapmak, benim için çok önemli. Zaten veteriner hekim olmak her zaman hayalimdi. Bir de evsiz insanlara yardım etmek ve arkadaşlarına faydalı olmak işin içine girince… Manevi açıdan inanılmaz besleyici bir tecrübe ortaya çıkıyor.” diyerek kendini ifade ediyor Stewart.

EVSİZ İNSANLARIN PATİLİ DOSTLARINA HİZMET ETMEYE NASIL BAŞLADI?

Evsiz İnsanların Patili dostlarına yardım eden Kwane Stewart
Evsiz insanların patili dostlarına yardım eden Kwane Stewart. Fotoğraf: @today.com

Bu hikaye, 2008 ekonomik krizine kadar dayanıyor. Kaliforniya’da veteriner hekimlik yaparken kliniği, maddi sıkıntılar ile boğuşuyor. Bu süreç içerisinde özellikle sokak hayvanlarının ne kadar çok yardıma muhtaç olduğunu görüyor Stewart. Bu durumdan ciddi anlamda etkileniyor ve oğluna değer verdiği şeyler için emek vermenin ne demek olduğunu öğretmek istiyor. Bir yandan da insanlara ve hayvanlara hizmet etmenin güzelliği ile onu tanıştırıyor veteriner adam. Çocuğunu da alarak evsiz insanların yanına gidiyor ve hizmetlerine bu şekilde başlıyor. “İlk günden itibaren, hayatımın sonuna kadar bunu devam ettireceğimi biliyordum.” diyor Stewart.

Bir yandan da evsiz insanlarla ilgilenmek ona çok şey katmış. “Bu insanlar birçok sıkıntıyla boğuşuyor. O yüzden bazen güvensiz davranabiliyorlar. Yardım talebimi kabul ettiklerinde, tüm odağımı patili dostlarına veriyorum. Bu sayede yavaş yavaş bana açılıyorlar. Neler anlatıyorlar bir bilseniz! Ebeveynleri hayvanlara dünyaları ifade eder. Biz işe giderken onları 10-12 saat yalnız bırakıyoruz. Halbuki evsiz insanlar hep onlarla. Aralarındaki bağ çok bariz ve çok güçlü. İnsanlar hayvanlardan, hayvanlar da insanlardan şifa buluyor.” diyerek durumu özetliyor.

Patili dostlarımızın bakım masraflarını karşılamak için bağış programı da başlatmış Stewart. Yine ve yeniden, iyi ki hayvansever insanlar var dedirtiyor. Patili dostlarımız için gönüllülük yapan başka bir insan, evcil hayvan dedektifi Babs Fry ile tanışın!

Paylaşan heymypet