Leopard Gecko Nasıl Beslenmeli?

Leopar gecko, insanların kendilerine ev arkadaşı olarak seçtiği gecko türlerinin başında geliyor. Sen de bu kişilerdensen, leopar gecko’nu nasıl beslemen gerektiğini çok iyi bilmelisin. Bu yazımızda leopar gecko’ların beslenmesiyle ilgili ayrıntıları mercek altına alıyoruz. Bir leopar gecko’yla yaşamaya başlamadan önce aşağıdaki uyarıları mutlaka okumalısın.

"Leopar gecko ne yer?" sorusu bu canlıyı sahiplenecekler için çok önemli.
"Leopar gecko ne yer?" sorusu bu canlıyı sahiplenecekler için çok önemli.

LEOPARD GECKO BESLENMESİ

Öncelikle doğal ortamında leopard gecko ne yer, ona bir bakalım… Bu sürekli gülümseyen sevimli canlılar, doğal yaşam ortamlarında örümceklerden kırkayaklara, çekirgelerden akreplere birçok böcek türünü yiyebiliyor. Bunun yanı sıra leopard gecko’lar kontrol altına alıp yutabilecekleri kadar küçük olan çekirgeleri de yiyorlar. Tüm gecko’lar için kapsamlı bir beslenme rehberi arıyorsan seni bu sayfadaki içeriğimize alalım.

Ancak bu dışarıda bulduğun her böceği gecko’na yedirebileceğin anlamına gelmiyor. Doğada yakalayacağın böcekler, gecko’nun sağlığını bozacak hastalıklar ve parazitler taşıyor olabilir. Üstelik bu parazitler gecko’nun doğal yaşam alanını da sarabilir.

LEOPAR GECKO DOĞADA NE BULSA YER AMA…

Gecko’n evde yaşadığı için avlanma ve kendini koruma içgüdülerinin bir kısmı körelmiş olabilir. Bu da küçük dostunun dışarıdan gelen parazitlere karşı mücadele vermesini zorlaşır. O nedenle gecko’na çiftliklerde yem olarak üretilmiş böcekler dışında bir şey vermekten uzak durmalısın. Aksi takdirde üzücü sonuçlarla karşılaşabilirsin.

“Leopard gecko ne yer?” kadar önemli bir sor varsa o da “Leopard gecko ne kadar yer?” olmalı. Çünkü gecko’ların beslenme sıklık ve miktarları yaşlarına göre değişiyor.

1 yaşından küçük leopar gecko’ları her gün beslemelisin. Günde 7 ila 10 adet küçük böcek yavru gecko’nun beslenmesi için yeterli.

1 yaşından büyük leopar gecko’lara ise haftada 3-4 kez 5 ila 8 adet büyük böcek vermelisin. Böceklerin sayısını gecko’nun bir seferde kaç tane yiyebildiğine bakarak kendin belirleyebilirsin. Leopard gecko’nun mutlaka yemesi gereken böcekleri ise bu linkteki içeriğimizden öğrenebilirsin.

HER LEOPAR GECKO’NUN ALIŞKANLIĞI FARKLI

Bu arada şunu da aklından çıkarma: Gecko’lar beslenme konusunda çok bireysel canlılar yani her birinin beslenme tercihi farklı. Bu yüzden gecko beslemek bir deneme ve gözlem süreci aslında… Gecko’nun böceklerini bir anda silip süpürdüğünü görüyorsan bir dahakine daha fazla verebilirsin.

Eğer her zaman bir-iki böcek yenmeden kalıyorsa o zaman verdiğin mama miktarını azaltmanda fayda var. Çünkü yenmeden kalan böcekler hem israf oluyor hem de gecko’nun güvenliği için bir tehdit oluşturuyor.

Genç gecko’ların yaşlılara göre daha fazla mama yemesinin sebebi ise yaşlanan gecko’ların hareketsizleşmesi. Büyüme çağında çok hareketli olan bu dostlar, günde bir-iki kez beslenme ihtiyacı duyuyor. Yaşlandıkça daha az hareket ettikleri için beslenme ihtiyaçları da azalıyor.

Paylaşan heymypet