Evcil Hayvan Sahipleri Pandemi Sürecinde Daha Avantajlı

Tüylü, dört bacağı olan ve en iyi arkadaşlık yapan şey nedir? Köpekler! 26 Ağustos Ulusal Köpek Günü şerefine, köpekler için kök hücre ilacı geliştiren Gallant isimli bir şirket, evcil hayvanların (ve ebeveynlerinin) devam etmekte olan koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında gezintilerini nasıl gerçekleştirdiklerini öğrenmek adına 1000 Amerikalıya anket yaptı.

evcil hayvan pandemi

PANDEMİ SÜRECİNDE DOSTLARIMIZ

2020 pandemi sebebiyle zor bir yıl oldu; ancak pek çok kişi evcil hayvan sahiplenmek ya da beslemekten ve evde köpekleriyle daha fazla zaman geçirmekten keyif alıyor. Gallant tarafından 1000 Amerikalı katılımcıyla gerçekleştirilen anketin bulguları oldukça optimist: Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarıyla daha iyi bir bağ kuruyor ve hatta evcil hayvan sahibi olmayan kimselere kıyasla daha çok egzersiz yapıyor.

Gallant’ın anketine göre, evcil hayvan ebeveynlerinin % 68’inden fazlası pandemi sırasında insanlardan çok evcil hayvanlarıyla zaman geçirdi. Daha da yüksek sayıda katılımcı – evcil hayvan ebeveynlerinin % 83’ü – pandemiden sonra evden çalışmaya devam edebileceklerini söyledi.

Bazı evcil hayvanlar aynı zamanda meraklı iş arkadaşları!

Ankete katılanların yaklaşık %29’u, evcil hayvanlarının beklenmedik bir anda iş ile ilgili
online toplantıları bastığını belirtti. Son aylarda, koronavirüs salgını sırasında evde çalışmak ve vakit geçirmek için için güvenli bir arkadaşlık arayanların sayısı arttığından; hayvan evlat edinme ve besleme sayıları da artış gösterdi. Tüylü ve güvenilir bir arkadaş bulmak, bu zorlu dönemde beklenmedik bir umut ışığı oldu.

Gallant’ın araştırması, pandemi başladığından bu yana evlat edinenlerin %79’undan fazlasının başlangıçta evlat edinmeyi planlamadığını ortaya koydu. Yani pandemi süreci pek çok insanın aklına tüylü bir dost düşürmüş. Pek çok sayıda insan bu yalnız, sıkıntılı süreci mutluluğa ve keyfe dönüştürmenin en ideal yolunun tüylü bir arkadaş olduğunu farketmiş. Biz bu habere pek sevindik.

Evcil hayvan sahipleri pandemi sürecinde daha şanslı

Ayrıca yine ankete göre köpek sahiplerinin yaklaşık % 40’ı, köpek sahibi olmayanların % 21’ine kıyasla her gün 5.000+ daha fazla adım atıyor. Köpeklerin günde en az 2 kez hava alıp dolaşmaya ihtiyaç duyduğu malum. Ebeveynler bunu yaparken de kendileri için ne kadar büyük bir iyilik yaptıklarının da farkındadırlar umarız.

Best Friends Animal Society CEO’su Julie Castle, PEOPLE’a Mart ayında yaptığı açıklamada: “Evcil bir hayvana sahip olmak sadece güven meselesi değil, aynı zamanda zor süreçlerde fayda sağlayan konforlu bir durum. Evcil hayvanların arkadaşlığının stresi ve endişeyi azalttığı, insanların dünyadan gelen üzücü haberler karşısında daha sakin ve daha güvende hissetmelerine yardımcı olduğu görüldü” dedi.

Paylaşan heymypet