Sultan Papağanı Ne Yer? Papağan Yem Tercihleri

Muhteşem renkleri ve şirin ifadeleriyle gönlümüzü çalan tatlı sultan papağanlarının neleri yemekten hoşlandıkları merak konusu. Hem etçil hem otçul olarak sınıflandırabileceğimiz bu sevimli kuşların beslenme konusunda seçenekleri oldukça geniş.

sultan papağanı ne yer

SULTAN PAPAĞANI BESİNLERİ

Sultan papağanı ne yer? Sultan papağanları hem et hem de ot yiyebiliyorlar. Evinde böyle bir arkadaşın varsa çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Onu şımartmak istediğin günlerde protein zengini tohumlar, fındık, kuru meyveler, sebzeler, makarnalar, ekmek, ya da birazcık tavuk, yumurta ve et ikram edebilirsin. Bu papağan yem tercihlerine bayılacaktır. 

TOHUMLAR VE ÇEKİRDEKLER

Piyasada onlara özel satılan yemler ağırlıklı olarak türlü tohumlardan oluşur. Papağanına ayçekirdeği, mısır taneleri gibi taneli besinleri veterinerinin önerdiği dozda verdiğin sürece çok besleyici olacaktır. Mesela mısırlı paraket krakerlerinden alıp kafesine asabilirsin. Hem karnını doyuracak hem de gagalayarak oynarken keyifli vakit geçirecektir.  

MEYVELER

Bazı sultan papağanları taze meyveleri başta sevmeyebilir. Çünkü aslına bakarsan geldikleri yerlerde çok sık tükettikleri ve alışık oldukları bir yemek değil meyveler. Fakat sabırlı olursan alışıp ve sevmeye başlayacaktır. Papağanını meyveyle beslemeyi düşünürsen tercihini kuru meyvelerden yapmanı öneririz. Hem taze meyvelerden çok severler hem de daha düşük neme oranına sahip oldukları için daha keyifli bir çiğneme deneyimi sunarlar. Elma, papaya, portakal, çilek veya muz cipsi gibi kükürtsüz kurutulmuş meyveler, sultan papağanları için harika seçimlerdir. Tek dezavantajları, çok yüksek şeker düzeyine sahip oluşları. O yüzden papağan yem tercihi olarak kararında kullanmakta fayda var.  

papağan yem

SEBZELER

Sebzeler, papağan yem tercihi menüsüne eklemek için yüksek lifli, sağlıklı seçenekler. Örneğin kurutulmuş kırmızı biberlere ve içindeki minik kuru tohumlara bayılacaktır. Üstelik düşük kalorili de olduğundan veterineri de önerdiği sürece rahatlıkla tüketebilir. Bunun yanı sıra havuç, ıspanak ve lahana gibi susuz sebzeler hem besleyici değerleriyle hem de gevrek tatlarıyla papağanlar için şahane seçimlerdir. 

UZAK DURMAN GEREKENLER

Sultan papağanı için zehirli olabilecek ve şiddetle kaçınman gereken birkaç yiyecek var. Bunlara da değinmeden geçmeyelim istedik. Avokado ve halk arasında “Işgın” otu olarak bilinen ravent papağanın için tehlikeli olabilir, bu gıdalardan uzak tutmanı öneririz. Bunların yanı sıra kahve ve çay gibi kafein zengini içecekler ve teobromin içeren çikolata da asla tadına dahi bakmaması gereken diğer gıdalar. 

Ayrıca zararlı mikotoksinler içerebileceğinden yer fıstığından da uzak durmanızda fayda var…

Papağanına ev yapımı şahane bir granola hazırlamak istersen tarifimiz için tıkla.

Paylaşan heymypet