İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Şef Av Kedisi Palmerston Emekli Oluyor!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda 4 yıl boyunca “Şef Av Kedisi” görevini üstlenen Palmerston emekliye ayrılıyor. Bakanlık’ın 2016 yılında sahiplendiği siyah beyaz güzellik Palmerston, sadece ülkesinin değil dünya basının da ilgi odağıydı.

Palmerston emekli oluyor!

PALMERSTON EMEKLİ OLDU!

İki patisinin iziyle imzaladığı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Simon McDonald’a gönderdiği mektupta Palmerston, etrafındaki ilgili gözlerden uzakta, sakin ve huzurlu bir hayat arayışına çıkacağım “yazdı”. 

Fare yakalamaktan ya da hassas müzakereler esnasında uyuyor taklidi yapmaktan uzakta kalacak olmak üzücü olsa da Palmerston, artık kendine vakit ayırıp emekliliğinin tadını çıkarmak istiyor.

Associated Press haber ajansının aktardığına göre, adını İngiltere’nin en uzun süre görev yapmış dışişleri bakanı Lord Palmerston’dan alan kedi, 2016 yılında Bakanlık tarafından sahiplenilerek kurumun bir parçası haline gelmişti.

Palmerston’ın Şef Av Kedisi olarak geçirdiği 4 yıllık memuriyet hayatı çalkantılarla doluydu. Zaman zaman İngiltere Başbakanı’nın konutunda yaşayan kedi Larry ile Palmerston arasında kavgalar çıktığı haberleri geliyordu. İkilinin arasının, 2019 yılı itibarıyla bir arabulucunun girişimleri sayesinde düzeldiği öğrenildi.

Diplomatik görevlerinin yanı sıra Palmerston sosyal medyayı da oldukça aktif kullanıyor. Instagram hesabında 5 binden fazla takipçisi olan Palmerston, resmi görevlerine dair tüm gelişmeleri buradan paylaşıyor. Palmerston’ın COVID-19 pandemisi nedeniyle evden çalışmaya başladığı da biliniyor. 

https://www.instagram.com/p/CD3h2hwn4rE/?igshid=rd0way187ca

Palmerston mektubunda, “Dünyanın dört bir yanından pek çok temsilciyle tanışmış olmanın memnuniyetini yaşıyorum. Umarım Birleşik Krallık’ın en iyi patisini böylesi bir etkileşimin içine sokmuş olmanın gururunu sizlere hissettirebilmişimdir” ifadelerini kullandı.

Palmerston iş arkadaşları tarafından çok özlenecek

Palmerston’ın emekliliğini istemesi, iş arkadaşları tarafından üzüntüyle karşılandı.

Palmerston’ın mektubunun muhatabı Müsteşar Simon McDonald, “2016 yılında aramıza katılan ve birlikte 4,5 mutlu yıl geçirdiğimiz Palmerston, ağustos sonunda emekliliğe ayrılıyor. Karantina sürecini şehir dışında geçiren patili dostumuz, bu hayat tarzını çok sevmiş olacak ki hayatının geri kalanını böyle geçirmeye karar verdi” diye konuştu.

 

Bir başka diplomat, patili meslektaşının hafifçe çiğnenmiş bir fareyi masasının yanına bıraktığı günleri yad ederek, ona mutlu bir emeklilik dönemi dilediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Palmerston’ın anısına kısa ve şirin bir video bile paylaştı.

Bakanlık’ın resmi Twitter sayfasındaki, “Ağustos 2020’nin sonunda, Dışişleri Bakanlığı’nın ilk ve tek diplomat kedisi, Şef Av Kedisi makamını geride bırakarak şehir dışında yeni bir hayata başlayacak. Onu çok özleyecek olsak da harika bir emeklilik geçirmesini diliyoruz” şeklindeki paylaşım görenleri gülümsetti. Yine İngiltere’den kraliyet ailesi mensubu diğer patili dostlarımız da şuradaki yazımızda yer alıyor.  

Paylaşan heymypet