İtfaiyeci Kedi Binbaşı Chivas ve Yaşam Öyküsü!

Bir kedinin en fazla kaç tane rütbesi olabilir ki? Gel bu soruyu Chivas’a sor…

itfaiyeci kedi
İtfaiyeci Kedi Binbaşı Chivas. Fotoğraf: DHA

İtfaiyeci kedi Binbaşı Chivas, ne kadar da havalı bir isim öyle değil mi? Biz de bu ismin heybetine kapılıp hikayesini kaleme alalım dedik. En baştan başlayalım. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kendi halinde yaşayan bir sokak kedisiydi sevgili Chivas. Fakat bu yıl Ukrayna’yı saran dondurucu soğuklar, onun hayatını tehlikeye soktu. Kiev, özellikle soğukta kalan sokak hayvanlarının bu durumdan muzdarip olmaması için sıkı bir çalışma içerisinde. Bu çalışmanın bir adımı olarak, itfaiyeciler sokak canlarının soğuktan korunması için devriyelere çıkıyor. İşte bu devriyelerden birinde itfaiyeci Arthur Morkotenko Chivas’ı buldu.

DHA’nın haberine göre Chivas, 28 Ocak akşamında bir binanın girişinde soğuktan donmak üzereydi. Arthur onu bulup itfaiye binasına götürdü hızlıca. Böylelikle patili dostumuz hem hayata geri döndü, hem de kendine yeni bir ev buldu.  Onu çok benimseyen itfaiyeciler, ona özel muhteşem bir üniforma diktirdi ve ona bir rütbe atadı: Binbaşı!

itfaiyeci kedi Chivas
İtfaiyeci kedi Chivas. Fotoğraf: Sputniknewstr

İTFAİYECİ KEDİ CHİVAS’IN BİR TAKMA ADI DAHA VAR: FARELERİN FIRTINASI!

Kiev İtfaiyesi yaptığı açıklamada “Bir anda, sevgi dolu bir aile, bakım, üniforma, isim ve hatta özel bir binbaşı unvanı oldu. O zamandan beri Chivas, yani ‘farelerin fırtınası’, kurtarıcısının ofisinde yaşıyor” dedi.

İtfaiyeci kedi, arkadaşlarının işini kolaylaştırmak için binanın farelerini temizliyor. Bu hizmeti için Binbaşı rütbesi kendisine oldukça yakışmış. Normalde askeri ünvanlar daha çok hizmetlerinden dolayı köpeklere veriliyor. Fakat Chivas sempatikliği ve fare avlama yetenekleri sayesinde hakkıyla ünvanına kavuşmuş.

Bir yandan itfaiyeci arkadaşları ise tıpkı onun gibi soğuktan donmakta olan kediler için mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu itfaiyeci uygulaması keşke bizim ülkemizde de olsa. Bizde, daha çok vatandaşlar ya da dernekler kendi çabalarıyla sokak canlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Mesela bu yazımızda konu aldığımız hayvansever doktorumuz, her gün patili dostlarımız için mücadele veriyor. Okumadan geçme deriz!

Paylaşan heymypet